2024. november 25., hétfő

Sikerüzlet a boríték szegletén

Csaknem három és fél évtizede ragasztgatjuk leveleinkre a Forumban nyomtatott bélyegeket
A Magyar Szó nyomdájában készült bélyegek (Ótos András felvételei) Egy nyomdai hiba tette a legértékesebbé a világ legdrágább bélyegének számító svéd sárga háromshillingest. A sárga háromshillingesnek történetesen ugyanolyan zöld háromshillingesnek kellett volna lennie, mint az összes többinek, mivel azonban ez az egy – legalábbis ennyi van jelenleg belőle – sárgára sikerült, milliós összegekre duzzadt idővel az értéke. Erről persze mit sem tudott 1885-ben az a svéd kisfiú, aki kihalászta a nagymama szemeteskosarából a levelet, lekapirgálta róla az 1855-ben készített bélyeget, s gyorsan túladott rajta, potom pénzért. Nemrég egy genfi aukciós házban adták el, az összeg „érzékenysége“ miatt azonban inkább nem közölték, mennyiért kelt el a sokáig a világ legdrágább bélyegének tartott Kék Mauritiusnál is értékesebb svéd „papírdarab“. Becslések azért korábban már napvilágot láttak: ezek 1,64 és 5,61 millió euró között mozogtak.

A Forum Nyomdának ma valószínűleg nem jelentene nagy vigaszt, ha száz-kétszáz év múlva hatalmas árakon kínálnák elrontott bélyegeit. Hibának ezért a bélyegnyomatásban helye nincs. Ha a megrendelésben meghatározottól eltérő színű, minőségű bélyeget nyomtatna, aligha lenne a jutalma több millió eurós vételár, sokkal inkább a bélyegnyomtatáshoz szükséges, nehezen megszerezhető licenc megmaradását tenné kockára. Nem csoda hát, ha a nyomdászok teljes mértékben egyetértenek azzal a megállapítással, mely szerint felelősségteljesebb munkájuk a bélyegnyomtatásnál aligha van.

A bélyegnyomtatás a Forumban több mint harminc éves múltra, s ami az efféle komoly munkában korántsem mellékes, tapasztalatra tekint vissza. Az első bélyegszállítmány a távoli 1977-ben került ki az újvidéki nyomdából. Ma is itt készítik a hazai postai forgalomba kerülő bélyegek legnagyobb részét, de nem kizárólag a szerbiai piacon vannak jelen, a boszniai Szerb Köztársaság céljaira is nyomtatnak, s a közelmúltban Montenegrónak is nyomtattak itt Újvidéken bélyegeket.

Bélyegnyomó gép

Mindehhez az értékpapírok nyomtatásához szükséges állami engedély megszerzése kellett – tudtuk meg Polyvás Róberttől, a nyomda bélyegnyomtatási részlegének vezetőjétől.

– Itt egy magas színvonalú nyomtatásról van szó, csakis képzett, sokéves gyakorlattal rendelkező nyomdászok végzik ezt a munkát. Bélyeggyűjtői körökben is elismert, minőségi termékként ismerik a Forum által készített bélyegeket. A műszaki előfeltételeknél is fontosabb azonban a biztonság szavatolása, értékpapír egy típusáról lévén szó. Ezen a téren sem voltak soha gondjaink – foglalta össze röviden a lényeget a részlegvezető.

A sikeres szereplést a piacon ma már nehezebb biztosítani, mint harminc évvel ezelőtt, mondta, hiszen folyamatosan meg kell jelenni, pontosabban, muszáj győzni a meghirdetett versenypályázatokon, s mindennek fényében még jelentősebb az a tény, hogy a nehezebb körülmények ellenére, mégis itt készül a hazai bélyegek legnagyobb része. Egy-egy tender megnyerése után az alapanyagokat is szavatolni kell. A Forum Nyomda ezt a nemzetközi piacon teszi meg, olyan forgalmazóknál, melyek a világ bélyegkészítési piacának nyolcvan százalékát fedik le nyersanyagokkal. Mint mondják, a minőség a legfontosabb. S amire a minőségen túl még nagyon kell vigyázni: az a határidők betartása. Minden bélyegsorozatnak pontosan kijelölt keltezési ideje van, melyet megint csak több mint érdemes betartani, ha egy nyomda több évtizedig kíván foglalkozni ezzel a munkával..

Itt javítani kell a színen

Nem kizárólag az üzlettel, a technikával, a pontossággal áll kapcsolatban azonban ez a tevékenység, hanem gyakran a művészettel is. Különleges alkalmakhoz ugyanis mindig különleges bélyegsorozat illik. A neves személyek életéhez, tevékenységéhez kapcsolódó dátumok mindig jó alkalmak arra, hogy egy rendhagyó sorozat hagyja el a nyomdát. Ilyenek lesznek az idén a Liszt Ferenc születésének kétszázadik évfordulóját „ünneplő“ bélyegek és a melléjük nyomtatandó alkalmi borítékok is. Az előbbiek öt, az utóbbiak két színben pompáznak majd, az aranyszín jelenléte mindkét nyomdai terméket jellemezni fogja. Az efféle alkalmi sorozatok pályázati nyertes alkotásokat ábrázolnak. Így lesz ez a Liszt-sorozat esetében is, melyet belgrádi akadémikus festők munkái tesznek igazán széppé. Ez a bélyegsorozat egyébként egy hazai és magyarországi közös vállalkozás eredményeként születik majd meg, melynek bemutatására, várhatóan, mindkét ország magas rangú tisztségviselői eljönnek.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás