Autó nélkül ma már nagyon nehéz boldogulni, ám ahhoz, hogy gépkocsival tegyük könnyebbé az életünket, pénz kell. Szerbiában sok ember álmodozik az autóvásárlásról, viszont nagyon kevesen vannak, akiknek akad annyi pénz a zsebükben, hogy egy összegben kifizessék az autó árát.
Akinek nincs, az kénytelen kölcsönt felvenni, vagy egy lízingcégnek éveken át fizetni a havi részleteket, hogy aztán pár év múlva autótulajdonos legyen. A kölcsön és a lízing abban egyezik meg, hogy mindkét esetben havonta törlesztjük a gépkocsi árát, de a két finanszírozási forma sok mindenben (kamat, kezdőrészlet, tulajdonos stb.) eltér.
LÍZING
Szerbiában a vásárlók 70 százaléka ezt a formát választja. Ennek egyetlenegy oka van, mégpedig a pénz, hiszen a lízing esetében a kamat kisebb, mint a kölcsönnél. A mellékelt táblázatból is látszik, hogy lízing esetén 3643 euróval fizettünk többet, mint amennyi az autó ára volt, míg kölcsön esetében ez az összeg 5947 euró. A különbség 2304 euró, ami valamivel több, mint az autó cascója öt év alatt. A lízing esetében a papírokat könnyebb begyűjteni (ez persze a lízingcégtől is függ, hogy mennyire segítőkészek), de ezt nem úgy kell elképzelni, hogy pár óra alatt mindent el lehet intézni. Az autóházzal történt megegyezés után az autó forgalmazója elküldi a lízingcégnek a közösen elkészített finanszírozási tervet, amit Belgrádban jóvá kell hagyniuk. Nagyon fontos, hogy a havi részlet nem lehet több, mint a fizetés 30 százaléka (csakis a munkáltatótól érkező bért veszik figyelembe, tiszteletdíjból és egyéb munkákból származó bevételek nem számítanak). A lízingcégek az árfolyam ingadozása miatt legtöbbször még nem is 30, hanem 25-27 százalékot szoktak kérni, vagyis, hogy a lízingelő fizetésének egynegyede legyen az autó havi részlete.
A lízing hátránya, hogy az autó egészen addig a lízingcég tulajdona, amíg ki nem fizetjük az utolsó részletet is. Ez azért fontos, mert azt jelenti, hogy nekünk csak egy kulcsunk van, a másik (pót)kulcsot csak akkor kapjuk el, ha minden tartozásunkat kifizettük. S ami lényeges: a lízingcég engedélye nélkül még a legapróbb változtatást sem végezhetjük el az autón (gáz beszerelése, autóüvegek sötétítése stb.), s külföldre is csak akkor utazhatunk, ha van felhatalmazásunk. Ez utóbbi nem szokott problémát okozni, a legtöbb lízingcég általában gond nélkül és egy nap alatt elküldi a szükséges papírokat. A lízing esetében, ha nem fizetjük rendszeresen a havi részletet, mivel az autó nincs a nevünkön, a lízingcég nem sokat – maximum három hónapot – vár, s azonnal intézkedik, vagyis visszaveszi jogos tulajdonát. Egy hónap késés után megkapjuk a figyelmeztető levelet, a második hónap végén életbe lép az adminisztratív letiltás, s ha a harmadik hónapban sem törlesztünk, akkor volt autó, nincs autó. A Szerbiai Bankok Egyesületétől származó információk szerint az elmúlt három évben 58 000-en választották a lízinget, s 1740 autót vettek vissza a lízingcégek. Fontos még, hogy lízing nincs kezdőrészlet nélkül, s a legtöbb esetben az autó értékének 20 és 30 százaléka közötti összeggel kell „indítanunk”.
A lízing esetében a casco kötelező, s amíg lízingeljük az autót és érvényes a gépkocsira a garancia, addig a hivatalos szervizbe kell járnunk (figyelem: a Kia és a Hyundai esetében ez hét év!), amelyek egyes felmérések szerint kétszer annyiba kerülnek, mint a kisvárosi, háznál dolgozó ezermesterek, akiktől ha számlát kérünk, az olyan, mintha a fogukat húznánk ki metszőollóval...
Sokan tévhitben élnek, s úgy gondolják: mivel az autó a lízingcég nevén van, az autó regisztrálásakor a cégeknek szánt árjegyzék szerint kell majd fizetnünk az összegeket. Egy időben valóban így volt, utána azonban ezen változtattak.
KÖLCSÖN
Annak ellenére, hogy a kamat nagyobb, a kölcsönt azok választják, akik:
1. Puntót vesznek, mivel az állam által támogatott kedvezményes hitel miatt igen kedvezményes a kamat és a régiért újat akció is vonzóvá és sokak számára elérhetővé teszi az új autót.
2. Azok, akik nyugodtabban szeretnének aludni, mint lízinges társaik, mivel a kölcsön esetében az autó tulajdonosa azonnal a vásárló lesz. Ez azt is jelenti, hogy a bankok nem tudják olyan könnyen elvenni az autót, mint ahogy azt a lízingcégek megtehetik. Kölcsön esetében, ha anyagi gondjaink támadnak, a bankok hajlandóak átütemezni az adósságot, néhány hónapon át szüneteltetni a befizetést, kedvezményeket adni, ami alatt nem azt kell érteni, hogy elengednek néhány hónapot, hanem, hogy meghosszabbítják a futamidőt, csökkentik a havi részletet.
Míg a lízing esetében a casco kötelező, a kölcsönnél néhány bank már ezt a vevőre bízza, s nem kéri. A casco esetében nem árt alaposan tájékozódni, mivel a belgrádi autóvásár előtt, közben és után is voltak biztosítók, amelyek egyes modellekre igen kedvezményes áron kínáltak casco biztosítást. Egy jó választással több száz eurót spórolhatunk meg.
A kölcsönök legtöbbször euró alapúak, de egy ideje már léteznek dinár alapú kölcsönök is, amelyeknek az az előnyük, hogy a havi összeg nem függ az árfolyamváltozástól, hanem öt, hat vagy hét éven át fix összeget fizetünk.
A kölcsön esetében a papírok beszerzése valamivel bonyolultabb folyamat, mint a lízingnél, de nem annyira vészes, különösen akkor, ha lakhelyünkön található olyan bank, amelyiknél kérvényeztük a kölcsönt. Lízingcégből kevesebb van, s a magyarkanizsaiaknak, adaiaknak, zentaiaknak vagy Újvidékre, vagy Szabadkára kell utazniuk a papírok aláírásáért. Mint már említettük, lízing esetében a havi részlet nem lehet több a fizetés 30 százalékánál, míg a kölcsönnél egyes speciális esetekben a bankok megengedik, hogy a fizetés 50 százaléka legyen a törlesztőrészlet.
LOPÁS ÉS TOTÁLKÁR
Mi van, ha ellopják az autónkat, vagy egy ütközés során totálkárossá válik? A casco természetesen ilyenkor jól jön, hiszen a biztosító majd fizet, de fontos, hogy kölcsön esetében a havi részletet a futamidő végéig fizetni kell! Vagyis annak ellenére, hogy nincs autónk, minden hónapban törlesztjük a banknak a tartozásunkat. A lízing esetében más a helyzet: ott, ha ellopják az autót, vagy teljesen használhatatlanná válik, mindenféle kötelezettségünk megszűnik a lízingcég felé, vagyis nem kell havonta fizetnünk. A lízing esetében „csak” az a probléma, hogy a casco nem a nevünkre, hanem a lízingcég nevére szól, így a biztosító nekik fog fizetni. A lízingcég a biztosítótól kapott pénzből kiegyenlíti a tartozásunkat, figyelembe véve a kezdőrészletet és az addig befizetett összegeket, a maradékot pedig átutalja az autót addig lízingelőnek.
AKKOR MOST MELYIK?
Arra a kérdésre, hogy melyik a jobb, a kölcsön vagy a lízing, ne várjanak választ. Talán azt kellene mondani, hogy egyik sem jó, mivel az ötödik vagy a hetedik év végén, amikor kifizettük az utolsó részletet is, több ezer euróval fizetünk majd többet, mint amennyibe az autó került. Ha nincs más megoldás, bele kell vágni, de nem árt előtte tájékozódni.
Ha kiválasztottuk azt az autót, amelyiket szeretnénk megvásárolni, nézzünk jó alaposan körül, ugyanis a legtöbb autóháznak van együttműködő partnere, amelynél alacsonyabb a kamat.
Arra különösen figyelni kell, hogy mindenki a saját pénztárcájához mérten válasszon autót és finanszírozási formát is. A szakértők szerint, aki kölcsönre vagy lízingre szánja rá magát, annak a havi részleten felül legalább az összeg másfélszeresével rendelkeznie kell, ugyanis bármikor bejöhetnek rendkívüli kiadások, problémák a munkahelyen (fizetéscsökkenés, munkahely elvesztése), s az autó nem levegővel megy, és a hivatalos szerviz munkatársai sem érik be néhány vállveregetéssel és köszönömmel...