2024. november 24., vasárnap

Kudarcba fulladt az igazgató leváltásának kísérlete

A csantavéri iskola iskolaszékének határozatát törvényellenesnek minősítette az illetékes tartományi titkárság – Csütörtökön ismét ez a téma szerepel az iskolaszék napirendjén
A csantavéri Hunyadi János Általános Iskola(Fotó: Molnár Edvárd)

Továbbra is Szedlár Erika a csantavéri Hunyadi János Általános Iskola igazgatója. Hogy megcáfolja a szárnyra kelt híreket, közleményt adott ki, amelyben tudatta a nyilvánossággal, hogy Deli Andor tartományi oktatási, közigazgatási és nemzeti közösségi titkár, valamint az ügyet vizsgáló oktatási tanfelügyelő egyaránt törvényellenesnek minősítette a leváltásáról hozott iskolaszéki határozatot. A szabadkai városi képviselő-testület által szeptemberben kinevezett iskolaszék ugyanis nemrégiben leváltotta az iskolaigazgatói tisztségről Szedlár Erikát és helyére Leonov Vörös Adriannát, az iskola matematika szakos tanárát nevezte ki megbízott igazgatónak.

A történethez hozzátartozik, hogy Szedlár Erikát nem a jelenlegi, demokrata párti többségű önkormányzat által felállított iskolaszék nevezte ki, hanem még a VMSZ-es többségű városi képviselő-testület által kinevezett iskolaszék javasolta erre a posztra. A mostani iskolaszéket csak az ő újraválasztását követően nevezték ki (a 9 tag közül 4 elhatárolódott az iskolaigazgató leváltására irányuló törekvésektől).

– Az iskolaszéken belüli többség szeptember óta folyamatosan hátráltatja a munkát, állandóan a hibákat keresi. Nem tűzik napirendre az iskolát érintő lényeges problémákat, csak azokat, amelyeket fontosnak tartanak. Május közepén még nincs elfogadva a pénzügyi kimutatás és a leltári jelentés. Az elnöknő, Harmat Mária az ülésekre mindig magával hozza az előre megírt határozatokat, azokat olvassa fel. Többször említette mások előtt, hogy megy a polgármester oktatási tanácsadójához konzultálni – hallottuk Szedlár Erikától, a csantavéri iskola igazgatójától.

Amikor április 27-én az iskolaszék meghozta a már említett döntést, akkor Szedlár Erika elküldte ezt a határozatot a tartományi oktatási, közigazgatási és nemzeti közösségi titkársághoz, amely törvényellenesnek minősítette. Az iskolaszék mulasztást követett el, hogy nem fordult a Magyar Nemzeti Tanácshoz, pedig ennek a testületnek a jóváhagyása is kell ahhoz, hogy leváltsanak, illetve kinevezzenek egy igazgatót.

Érdekelt bennünket, milyen indokok merültek fel. Ezzel kapcsolatban az igazgatónőtől a következőt hallottuk:

– Az egyik indok például az volt, hogy egy tanítónő ellen, aki bántalmazott egy diákot, fegyelmi eljárást indítottam, és az ügy felmondással végződött, mint ahogyan ezt ilyen esetben a törvény előirányozza. A tanítónő fellebbezett az iskolaszéknél, az megsemmisítette a határozatot, és visszahelyezte állásába. Ezt a döntést azonban nem hajtottam végre, hanem a tartományi illetékesekhez fordultam, s megerősítést nyert, hogy a törvénnyel összhangban jártam el. Vádolnak a gyermekek biztonságának a veszélyeztetésével is. Van egy problémás magaviseletű gyerek az iskolában, azt állítják, semmit sem tettem az ügyében, pedig ha alkalmat adnának, elmondanám, hogy mi mindent léptünk. A törvény a fokozott nevelői munkát irányozza elő, s amikor ennek szeptembertől nem volt semmiféle eredménye, tantestületi megrovásban részesítettük, amely azt vonja magával, hogy át lehet helyezni másik iskolába. Ám mire találtam Szabadkán befogadó iskolát neki, az édesanya, akinek a beleegyezésére szükség van, visszavonta a jóváhagyását. A törvény eléggé egyértelműen kimondja: ha a szülő nem egyezik bele a gyerek másik iskolába való áthelyezésébe, kötelesek vagyunk továbbra is fogadni, tehát ebben az esetben is az előírások szerint jártunk el.

Az ügy folytatódik, csütörtökre, tehát holnapra Harmat Mária ismét összehívta az iskolaszék ülését, a téma az igazgató leváltásáról szóló döntés javítása és kiegészítése – tudtuk meg az igazgatónőtől.

Az iskola dolgozói aláírásgyűjtésbe kezdtek, a petícióban azt kérik, hogy a városi képviselő-testület váltsa le az iskolaszéket. Ha törvényellenes határozatot hoz egy iskolaszék, annak a testületnek, amely kinevezte, a törvény értelmében joga van leváltani.

– Fájó, hogy a gyerekekről nagyon kevés szó esik, az iskolaszék nem azzal foglalkozik, hogy mikor végzik el a régen megígért tetőcserét, hogy nem elég a fűtőolaj-mennyiség arra, hogy télen az épületet felmelegítsék, s azt sem veszik tekintetbe, hogy számos versenyen milyen kiválóan szerepelnek a diákok, vagy hogy az iskola Tehetségponttá lett nyilvánítva – hallottuk Szedlár Erikától.

Harmat Máriát is szerettük volna megszólaltatni, megkérdezni, miért kívánják leváltani az igazgatót, de tegnap nem sikerült elérnünk telefonon.

Ljubica Kiselički, Szabadka polgármesterének oktatási és művelődési kérdésekkel megbízott tanácsadója kérdésünkre megjegyezte, hogy egy igen összetett kérdésről van szó. Az önkormányzathoz nem érkezett meg a Deli Andor által aláírt végzés, ezért erről nem tud mit mondani. Az önkormányzat nem is tárgyalt az esetről, mivel egyrészt ez egy folyamatban levő ügy, másrészt az iskolaszék, a tartományi titkárság és az oktatási minisztérium hatáskörébe tartozik. Az általános iskolák alapítója ugyanis – mint ismeretes – az oktatási minisztérium. Cáfolta, hogy az önkormányzat kezdeményezte volna a csantavéri iskola igazgatónőjének leváltását. Mint fogalmazott, nem tartozik az önkormányzat hatáskörébe az eset: a tartományi titkárság utasítására történt a tanfelügyelői vizsgálat, és mint még egyszer aláhúzta, az ügyben az iskolaszék, a tartományi titkárság és a minisztérium az illetékes.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás