Sohasem látott készség él az újságírókban arra, hogy minden létező rosszat csendesen megtűrjenek – fél hónapig képesek tudósítani más gondjairól-bajairól, miközben egyetlen egyszer sem teszik fel maguknak a kérdést: ha más gondja ekkora hír, miért tűrik el a sajátjukat – fogalmazta meg elégedetlenségét az újságírók tettrekészségével kapcsolatban Branislav Čanak , a Függetlenség Médiaágazati Szakszervezet ötödik kongresszusán, melyen, egyebek mellett, a küldöttek megválasztották az új vezetőséget, s elfogadták a szakszervezet új statútumát is.
Branislav Čanak a mostani kongresszuson újabb négyéves periódusra kapott bizalmat.
A kongresszus késéséről szólva elmondta, egyesek, „titkos szobák feladatait követve” nem csupán űrt, hanem valóságos szakadékot képeztek a költségvetésben, de – tette hozzá – felelősségre vonásuk máris folyamatban van. Többször is kifejezte aggályait a lehetséges megoldásokkal kapcsolatban.
– Megengedtük, hogy most azok akarjanak bennünket kivezetni a bajból, akik korábban abba belerántottak minket. A mostaninál sokkal erőteljesebb, keményebb harcot kell folytatni a jövőben, ha a helyzet javulását szeretnénk elérni. Meg kell határoznunk, hol vannak hibáink, s hol tud hatni még ma is, például, a miloševići rezsim ereje – szólt a szakszervezeti harc előfeltételeiről a médiaágazati szakszervezet régi-új vezetője.
A médiastratégiáról, s annak következményeiről szólva hangsúlyozta, nem beszélhetünk még a privatizációk lezárásáról, s véleménye szerint a helyi adók látják majd a leginkább kárát mindannak, ami a sajtó hazai szférájában hamarosan be fog következni.
– A helyi sajtóházak lesznek azok, melyeket egy-két dinárért eladnak majd szintén helyi mágnásoknak, de az is lehet, hogy az egyszerű megszűnés vár rájuk, mint például a Zombori Rádióra is. Meglehetősen provokatív idők állnak előttünk. A munkahelyek változékonysága folytán akár azt a kérdést is feltehetjük magunknak, lesz-e egyáltalán annyi állandó munkaviszonyban lévő újságíró, hogy szakszervezetben tudjunk gondolkodni – fogalmazott.
Olyan körülmények között kell dolgozni, melyeket a rabló magánosítások, a médiumok toalettpapírként használása, s általában véve, a sajtó rendezetlen státusa határoz meg – jegyezte meg Čanak.
– Ha a körülöttünk lévő reménytelenségre figyelünk, akár azt is mondhatnánk: be is csukhatjuk a szakszervezet ajtajait. Csakhogy a világ minden szakszervezete éppen ebből a reménytelenségből született meg. Nálunk, igaz, a szocializmus miatt, kimaradt az a baseball-időszak, ami a munkások valós harcát jelenti, s ami más országokban lezajlott. A helyzetből ítélve, úgy tűnik, Szerbiában is szükség lesz egy ilyen baseball-időszakra – közölte újraválasztását követő felszólalásában a szakszervezet elnöke.