Vreocin tegnap megkezdődött annak a régi temetőnek nevezett sírkertnek az áthelyezése, mely alatt – a becslések szerint – legalább negyvenmillió tonna szén található. A várakozások szerint a sírhelyek kiásása és áthelyezése körüli munkálatok egy teljes évet igénybe vesznek majd.
Mintegy ötezer sírhelyet kell összesen áthelyezni ahhoz, hogy végül bányászlelőhellyé váljék a mai temető, s így szélesítsék ki a villanygazdaság szerkezeti egységét alkotó Kolubara szénipari közvállalat kapacitásait. Fel kell azonban még vásárolni az összes érintett vreoci polgár tulajdonában lévő telket is: az illetékesek közölték, ez a folyamat is beindult. Dragan Markovićnak, a Szerbiai Villanygazdaság (EPS) vezérigazgatójának a beszámolója szerint, mindeddig negyvenmillió eurót költöttek el a kérdéses telkek felvásárlására. Mint mondta, 544 vreoci háztartástól kell telket venniük, közülük 150-nek már teljes egészében kifizették a vételárat, 44 háztartást részben fizettek ki, 365-nek a számlájára pedig az eddigiekben az előleg érkezett csupán meg. A szénbánya szélesítése miatt 850 háztartásnak kell új helyre költöznie. Szakértői becslések szerint Vreoci mintegy 500 millió tonna szenet tartalmazó területen fekszik.
A telekeladási dokumentumok hitelességével kapcsolatban kétsége merült fel a helybeliek egy részének, mely kétségeket az EPS vezérigazgatója igyekezett eloszlatni. Úgy fogalmazott, a folyamat lefolytatása elkerülhetetlen, ha azt akarjuk, hogy Szerbiának a következő években, évtizedekben is legyen elég villanyárama.
– Ahhoz, hogy áramunk legyen, szénre is szükségünk van. Lehetetlen volna annyi villanyáramot importálni, amennyire szükségünk lenne, ha leállnának a kolubarai markológépek csak azért, mert nem tudtuk biztosítani az új lelőhelyekhez való hozzáférést – közölte Marković.
Vreoci település átköltöztetéséről még 2007-ben döntés született, az arról szóló alapdokumentumot a lazarevaci község, a Kolubara vállalat, a vreoci helyi közösség és a kormány illetékesei is aláírták. A költöztetés részleteit taglaló főtervet 2008-ban fogadta el a lazarevaci helyi önkormányzat. E terv alapján született meg 2009-ben az a községi döntés is, mely a temetőt is használaton kívül helyezte.
A döntés értelmében, a tizenhetedik századi sírokat is magában foglaló vreoci sírkertet a lazarevaci Šopići 2-es temetőbe helyezik át, naponta 20–25 sírt „költöztetve“ új helyére.
Zoran Teodorović környezetvédelmi, területrendezési és bányászati miniszterhelyettes kijelentette, a sírhelyek és háztartások áthelyezésének teljes munkálataival 2015-re készülnek el, s az új lelőhely üzembe helyezésének köszönhetően a következő időszakra biztosítani tudják majd az áramellátást az országban.
– Évente harmincmillió tonna szenet állít elő a Kolubara, s ha most nem történne meg a házak és a temető áthelyezése, 2014 és 2019 között évente hétmillió tonna szén hiányozna a szükségletek fedezéséhez – nyilatkozta Teodorović.
A munkálatok tegnapi elindítását egyébként a rendőrség biztosította, mintegy ötszáz rendőr és rohamrendőr volt a helyszínen, mert sokan az elégedetlenkedők tiltakozására számítottak, de senki sem kísérelte meg akadályozni a munkát. Ivica Dačićbelügyminiszter úgy nyilatkozott, hogy a rendőrség nem kíván összetűzésbe bocsátkozni a polgárokkal, de kénytelenek az illetékesek utasításai szerint eljárni Vreocin. Reményét fejezte ki, hogy a munkálatok végzése során nem kerül majd sor semmilyen incidensre. Mint mondta, a sírok áthelyezésének kérdése nem a Belügyminisztérium hatáskörébe tartozik, a munkálatokat biztosító rendőrök az illetékes minisztérium, illetve a Szerbiai Villanygazdaság kérésére érkeztek a helyszínre.