A VIP, a Telenor és az MTS is felkészült az új szolgáltatás nyújtására – állítják illetékeseik. Miša Brkić gazdasági elemzőt arról kérdeztük, milyen változásokat hozhat a számátvitel a mobiltelefon-szolgáltatók hazai piacán.
Mennyire fontos egy átlagos mobiltelefon-használó számára a számátvitel bevezetése?
– Ez voltaképpen egy olyan jog, amely felhatalmazza az embereket, hogy szabadon sétáljanak az egyik szolgáltatótól a másikig, s amellett döntsenek, amelyik a jobb, minőségibb, olcsóbb szolgáltatásokat kínálja fel. Egy európai, a távközlés piacáról származó bevett gyakorlatról van szó, s nagyon jónak tartom, hogy végre hazánkban is megjelent.
Ami mindenképp érdekli a közvéleményt ilyen újdonságok bevezetését követően, az ezeknek a változásoknak az árakra gyakorolt hatása. Számíthatunk-e a közeljövőben olcsóbb szolgáltatásokra, díjcsomagokra a számátvitel jóvoltából?
– Mindenekelőtt két dologra fogja a számhordozás rákényszeríteni a szolgáltatókat: egyrészt arra, hogy az eddiginél jobb minőségű szolgáltatásokat nyújtsanak, másrészt arra, hogy egy eddig nem látott árkialakítási versenyben vegyenek részt – sokkal óvatosabban kell ezentúl kialakítaniuk a kínált szolgáltatások értékét.
Ezek szerint a piaci verseny fokozódására számít.
– Így van. Sőt, azt gondolom, hogy a Telenor és a VIP jobb helyzetben lesznek majd ebben a felhasználókért folytatott versengésben, mint a Szerbiai Telekom mobiltelefon-hálózata. Szerbiában nagyon hamar felmerülnek majd ezek után az olyan kérdések: miért nem adtuk el időben a Telekomot? Bizonyára sok ügyfél hagyja majd ugyanis el az állami szolgáltatót, és dönt valamelyik konkurens vállalat mellett. Ez pedig, akarva-akaratlanul, csökkenteni fogja a Telekom értékét a soron következő tenderen.
Kissé elkanyarodva a témától: említést kell tennünk a vezetékes telefonszolgáltatásról is, melynek költségei éppen a jövő hónap elején emelkednek – a helyi hívások például a duplájukra. Igaz, több ingyenes impulzus jár majd érte, de megdrágul az előfizetés is. Mindeközben még mindig várni kell a Telenorra, hogy elkezdje a vezetékes telefonálás lehetőségét széles körben is nyújtani. Mire számíthatunk a távközlési piacnak ezen a szegmensén?
– Az állam meglehetősen hosszú ideig védte a Telekom egyeduralmát, s igen sokáig találgatott ki különféle fortélyokat nemcsak a Telenor, hanem más érdekelt vállalatok ellen is. Ahogyan azonban az ország közeledik az európai integrációs folyamat vége felé, úgy olvadnak fel lassan a Telekom monopóliumának megőrzésére tett kísérletek is. Ez kétségkívül szerencsés körülmény, mindenképp pozitív kifejletnek fog minősülni az, ha a polgárok még egy szolgáltatót választhatnak vezetékes telefonhívások esetében is. Csak attól a pillanattól kezdve beszélhetünk ugyanis majd minőséget, alacsonyabb árakat hozó, valódi versengésről ezen a piacon.