2024. november 24., vasárnap

Újabb tiltakozás a szabadkai Severért

Háromszáz ember munkaerő-felesleg, őszre ismét elbocsátások lehetnek

Április 20-án, azaz jövő szerdán újabb tiltakozó nagygyűlést szervez az ATB Sever Kisrészvényeseinek Egyesülete és a Szabadkai Polgári Kezdeményezés csoportja.

Vanja Dragojlović, a kisrészvényesek egyesületének elnöke elmondta: az előző tiltakozásuk után a bíróságon foglalkozni kezdtek a Sever munkásainak követeléseivel, de mindenképpen azt szeretnék, ha az eljárást felgyorsítanák. A jövő heti tiltakozó nagygyűlésre viszont főleg azért kerül sor, mert bejelentették, hogy a gyár újabb háromszáz dolgozójának mondanak fel.

– Ez a hír most már biztos, az alkalmazottak is jelentették, hogy munkaerő-feleslegként kerültek rá egy listára. Felháborító, hogy sokan közülük azoknak a személyeknek a rokonai, akik beperelték a Severt. Benyújtottak az önkormányzatnak egy üzleti tervet, hogy az egyik termelőegységet beindítják, ahová a háromszázból százhetven munkásnak tudnának munkát adni, de azt a feltételt szabták, hogy ezeknek az embereknek le kell mondaniuk a végkielégítésről. Csakhogy semmi sem szavatolja, hogy rendszeresen kapnak majd fizetést, vagy a termelés nem áll le néhány hónap múlva, és nem kapnak felmondást. Mert ha belemennek ebbe, egyszerűen kijátsszák őket, és semmilyen követelésük nem lehet a vállalattal szemben – mutatott rá az elnök.

A legfontosabb, hogy garantálják a stabilitást, a termelés folyamatosságát, de Dragojlović szerint ez az ajánlat komolytalan és hiányos, hiszen a cég minden beszállítójának tartozik, így nem tudni, hogyan oldják meg az anyagbeszerzést. Sőt az üzleti tervben az sincs meghatározva, hogy mit, kinek és mennyiért adnának el, miközben az ATB-nek nagyon rossz a megítélése a piacon.

– Szeretném felhívni a Sever munkásainak figyelmét arra, hogy semmilyen körülmények között ne mondjanak le a végkielégítéshez való jogukról, a törvény ugyanis kötelezi a vállalatot, hogy felmondás esetén azt az összeget kifizesse a dolgozónak. Sajnos, nem sokat tehetünk ezért a háromszáz emberért. Sokkal korábban figyelmeztettük a nyilvánosságot, hogy mi fog történni, és továbbra is úgy véljük, az egyetlen megoldás a magánosítás semmissé nyilvánítása, hogy a vállalat visszakerüljön állami tulajdonba, mert szép lassan csődbe fog menni, ami a lehető legjobb megoldás azok számára, akik miatt idáig jutottunk.

A polgármesterrel is volt egy megbeszélésük, arról tárgyaltak, hogy a Sever ügyét Mirko Cvetković kormányfő elé kell vinni, de néhány napja a Saša Vučinić sem hajlandó tárgyalni a kisrészvényesekkel.

– Márciusig szinte napi szinten tárgyaltunk az illetékesekkel a szakszervezettől a gazdasági kamaráig. Szerettük volna elérni, hogy a Sever ügye a képviselő-testület elé kerüljön, de az a benyomásom, hogy inkább elfogadják az üzleti tervet és a százhetven munkás megmentését, mint az egész gyárét. Olyan információk jutottak el hozzánk, hogy őszre további elbocsátásokat terveznek. Ezekkel az emberekkel mi lesz? – tette fel a kérdést Olajos Nagy Miklós,a Polgári Kezdeményezés képviseletében.

A szerdai nagygyűlésre, amit a főtéren 16 órakor tartanak, a Sever egykori dolgozóin kívül az Agrokombinat, a November 29., a Bratstvo, a Fidelinka és más vállalatok munkásait, illetve minden elégedetlen polgárt várnak.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás