2024. november 25., hétfő

Szerbia kiadta Ratko Mladićot

A hágai törvényszék vádlottját szállító repülőgép kora este landolt a rotterdami reptéren, ahonnan Mladićot Scheveningenbe szállították

Felszáll a Mladićot szállító gép (Fotók: Beta/AP)

Az egész napos várakozás és a kiadásra utaló jelek határozták meg a keddi napot. Már a reggeli óráktól feltételezni lehetett, hogy az állam még aznap eleget tesz kötelezettségének: Ratko Mladić elhunyt lánya sírjánál járt, elutasították a védőügyvéd panaszát, délután ötre pedig rendkívüli sajtótájékoztatót harangoztak be. Mladić a három rendőrségi konvoj valamelyikében érkezett meg a Nikola Tesla Repülőtérre, s 17.20-kor szállt fel a Rotterdamba tartó géppel, s háromnegyed nyolckor érkezett meg Hollandiába.

A vádlottat szállító konvoj

15.40 körül látták Belgrádban, a Gazela-hídon az első olyan rendőrségi konvojt, melyről feltételezni lehetett, hogy Ratko Mladićot szállítja a reptér felé. Ahogyan azonban Radovan Karadžić kiadásakor, úgy most is, biztonsági okokból, megtévesztés céljából, több ilyen konvoj haladt el azon az útvonalon a délután folyamán. Valamivel 16 óra előtt a rendőrség gépjárműveinek hosszú sora, köztük öt terepjáró érkezett a belgrádi különleges bíróság udvarába. A helyszínen tartózkodó újságírók beszámolói szerint a Gazela-híd környékén is egyre több rohamrendőr kezdett gyülekezni. A terepjárók érkezését követően az egyik jármű távozott, a bíróság utcáját pedig lezárták a forgalom elől. Ezekben a pillanatokban Mladić családtagjai is a helyszínen voltak: felesége és nővére ekkor hagyták el az épületet, fia pedig ekkor érkezett meg a bíróságra. A rendőrség délután fél öt körül lezárta a Dušanovac és a Nikola Tesla Repülőtér közötti útvonalat is. Egy rendőrségi járműkonvoj ezt követően hagyta el a bíróság udvarát. A repülőtérre vezető utat azonban ezek után sem adták át a forgalomnak, amiből sejteni lehetett, hogy az akció még nem ért véget. Délután öt órakor egy újabb konvoj távozott a különleges bíróság épületétől, majd negyed óra múlva feloldották az útlezárást is. Nemsokkal ezután Mladić fia is elhagyta a bíróságot. A kormány épületében megtartott sajtótájékoztatón
igazságügyi miniszter jelentette be: Mladić már a Hollandiába tartó gépen ül.

A gép este nyolc előtt landolt a rotterdami reptéren, ahonnan Mladićot a scheveningeni börtönbe szállították.

Snežana Malović a nap folyamán kiemelte: Mladićot a legkomolyabb háborús bűnök elkövetésével vádolják, így Szerbia az igazságszolgáltatásnak tesz eleget ezzel a lépésével. Az ügy ezzel azonban még nincs teljesen lezárva, tette hozzá a tárcavezető, fel kell kutatni ugyanis mindazokat, akik Mladić rejtegetésében segédkeztek az elmúlt években.

Miloš Šaljić, Mladić védőügyvédje hétfőn késő délután kézbesítette a háborús bűnökkel megbízott vizsgálóbíró kiadatási döntésére emelt panaszt, mely délelőtt már meg is érkezett a bíróságra, s melyet gyorsított eljárással vissza is utasított a különleges bíróság büntetőtárgyaláson kívüli tanácsa. A vizsgálóbíró döntése ezzel voltaképp jogerőssé is vált, s egyedül az igazságügyi tárcavezető jóváhagyására volt szükség ahhoz, hogy Ratko Mladić kiadatásának minden előfeltételét teljesítse az állam. Vladimir Vukčević háborús bűnökkel foglalkozó ügyész az AP-nek nyilatkozva már kora délután megerősítette, hogy a vádlottat kiadják Hágának a lehető legrövidebb időn belül, Bruno Vekarić ügyészhelyettes viszont a délelőtt folyamán csupán arra mert ígéretet tenni, hogy nemzetközi kötelezettségének Szerbia az elkövetkező három napon belül biztosan eleget fog tenni.

A VÁDIRAT SÚLYA

A vizsgálóbíró döntésére benyújtott panaszban egyébként Mladić egészségi állapotára hivatkoztak. A szövegben az áll: a vádlott rossz egészségi állapota miatt nem tudja figyelemmel kísérni az eljárást, s ugyanezen okok miatt ki sem kellene őt adni a hágai Nemzetközi Törvényszéknek.

– Mladić olyan állapotban van, mely nem teszi lehetővé, hogy bármilyen eljárásban részt vegyen, még az ennél sokkal könnyebbekre sem lenne alkalmas. Pszichikai állapota ellehetetleníti, hogy védekezni tudjon a tárgyalás során, hogy képviselni tudja saját érdekeit, mivel azt sem fogja fel, mekkora súlya van mindannak, amivel gyanúsítják – közölte a bíróság tanácsának döntését még nem ismerve a védőügyvéd.

Šaljić azt is megerősítette, hogy Mladić egyik ügyvédje lesz majd a hágai tárgyalás során, a további védőügyvédek kijelölése pedig – mint mondta – még folyamatban van. Az újságíróknak arról is beszámolt, hogy miképp a vádiratot, úgy a mostani végzést sem kívánta átvenni védence.

A kiadatás zökkenőmentesen zajlott le

A reggeli órákban egyébként Mladićnak engedélyezték, hogy a legmagasabb fokú biztonsági intézkedések mellett meglátogassa elhunyt lánya, Ana sírját a topčideri temetőben. Minderről még a vádlott meghallgatása során egyeztek meg, s kedden kora reggel, figyelembe véve az esetleges következményeket, a terv végrehajtása mellett döntöttek. Mindehhez a bíróság és az ügyészség engedélyére is szükség volt – támasztotta alá Bruno Vekarić háborús bűnökkel megbízott ügyészhelyettes. Mladićot a nap folyamán a belgrádi első Alapfokú Bíróság vizsgálóbírója is meghallgatta, annak a fegyvernek az ügyében, melyet a rendőrök 2008. december 4-én találtak belgrádi, Banovo Brdo-i családi házában. Mladić igazolta a feltételezést, hogy saját fegyveréről van szó.

JÁR-E ÁLLAMI TÁMOGATÁS?

Szerbia nem fogja fizetni Mladić bírósági védelmének a költségeit – jelentette ki Dušan Ignjatović, a hágai törvényszékkel való együttműködést szabályozó szerbiai testület igazgatója. Mint mondta, a Hágában tartózkodó vádlottaknak jóváhagyandó állami támogatás nem a védelem finanszírozására, hanem az ott-tartózkodási költségek, illetve a családtagok látogatásának a fedezésére szolgál. A magukat önként feladó hágai vádlottaknak havi kétszáz eurót fizet az állam, a legközelebbi családtagoknak pedig kéthavonta három menettérti repülőjegy költségeit, illetve 250 eurós további támogatást adnak. Mivel Mladić nem saját akaratából utazik Hágába, a kormányrendelet szerint nem lenne jogosult minderre. Nem kizárt azonban, hogy mégis részesül ezekben a támogatásokban, mivel azok jóváhagyása egyedül a hágai együttműködéssel megbízott nemzeti tanács hatáskörében áll.

FORGATÓKÖNYV VAGY IGAZI AKCIÓ?

A horvát sajtó, mely egyébként elsőként számolt be Ratko Mladić letartóztatásáról, továbbra is fő témaként kezeli a hágai törvényszék által háborús bűnök elkövetésével vádolt volt boszniai szerb tábornok kiadatási ügyét, s annak hátterét. A Večernji list egy magát megnevezni nem kívánó diplomatára hivatkozva azt közölte, hogy egy teljes éven át tartottak a nyugati nagyhatalmak és Szerbia közötti egyeztetések, mielőtt még magára a letartóztatásra sor kerülhetett volna. A lap állítása szerint Bin Laden elfogásától eltérően Mladić kézre kerítése teljesen beállított esemény volt, mely a diplomaták megegyezésének, nem pedig a rendőrség munkájának az eredménye. A lap névtelen forrása szerint az ügyről francia, német, brit és szerb bennfentesek tárgyaltak.

Boris Tadić államfő cáfolta az efféle híreszteléseket. Azt mondta, amint információkat szereztek a volt tábornok tartózkodási helyéről, azonnal le is tartóztatták. „Ezt erkölcsi, anyagi és büntetőjogi felelősséggel állítom” – nyilatkozta Tadić az AP hírügynökségnek. Az elnök elmondta, az Európai Uniótól a tagjelöltségi státus pontos dátumának a meghatározását várja, mert az ország decemberig minden más uniós elvárásnak is eleget tesz majd. Ami a fennmaradó hágai kötelezettségeket illeti, Tadić azt mondta, Szerbia azoknak is eleget fog tenni, s Goran Hadžićot is ki fogják adni a a hágai törvényszéknek az elkövetkező néhány héten vagy hónapon belül.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás