„Mladić a hős” – belgrádi falfirka (Fotó: Beta)
A legvalószínűbb forgatókönyv szerint Szerbia péntekig kiadja a hágai nemzetközi törvényszéknek Ratko Mladi ćot. A z ügyvéd és a család a panasztevési folyamat elhúzásával, Mladi ć rossz egészségi állapotának a figyelem középpontjába helyezésével próbálja elodázni a kiadatás időpontját. Egy nagy feladat azonban még ennek a lépésnek a megtételét követően is megmarad: ki kell deríteni, ki és hol rejtegette a hágai körözöttet. Rasim Ljaji ć az idevágó eljárások elindításáról számolt be.
Már javában folynak a Ratko Mladić kiadatásának időpontjára vonatkozó találgatások, a legújabb, Slobodan Homentől származó becslések szerint a háborús bűnökkel vádolt volt boszniai szerb tábornok legkorábban szerdán, legkésőbb pénteken indulhat el hollandiai „útjára”. Mint azt a kormány sajtókapcsolatokkal megbízott koordinátora a B92 Mutatóujj (Kažiprst) című műsorában elmondta, a vádlott védőügyvédjének panasztevéssel kapcsolatos döntése hat ki a folyamat hosszúságára. Homen időhúzásnak nevezte az ügyvéd azon döntését, hogy postai úton nyújtja be a panaszt.
Ez hétfőn késő délután meg is történt, ajánlott levélben postázták a panaszt. Miloš Šaljić ügyvéd, valamint a család a vádlott rossz egészségi állapotát hangsúlyozza a panaszlevélben. A bírói tanácsnak három nap áll a rendelkezésére, hogy döntsön a panasz jogosságáról, de az előzetes várakozás szerint már másnap sor kerül erre.
– A Mladić egészségi állapotáról szóló jelentést nem egy orvos, hanem egy orvosi konzílium készítette el. Minden olyan állítás, amely ezzel a jelentéssel ellentétes, már marketingnek minősíthető. Az igazságügyi minisztérium, mely a kiadatásról szóló meghagyást adja ki, egyedül a bíróság döntését fogja tiszteletben tartani – magyarázta Homen.
A kormány sajtókapcsolatokkal megbízott koordinátora úgy értékelte, hogy a jelenlegi kormánykoalíció által fémjelzett mindössze három év egy figyelemre méltó eredményt hozott: kézre kerítették a legkeresettebb hágai vádlottat.
– Továbbra is kérdés marad, hogy hol rejtőzködött Mladić az elmúlt tizenöt év alatt. Nagyon is érdekel bennünket, hogy miért kellett az államnak egy-két milliárd eurót elveszítenie Mladić után kutatva, s fékeznie az Európai Unióba vezető úton is – fogalmazott a kormány megbízottja.
ÚJRA EGYÜTT?
Amíg Szerbiában a kiadatás dátuma a fő téma, a hágai nemzetközi törvényszéken már minden előkészületet megtettek Ratko Mladić érkezésére, s kizárólag a szerb hatóságok döntésére várnak. Nerma Jelačić, a törvényszék sajtófelelőse a Tanjug hírügynökség tudósítójának elmondta, Mladić megérkezését követően azonnal meg fogják az orvosok vizsgálni, s csak ezt követően beszélhetnek majd egészségi állapotáról. Hozzátette, ezután, a következő két-három napban Mladić megjelenhet majd első ízben a törvényszék bírái előtt.
Arra a kérdésre, hogy megtörténhet-e, hogy Mladić is a scheveningeni börtön épületének ugyanabba a szárnyába kerül, ahol Radovan Karadžić tartózkodik, a sajtófelelős azt válaszolta, az eljárás folyamán mindkét félnek jogában áll kérni a fogvatartott áthelyezését, de akkor is bekövetkezhet mindez, ha fennáll a gyanúja annak, hogy befolyásolja az ügy végkimenetelét a szóban forgó két személy találkozása. A fogva tartott személyek ugyanis nem celláikban, hanem egy közös teremben tartózkodnak napközben, ezért valóban fennáll az eshetősége annak, hogy találkozzanak.
Egy független orvoscsoport felállítását kérvényezte Miloš Šaljić, Mladić ügyvédje, mely, mint mondta, megállapíthatná a hágai vádlott igazi állapotát. A belgrádi különleges bíróság épületénél a védőügyvéd azt mondta az újságíróknak, hogy az ítélkezésből szerinte semmi sem lesz, mert Mladić már nem fogja tudni megvárni annak elkezdését. Elmondta, aggódik védence egészségéért, s szerinte szívgyógyászati, ideggyógyászati, ortopéd szakorvosi és belgyógyászati vizsgálatra is sürgősen szükség lenne.
LJAJIĆ (MAJDNEM) MINDENT TUD
Ratko Mladić 2006 után három Belgrád környéki búvóhelyen rejtőzködött – jelentette ki Rasim Ljajić, a hágai törvényszékkel való együttműködéssel megbízott tanács elnöke. Hogy pontosan hol is voltak a rejtőzködés helyszínei, a nyomozás érdekében Ljajić nem kívánta elmondani. Annyit árult még el, hogy a hágai vádlott rejtőzködésében igen kis létszámú támogatói kör volt segítségére. A tanács elnöke kijelentette, többé-kevésbé mindent tud Mladićnak a belgrádi lakásokban, katonai létesítményekben folytatott rejtegetéséről, s már el is indították az eljárásokat segítői ellen.
Kifogásolta azt a hangnemet, mely Mladić elfogását követően alakult ki az országban, s mely azzal gyanúsítja a vezetést, hogy korábban is tudták, hol rejtőzködik a vádlott, s hogy politikai megfontoltság eredményeképp tartóztatták le épp most.
– Korábban azzal gyanúsították a vezetést, hogy nincs meg a kellő politikai akarat Mladić kiadására, most pedig azzal, hogy politikai játszma részét képezte elfogása. Sajnos, az efféle feltételezések a nemzetközi közvélemény egy része számára is hihetőnek bizonyultak, holott teljesen alaptalanok – hangsúlyozta Ljajić.
A topčideri kaszárnyában 2004-ben elhunyt katonák szüleinek jogi képviselői átadták a vizsgálóbírónak azt a beadványt, melyben Ratko Mladić ez ügyben történő meghallgatását kérik. Mint ismeretes, fennáll a gyanúja, hogy Mladić vagy testőrei tartózkodtak a topčideri dráma pillanatában a Karaš nevű katonai objektumban. Ljajić ezzel kapcsolatban elismételte, amit már korábban is tudni lehetett, történetesen, hogy a hágai vádlott negyven testőre tartózkodott a kaszárnyán belüli szállóban, ám arra vonatkozóan nincsenek információi, hogy közülük valakit láttak volna a Karaš földalatti létesítményben is.
A bíróság egyébként hétfőn tervbe vette Mladić tanúként történő meghallgatását is a boszniai szerbeket ért háborús bűnök ügyében, a látogatások okozta fáradtságból kifolyólag azonban erre nem került sor. Sajtóértesülések szerint fennáll a lehetősége annak is, hogy a meghallgatást végül Hágában folytassák majd le.