2025. április 20., vasárnap

A CMH marad

Megszűnik az információs irodák eredeti feladata, de szükség lesz rájuk a jövőben is
A CMH irodákban zökkenőmentesen folyik a munka (fotó: Molnár Edvárd)

A CMH Információs Irodákat tíz évvel ezelőtt azért alapították, hogy segítsék a magyar igazolványok igénylésének ügyintézését. Az elmúlt években több mint százhúszezren kérelmezték a magyar igazolványt, ezentúl azonban ezt a feladatot a magyarországi külképviseletek, azaz a konzulátus látja el, így az információs iroda eredeti funkciója megszűnik. Magára az irodára azonban továbbra is nagy szükség lesz.

Amikor Magyarország meghozta a kedvezménytörvényt, Vajdaságban összesen hat CMH irodát nyitottak meg, mégpedig Szabadkán, Zentán, Zomborban, Nagybecskereken, Temerinben és Újvidéken. Az iroda valójában egy polgári egyesület, amit magánszemélyek hoztak létre az akkori ideiglenes MNT felkérésére. A politikai pártok, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség, a Vajdasági Ifjúsági Tanács és a történelmi egyházak javasolták az egyesület képviselőit, meséli Bús Ottó, az egyesület titkára.

– A kedvezménytörvény szerbiai érvényesítése hívta életre az egyesületet, és egyetlen feladatunk volt: a magyar igazolványok ügyintézése. A kezdetekben csak ezzel foglalkoztunk, viszont akkora volt az érdeklődés, hogy a hat irodán kívül rengeteg külmunkatársat kellett alkalmaznunk, és úgynevezett kihelyezett ügyfélfogadást végeztünk, amely a mai napig működik, mintegy húsz helyszínen. Egy időben még ennél is több helyszínen dolgoztunk, de amikor kifogytunk a feladatokból, csökkentettük ezt a számot. Az első néhány évben nem is volt más feladatunk, de mintegy hat évvel ezelőtt a Szülőföld Alap csatlakozott a magyar oktatási-nevelési pályázat lebonyolításához, amit két év után mi vettünk át, és a mai napig ez az egyik legnagyobb feladatunk. Vagyis mi hirdetjük meg a pályázatot, összegyűjtjük és rendszerezzük a dokumentációt, sőt javaslatot is teszünk a támogatás odaítélésére.

Időközben egy másik nagy feladatot is kaptak az iroda munkatársai, a vízumkérelemben is segítették a polgárokat. A szabadkai főkonzulátus világcsúcstartó a vízumok kiadásában, az itt átvett kérelmek mintegy negyedénél a CMH irodák működtek közre, munkájukra pedig egyszer sem volt panasz. Időközben a vízumkötelezettség megszűnt, így az egyesület segítségére már nincs szükség, akadtak azonban újabb feladatok, melyeket el kell látni.

– A Segítő Jobb Alapítvány közreműködött a határon túli magyarok anyaországi egészségügyi ellátásának segítésében, de az alapítvány megszűnt, és már a támogatás is más módon vehető igénybe, ezzel pedig úgyszintén minket bíztak meg. Mi valójában csak tájékoztatjuk a polgárokat, és továbbítjuk a kérelmeket a magyar egészségügyi minisztériumnak. Néhány éve az Agora irodahálózattól megörököltük a magyarországi ösztöndíjpályázatok intézését, a Balassi Intézettel együttműködve végezzük ezt a munkát, nálunk lehet információt kapni és mi bonyolítjuk a pályázatokat is – sorolja Bús Ottó az egyesület feladatait, hozzátéve, hogy hamarosan lezárul a Bethlen Gábor Alap oktatási-nevelési pályázata, tehát itt is megindul majd a munka. Mint ezzel kapcsolatban kiemelte, nagyon kevés feltételnek kell eleget tenni, egyik ilyen a gyermek iskolalátogatásról szóló igazolása, aminek viszont tartalmaznia kell azt is, hogy a tanuló magyar nyelvű tagozatra jár.

Amikor január elsejétől megindult az egyszerűsített honosítási eljárás, a kérelmezők a CMH irodákban is tájékozódhatnak és kérehtenk segítséget, úgyhogy dolguk akad bőven. Bár a magyar igazolványok feladatköre átkerül a külképviseletek hatáskörébe, vagyis ezután a főkonzulátuson lehet majd átadni a kérelmeket, vagy újat igényelni a megtelt igazolvány helyett, a titkár úgy fogalmazott, hogy egy sokkal nemesebb munka jött helyette, mégpedig a kettős állampolgárság ügyintézése. Újra visszaállították a kihelyezett ügyfélfogadást is, ahol heti két-három alkalommal fogadják a polgárokat, és ha majd ez is lecseng, megint csak a hat iroda működik egészen addig, amíg nem jön egy újabb nagy feladat. Persze, ahogy az egyesület elveszítette a magyar igazolványhoz kötődő feladatkört, az erre szánt támogatást sem kapják tovább, de ezután sem maradnak munka nélkül. A CMH irodák továbbra is működnek, és létszámleépítésre sem kerül sor, hiszen a közigazgatási és igazságügyi minisztérium, valamint a pályázati támogatásokat odaítélő alapok működési költség címén fizetnek az egyesület munkájáért.

– Nem félek attól, hogy az irodákat fel kell számolni. Többször is hangsúlyoztuk, hogy a jövőben szívesen állunk a Magyar Nemzeti Tanács rendelkezésére, és egyéb feladatok ellátására is készen állunk. Van már néhány elképzelés, mivel bővül az iroda feladatköre, de egyelőre erről még korai beszélni.

Magyar ember Magyar Szót érdemel