Mladić fia és felesége a vádlott ügyvédjének társaságában érkezik a bíróságra (Fotó: Tanjug)
Bár előző este félbe kellett szakítani a meghallgatást, péntek kora délutánra rendbe jött Ratko Mladi ć egészségügyi állapota. A védőügyvéd döntéseitől függően a kiadatása előtt legfeljebb egy hétig marad még Mladić Szerbiában. Letartóztatás ide vagy oda, a hágai főügyész már nem módosít a korábban megírt jelentésen az ENSZ Biztonsági Tanácsának értekezlete előtt – szóban fogja csupán megdicsérni a közelmúltban kivívott érdemeket.
A háborús bűnökkel megbízott vizsgálóbíró pénteki döntésében megállapította, megvannak az előfeltételei annak, hogy Ratko Mladić háborús bűnökkel vádolt hágai gyanúsítottat Szerbia kiadja a hágai nemzetközi törvényszéknek – tudatta a nyilvánossággal Maja Kovačević, a belgrádi különleges bíróság sajtószóvivője. A bíróság e döntést megelőzően meggyőződött Mladić személyazonossága felől, valamint megállapította, hogy az ellene szóló hágai vádirat olyan bűncselekmények elkövetésével vádolja az egykori boszniai szerb tábornokot, melyekért a hazai és a hágai büntetőjogszabályok szerint egyaránt felelősségre vonható. Kovačević beszámolt arról is, hogy különféle betegségei ellenére a vádlottat beszámítható, egészségügyileg kielégítő állapotban találták az orvosi vizsgálatok folyamán.A csütörtök reggel letartóztatott Mladićot a különleges bíróság épületegyüttesén belül található körzeti fogdában tartják mindaddig, amíg kiadatása kezdetét nem veszi.
A vizsgálóbíró döntésére Mladić védőügyvédje panaszt nyújthat be annak az írásos formában történő kézbesítésétől számított három napon belül. A panasz ügyében a bíróságnak is három nap alatt kell ezt követően döntenie. A felvázolt bírósági és panasztevési procedúra alapján tehát arra lehet következtetni, hogy körülbelül egy hétbe bele fog telni, mielőtt a vádlott elindulhat Hollandiába.
Ratko Mladić pénteki meghallgatása egyébként mintegy fél óráig tartott, melynek során a háborús bűnökkel vádolt ex-tábornok elutasította a vádirat átvételét. A meghallgatás során Mladić a következőket mondta a bíróságon: „Ti akartátok Miloševićet, nem én, ti tehettek róla.“
KÖNYV, TÉVÉ, FÖLDIEPER
A 13 órai meghallgatás a csütörtök esti „próbálkozás“ folytatása volt, melyet, mint ismeretes, Mladić egészségügyi állapotának megromlása miatt kellett félbeszakítani. A péntek délutáni meghallgatáson jelen volt Bruno Vekarić háborús bűnök felderítésével foglalkozó ügyészhelyettes és Miloš Šaljić, Mladić védőügyvédje is. Mint az később kiderült, a vádlott ezúttal jobban érezte magát, amit maga is alátámasztott, keze már nem reszketett, és nyugodtabb hangnemben beszélt. Elnézést kért Vekarićtól az előző esti viselkedéséért, s azt mondta, az ügyészhelyettes a fiára, Darkóra emlékezteti.
– Mladić kiadatásának legkésőbb hét napon belül meg kellene történnie. Most az a legfontosabb, hogy bebizonyosodott, valóban Mladić a felderített személy, a kiadásáig hátra maradt idő hosszúsága a védőügyvéd panasztevéssel kapcsolatos döntésétől függ a leginkább, ám nehezen tudom elképzelni, hogy hét napnál tovább tarthatna a folyamat. A vizsgálóbíró törekszik tiszteletben tartani a letartóztatott emberi jogait – a pénteki meghallgatást is azért szakította meg, mert Mladićnak be kellett vennie gyógyszerét – nyilatkozta a meghallgatást követően Bruno Vekarić.
Ratko Mladić tegnap délután könyveket, egy tévékészüléket és földiepret kért, mintegy huszonöt percen belül meg is kapott mindent. Ezt megelőzően fia és felesége, Darko és Bosiljka Mladić tettek látogatást a különleges bíróságon tartózkodó családtagjuknál, ahol mintegy két órán át maradtak.
A Blic napilap információi szerint Mladić azt is kérte, hogy személyesen Zoran Stanković egészségügyi miniszter vizsgálja őt meg, amibe, a lap hírforrásai szerint, a tárcavezető nem egyezett azonnal bele, de a késő délutáni órákban meglátogatta a hágai vádlottat, hogy beszéljenek a furcsa kérésről.
FOGAS KÉRDÉS
A külföldi titkosszolgálatok nem vettek részt Mladić kézre kerítésében – erősítette meg pénteken Vladimir Vukčević háborús bűnökkel foglalkozó ügyész.
– Mladić letartóztatása a hazai akciócsoportnak és a kutatásban részt vevő szolgálatoknak az eredménye. Sokszor tapasztaltuk, hogy nem értékelik igazán mindazt, amit az ügy érdekében teszünk – nyilatkozta a Tanjugnak Vukčević.
Hozzátette, most, hogy Mladićot elfogták, s Szerbia ezzel eleget tett nemzetközi kötelességének, az országnak a vele és családjával szembeni kötelességeinek is eleget kell tennie, hiszen Mladić mégiscsak szerb állampolgár.
Serge Brammertz hágai főügyész egy, az újságírókkal folytatott kötetlen beszélgetés során véleményének adott hangot, hogy Mladić biztosan nem egyedül rejtőzködött az elmúlt tizenhat év folyamán, ám, tette hozzá, túl korai lenne egyelőre arról beszélni, pontosan kik képezték segítőinek hálózatát. Az újságíróknak arra a kérdésére, hogy a főügyész elképzelhetőnek tartja-e azt, hogy valaki ilyen hosszú ideig bujkáljon a hatalom, a katonaság vagy a titkosszolgálatok segítsége nélkül, Brammertz azt felelte, nehéz lenne válaszolni erre a kérdésre, az mindenesetre bizonyos, hogy Mladić nem volt egyedül.
– Tudjuk, hogy 2006-ban a hatóságok elmulasztották letartóztatni Mladićot. Ezt követően az őt védelmezők hálózatának néhány tagját letartóztatták. Nehéz lenne megmondani, kik alkották e hálózatot a közelmúltban. Mladić elfogása a szerb hatalom hosszú távú nyomozómunkájának az eredménye, melynek egy bizonyos terepmunka-része saját csapatommal koordinálva zajlott le – közölte a hágai főügyész.
A topčideri kaszárnyában meggyilkolt katonák családtagjainak ügyvédei egyébként kérték a hatóságoktól, hogy mielőtt még kiadnák Mladićot Hágának, hallgassák őt meg a topčideri dráma kérdésében is. A családtagok meg akarják tudni, hogy a gyilkosság idejében maga Mladić, vagy testőrei közül valaki ott tartózkodott-e a topčideri Karaš föld alatti katonai létesítményben.
A JELENTÉS MARAD
Közben a Beta hírügynökségnek a hágai törvényszéknél megerősítették, Brammertz nem fogja módosítani Szerbiának a Hágával való együttműködéséről szóló legutóbbi jelentését az ENSZ Biztonsági Tanácsának június hatodikai ülése előtt. A tervek szerint a főügyész felszólalásában megemlíti majd az időközben elért eredményeket, a jelentés írott szövegén azonban nem fog változtatni, mert, mint azt Hágában mondják, az hűen tükrözi a Mladić elfogása előtti szerbiai állapotokat.