A koszovói függetlenség egyoldalú kikiáltása óta csütörtökön először került sor arra, hogy a szerbiai államvezetés egy tagja, mondhatni, félig-meddig hivatalos látogatásra – kormánykörökben inkább munkamegbeszélésként definiált vendégségbe – érkezett Prishtinába, ahol az ott élő szerb kisebbség képviselői mellett koszovói tisztségviselőkkel is tárgyalásokat folytatott.
Borislav Stefanović, a Szerbia és Koszovó között zajló nemzetközileg koordinált egyeztetések hazai tárgyalócsoportjának vezetője látogatta meg Prishtinát. Találkozott Hajredin Kuçival, a koszovói kormány alelnökével és Edita Tahirivel, a koszovói küldöttség elnökével. Az ottani média arról számolt be, hogy Stefanovićot állami tiszteletadással fogadták, ami itthon leginkább azt a kérdést vetette fel: vajon nem Koszovó elismerése-e a küldöttségvezető prishtinai útjának célja.
Belgrádban igyekeztek a nap folyamán eloszlatni minden, a látogatással kapcsolatban esetlegesen felmerülő kételyt. A tárgyalócsoportnál már korábban bejelentették, hogy nem államközi jellegű Stefanović találkozása a koszovói albánok képviselőivel, csupán arról van szó, hogy a szerb fél elő kívánja terjeszteni a dialógus folytatásával kapcsolatos elképzeléseit. Útja előtt maga Stefanović is azt mondta: „nem várhatunk tétlenül a brüsszeli találkozásokra, hatékonyabb kommunikációra van szükség a felmerülő gondok gyors orvoslása érdekében.”
A kételyeket azonban nem sikerült egykönnyen elfeledtetni, erről tanúskodik az is, hogy Goran Bogdanović Koszovó-ügyi miniszter is biztosítani igyekezett a közvéleményt tegnap az ügy alkotmányosságot meg nem szegő mivoltáról. Kijelentette, Stefanović látogatása nem jelenti Koszovó függetlenségének elismerését, inkább azt a célt szolgálja, hogy bizonyítsák a nemzetközi közösségnek: a szerbek és az albánok közvetítők nélkül is le tudnak ülni egymással tárgyalni.
– Edita Tahirit mi is meghívtuk Belgrádba, s bármikor szívesen látjuk őt hazánkban. Ugyanúgy bármelyik szerbnek is szívesen látott személynek kell lennie Koszovóban – jelentette ki a tárcavezető az észak-koszovói Leposavićon, ahol egy sportcsarnok ünnepélyes átadásán vett tegnap részt.
MINDENNAPI GONDOK
A hazai politikai pártok képviselői zömmel pozitív hangvétellel nyilatkoztak az útról. Nada Kolundžija, az Európai Szerbiáért frakció vezetője szerint a legfontosabb az, hogy Szerbia megmutassa, készen áll a koszovói emberek életszerű problémáinak megoldására. Mindez azonban szerinte semmit sem változtat a tartomány státusával kapcsolatos állami politikán. Nenad Milić, a Liberális Demokrata Párt parlamenti képviselője örömmel nyugtázta a prishtinai látogatást, hozzátéve, pártja már évek óta sürgeti a közvetlen párbeszéd elindítását. Riza Halimi, a Demokratikus Tevékenység Pártjának elnöke úgy vélekedett, e megbeszélések közelebb hozhatják egymáshoz az albánok és a szerbek álláspontjait, melyek ma még igen távol állnak egymástól, de ez az egyedüli útja a polgárok gondjai megoldásának.
Csak a Szerb Radikális Párt ítélte el a párbeszédindító találkozásokat, Dragan Todorović pártelnök szerint azok az Európai Unió és az Egyesült Államok újabb utasításának az eredményei.
„ÚJ KAPCSOLATOK KEZDETE”
A koszovói vezetőség nagy derűlátással tekintett a belgrádi tárgyalófél prishtinai útjára, Hasim Thaçi kormányfő egyértelműen hivatalos látogatásnak nevezte Stefanović Koszovóba érkezését, a Belgrád és Prishtina közötti új kapcsolatok kezdeteként értelmezte.
– Ez de jure is Koszovó függetlenségének a jövőbeni elismerését, illetve ennek a folyamatnak a kezdetét jelenti. A látogatás a két állam politikai álláspontjainak a közeledését jelenti, valamint új kapcsolatokat tár fel a regionális és nemzetközi együttműködés terén – fogalmazott Thaçi.
Az Európai Unió új koszovói biztosával, Fernando Gentilinivel közösen megtartott sajtótájékoztatóján a koszovói miniszterelnök kijelentette, a dialógus Koszovó alkotmányos kötelessége, melynek a régió jószomszédi viszonyait kell szolgálnia, s ez a Koszovó és Szerbia közötti jószomszédi viszonyok megteremtését is felöleli.
Az EU-biztos véleményének adott hangot, hogy a dialógus a legjobb módja a vitás kérdések rendezésének, s üdvözölte Borislav Stefanović koszovói látogatását.
KELLEMETLEN FOGADTATÁS
Koszovóba érkezését követően Stefanović elsőként az amerikai nagykövetséget látogatta meg, majd Laplje Selóba indult tovább, ahol az ottani szerbek képviselőivel tárgyalt. A Prishtina és Laplje Selo közötti úton kisebb incidens történt: egy, az út mellett állomásozó teherautóból sztiroporcsomagot (hungarocell) dobtak a belgrádi küldöttet szállító autóra. A Stefanovićot kísérő koszovói rendőrosztag tagjai annyit közöltek, hogy az esetet bejelentették a Koszovói Rendőrség irányítási osztályának.
A koszovói kormány épülete előtt tiltakoztak Stefanović látogatása ellen az Önrendelkezés párt szimpatizánsai, miközben a belgrádi tisztségviselő Hajredin Kuçival, később pedig Edita Tahirivel tárgyalt. Verekedésre került sor, amikor a résztvevők megkíséreltek bejutni a kormány udvarába. A rendőrség könnygázzal igyekezett megfékezni a tiltakozókat, akik piros festékkel töltött flakonokkal, kövekkel és egyéb tárgyakkal dobálták a kormány épületét. Betörték a kormány és a rendőrség több gépkocsijának ablakát is, s szinte teljesen megsemmisítették a kormány melletti kis rendőrbarakkot. A rendbontás már-már utcai harccá fajult, melyben több személy is megsérült.