Serge Brammertz: Szerbia vezetését arra kértük, ekképp folytassák a munkát, hisz Hadžićot is Hágában szeretnénk látni (Fotó: Beta/AP)
Az igazságszolgáltatás szempontjából különösen fontos Mladić elfogása és kiadása, mert azt támasztja alá, hogy az elkövetett bűnök nem maradhatnak büntetlenül, de az áldozatok szempontjából is fontos mindez, hiszen 16 éven át várakozni az igazságtételre igen hosszú időnek számít – fejtette ki Brammertz. Mladić bűnösségének megállapítása még csak most veszi kezdetét, tette hozzá.
– Az elmúlt hónapok során kritikai magatartást tanúsítottunk Szerbia iránt, elégedetlenek voltunk a letartóztatás körüli sikertelenség miatt, hatékonyabb fellépést követeltünk. Ma örömmel vehetjük tudomásul, a letartóztatás megtörtént. Szerbia vezetését arra kértük, ekképp folytassák a munkát, hisz Hadžićot is Hágában szeretnénk látni – közölte Serge Brammertz.
Az újságírók kérdésére válaszolva elmondta, a korábban megfogalmazott és elküldött negatív jelentésén már nem lehet változtatni az ENSZ Biztonsági Tanácsának ülése előtt, de saját jelentésében hétfőn be fog számolni az előrelépésekről. Nem kívánt jóslatokba bocsátkozni arra vonatkozóan, hogy várhatóan mennyi időt vesz majd igénybe a tárgyalás, mint mondta, az ügyészségnek meg kell találnia a vádirat terjedelmessége és az eljárás irányíthatósága, átláthatósága közötti megfelelő egyensúlyt.
A hágai törvényszék 161 vádlott közül 160 esetében indított eljárást, de a főügyész szavai szerint Mladić tárgyalása jóval többet jelent holmi egyszerű statisztikánál.
– Szerbia nagy munkát fejezett be, de Hága Goran Hadžić kézre kerítésétől sem fog elállni – nyilatkozta Vladimir Vukčević háborús bűnökkel foglalkozó főügyész a Politika napilapnak. Bejelentette, az ügyészség ki fogja vizsgálni, kik segítették Mladićot rejtőzködése során, különösen azok érdeklik, akik a hatalmi gépezet részét képezik. A családtagok szerepére vonatkozóan azt mondta, közeli családtagnak segíteni nem bűntény.
Catherine Ashton, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője tegnap üdvözölte Mladić kiadását, s azt a nemzetközi igazságszolgáltatás, valamint a régió megbékélése szempontjából fontos pillanatnak nevezte.
– Együtt érzünk mindazokkal, akik a volt Jugoszlávia, különösen a Bosznia-Hercegovina területén folyt háború miatt szenvedtek, vagy veszítették el legközelebbi hozzátartozóikat – jelentette ki.
Az immár Hollandiában tartózkodó Ratko Mladić ügyvédje olyan állításokkal lépett a nyilvánosság elé, melyek szerint Mladićot 2009-ben egy belgrádi állami klinikát ápolták, meg is műtötték és kemoterápiában is részesítették. Miloš Šaljić nem kívánta elárulni, melyik kórházról van szó, azt mondta, az elmondottakat bizonyító iratokat egy CIA-ügynöktől kapta hétfőn, s átadta azokat a különleges bíróságnak. Mint mondta, a bíróságnál akkor megígérték, meggyőződnek ezeknek a betegségeknek a jelenlétéről, ám a vizsgálatokra nem került sor.
John Hocking, a hágai törvényszék titkára – miután több mint három órát töltött együtt Mladićtyal – arról számolt be, hogy a vádlott minden további nélkül hajlott az együttműködésre. Mint mondta, Mladićtyal ismertette jogait és a scheveningeni szabályokat. Nem voltak gondjaink a beszélgetés során – tette hozzá a titkár.
Mladićot egyébként nem sokkal érkezése után felkereste Miranda Sidran-Kamišalić, Bosznia-Hercegovina hollandiai nagykövete is, aki felajánlotta számára a nagykövetség segítségét, ha valamire szüksége lenne. A nagykövet arról számolt be, hogy Mladićot jó egészségi állapotban találta. Aleksandar Džombić, a boszniai Szerb Köztársaság miniszterelnöke tegnap kijelentette, javasolni fogja a kormánynak, hogy hagyjon jóvá anyagi támogatást Mladić védelmének finanszírozására, melynek összköltségeit 2-3 millió euróra becsülik.