2024. november 25., hétfő

A bácskai halak végzete

Az ismétlődő vízszennyezések újabb fejezete Szenttamásnál és Turiánál
A gyárak már évek óta ígérgetik, hogy felszerelik a szennyvíztisztító berendezéseket (Fotó: Ótos András) A Bácskai Nagycsatorna újabb tömeges halpusztulása miatt ismeretlen elkövető ellen tettek feljelentést. A korábbi, nevetséges ítéletekkel zárt eljárások tudatában a környéken élők, valamint a környezetvédők szerint korántsem nevezhetők a tettesek ismeretleneknek. A felügyelőség is késett, már jó néhány ezer hal elpusztult, mire lépésre szánták el magukat. A vizsgálatok eredményeire még várni kell.

Nem először vált – minden valószínűség szerint – a környezetvédelem iránt nem túl nagy érdeklődést tanúsító gyárak egyikének áldozatául a Bácskai Nagycsatorna, s mindenekelőtt a benne élő halállomány. Mintegy három héttel ezelőtt figyeltek fel a haltetemek okozta kellemetlen szagra a csatornára járó szenttamási és turiai horgászok. A helyszíni beszámolók szerint május első felében csak alig-alig lehetett haltetemekre bukkanni, a hónap derekán azonban már tetőzött a szennyezettség. A sajtó szerint a felügyelőség, mint sok más esetben, ezúttal is túl későn érkezett a terepre, a becslések szerint addigra már mintegy hétezer hal pusztult el a víz szennyezettsége miatt. Az elpusztult halak megvizsgálását is megkezdték, ami egyelőre még nem fejeződött be, pedig az alapján meg lehetne határozni, ezúttal melyik környékbeli gyár okozta a környezetre mért csapást.

Stefan Radin, a Duna–Tisza–Duna Közvállalat vízvédelmi igazgatója a sajtónak nyilatkozva egyértelműen a verbászi, a kúlai és cservenkai üzemeket tette felelőssé a történtekért, s azt mondta, hamarosan feljelentést tesznek a Carnex, a Vital, továbbá az említett három település területén működő közművállalatok ellen.

A környezetvédők már nemegyszer próbálták felhívni a közvélemény figyelmét a Bácskai Nagycsatorna szennyezésének gondjaira, ami tanúskodik arról is, hogy a korántsem új keletű problémát igen nehéz lesz megoldani. Az egyesületek között a Verbászi Környezetvédelmi Mozgalom tűnt ki a leginkább, mely már 2009-ben szervezett egy tiltakozó megmozdulást a szóban forgó gyárak termékeinek bojkottjára felszólítva mindenkit, akinek fontos a csatorna élővilágának megőrzése. Ratko Đurđevacot,a mozgalom elnökét most arról kérdeztük, miben változott a helyzet azóta, s megbüntették-e valaha is az elkövetőket.

– Az elmúlt időszakban, bármilyen furcsán is hangozzon, jobbra fordult némileg a helyzet, ugyanis, szerencsére vagy sajnos, néhány gyár becsukott a környéken a sikertelen privatizáció miatt. Annyival tehát most kevesebb lett a kanálist szennyezők száma. Néhány komoly szennyező azonban továbbra is jelen van, egy részük Verbászon, egy részük pedig Cservenkán működik. Verbászon továbbra is a Vital és a Carnex élelmiszergyár, Cservenkán pedig a Panon alkoholgyár számít ilyen szempontból a legveszélyesebbnek. A nagycsatornában köt ki azonban Kúla, Cservenka és Verbász fekális szennyvize is, mely nem közvetlenül, hanem mellékcsatornák útján ömlik bele a Bácskai Nagycsatornába.

A környezetvédők információi szerint 2009 végén a felügyelőség feljelentést tett ezen vállalatok ellen, az eljárások másfél éven át tartottak. A hosszadalmas huzavona eredménye azonban nevetségesnek számító bírságok kirovása lett.

– Amit biztosan tudunk, az az, hogy a Carnex esetében a törvényben megszabott minimumnál is kisebb büntetést, százezer helyett ötvenezer dinárt határozott meg a bíróság, a cég igazgatóját pedig tízezer dinárral büntették meg. Természetes, hogy ilyen szimbolikusnak nevezhető bírságokkal nem lehetünk elégedettek – mondta el lapunknak Đurđevac.

Ami a mostani szennyezést illeti, a környezetvédelmi mozgalom szerint az valószínűleg a Vitaltól, illetve a Carnex sertésfarmjától származik. A gyárak már évek óta ígérgetik, hogy felszerelik a szennyvíz megtisztításához szükséges berendezést, amire mindeddig nem került sor. A legutóbb azt ígérték meg a Carnexnél, hogy az év végéig ez meg fog történni. Đurđevac szerint ennek az ígéretnek talán hinni is lehet, hiszen a vállalat árukiviteli terveit segíti majd, ha tényleg véghez viszi ezt a beruházást. Sajnos, ezúttal sem a környezet iránti felelősség fog tehát dönteni…

A legutóbbi szennyeződéssel kapcsolatban meg szerettük volna szólaltatni a Vajdaság Vizei Közvállalat illetékesét is, akit viszont a nyári szabadságok kezdete miatt már nem tudtunk megtalálni. Be kellett érnünk a közvállalat hivatalos közleményével, melyben beszámolnak a vízmintavizsgálatok eredményeiről. Ezek szerint a május 27-én vett vízmintában literenként 2,5 milligramm ammóniát mutattak ki. A víz ammóniatartalma három nap múlva már 0,75-re csökkent. A közleményben beszámolnak arról is, hogy a nagycsatorna vízminőségét a Dunából Gombosnál átpumpált vízzel javították. Ez egyébként az egyedüli és igen költséges lehetősége annak, hogy csökkentsék a szennyeződés káros hatását. A vízgazdasági közvállalat közli, hogy ismeretlen elkövető ellen tettek feljelentést az ügyben.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás