2024. november 24., vasárnap

E-marketplace a gazdáknak

Az internetes adatbázison keresztül könnyebben egymásra találhatnak a gazdák és termelők
A jó gazdálkodás csak az alapja az érvényesülésnek, a piacra is szükség van (fotó: Dávid Csilla)

Haladni kell a korral és a világháló adta lehetőségeket minél inkább kiaknázni. Ehhez nyújt majd segítséget az a jelenleg kidolgozás alatt álló IPA-program, melynek keretében összegyűjtik mindazokat a vajdasági és dél-alföldi gazdákat, gazdaságokat, cégeket, melyek részt vesznek az élelmiszeriparban és egy adatbázist hoznak létre, így a felek az interneten keresztül egymásra találhatnak.

A program a Dél-Pannon Élelmiszerlánc Hálózat nevet viseli, a megvalósításában pedig a Vajdasági Fejlesztési Háló és a Csongrád megyei Agrár Nonprofit Közhasznú Kft. vesz részt. Az adatbázis létrehozása Vajdaságot tekintve úttörő munkának is számít, hiszen semmilyen kataszter, felmérés nem készült korábban a Vajdaságban tevékenykedő gazdákról, gazdaságokról, állományról.

– A projekt lényege, hogy az élelmiszer-termelőket, vagyis a nyersanyagtermelőket, a feldolgozókat, a kereskedőket, úgy a mezőgazdaság, mint az állattenyésztés terén egy hálózatba kapcsoljuk. Nemcsak az a célunk, hogy a határ két oldalán élelmiszer-termeléssel foglalkozó személyek kapcsolatba kerüljenek egymással, hanem az is, hogy határon belül is megismerjék egymást, ugyanis Vajdaságban a termelők nem nagyon dolgoznak együtt, nem tudják kinek eladni termékeiket. Például egy Doroszló környéki termelő nem tudja, mi van Dél-Bánátban. Ehhez is segítség lesz ez az adatbázis és az internetes honlap – mondja Molnár Verona, a VFH szakmai koordinátora.

Az előzetes felmérés alapján Vajdaságban mintegy ezerötszáz tagja lesz az adatbázisnak. Inkább a nagyobb gazdaságokat, cégeket és gyárakat célozták meg, ami nem zárja ki a kisebb termelőket sem, de elsősorban azokat keresték fel, akik elég nagyok ahhoz, hogy ezt a lehetőséget megfelelően kihasználják. Nyolc munkatárs dolgozik a projekten, akik lefedik Észak-és Nyugat-Bácskát, valamint Észak-és Közép-Bánátot, felkeresik a termelőket, cégeket, egy részletes kérdőívet töltetnek ki velük, így nagyon sok adatot gyűjtenek össze. A kutatómunka októberben kezdődött és várhatóan augusztusban elkészül az adatbázist tartalmazó internetes honlap is, sőt július folyamán egy zárókonferencia keretében már szeretnék bemutatni az adatbázist és néhány példát, ötletet is mellékelnek majd hozzá, hogyan is fog kinézni a gyakorlatban az e-marketplace, vagyis az elektronikus piac.

A Tartományi Gazdasági és Mezőgazdasági Titkárság is üdvözölte az ötletet, hiszen ez lesz az első átfogó adatbázis, ahol képet kapnak arról, hogy mekkora gazdaságok vannak, mivel foglalkoznak, és milyen terveik vannak a jövőre nézve.

– Arra törekszünk, hogy egy szervezett összefogás is kialakuljon. E nélkül nincs jövője a mezőgazdaságunknak, mert európai viszonylatban túl kicsik vagyunk, azokat pedig letarolják a piacon. Olyanokat szeretnénk tömöríteni, akik hasonlóan gondolkodnak, úgyhogy nem a versenyt élezzük ki közöttük, hanem összefogva a környezettel versenyezzenek, ezért fontos informálódnunk a jövőt illető elképzeléseikről is. Már vannak adataink, hogy melyik területre mi jellemző, és máris születtek ötletek, mit lehetne majd csinálni, mi segítené a gazdákat. Muzslyán született egy fantasztikus összefogás, ugyanis alapítottak egy céget, összegyűjtötték a környékbeli falvak kertészeteit, akiktől felvásárolják a termékeiket és a minőségre és pontosságra figyelve, konkurens árakkal nagyon hamar az egyik nagykereskedelmi cég egyedüli beszállítóivá váltak. Kitűnő példája ez annak, mire képes a közös fellépés a piacon, s ez sokakat buzdíthat arra, hogy hasonlóval próbálkozzanak, csak tudatni kell, hogy létezik ilyen lehetőség is – mutat rá Verona.

Az e-marketplace lényege, hogy az adatbázisban szereplő termelőknek, feldolgozóknak lehetőségük van megjelenni a világhálón kínálok-keresek címszó alatt is, a hazai és magyarországi adatbázisban szereplők, de akár egyéb érdekeltek is ilyen módon közvetlenül felvehetik a kapcsolatot más termelőkkel és üzleti kapcsolatba léphetnek egymással. A felhasználóknak kell felismerniük, hogy ez az egész milyen lehetőségeket tartogat számukra és az általuk kreált lehetőségekből épül fel igazán ez a hálózat. Az is elképzelhető, hogy a meglévő adatok alapján valaki kigondol egy új vállalkozást és ezt beindítja, klasztert alapít vagy többen szövetkeznek, közösen hűtőházépítésbe, vagy egyéb eszközök közös vásárlásába fognak. Nagyon sok lehetőséget kínál a projekt, és az a tapasztalatunk, hogy a megkeresésre sok gazda, termelő először gyanakodva tekintett, de hamar belátták, hogy milyen előnyökkel járhat, ha szerepelhetnek egy ilyen adatbázisban. Mivel az adatbázis vajdasági, valamint Bács-Kiskun és Csongrád megyei potenciális üzleti partnereket tömörít, az egymással való üzletelésre, ki- és beszállításra nem kell külön engedély, csak a meglévő jogszabályokat kell betartani. Viszont a projekt részeként egy Beszállítók kézikönyve is elkészül majd, ami segít a gazdáknak, termelőknek ebben eligazodni és üzletelni a határon túli termelőkkel, cégekkel.

Az adatbázishoz a projekt befejezése után is lehet majd csatlakozni a Vajdasági Fejlesztési Háló www.vfhalo.eu című honlapján és ha a jövőben is támogatják ezt a hálót és annak bővítését, a betagosodás továbbra is ingyenes lesz.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás