A parlamenti közgyűlés, egyebek mellett, dönteni fog a koszovói illegális szervkereskedelem nemzetközi kivizsgálását szorgalmazó szerbiai indítvány sorsáról is. Közben az EU már kilátásba helyezte annak a nyomozócsoportnak a felállítását, mely, a legújabb információk szerint, a hónap végéig meg is kezdheti munkáját. A magas rangú tisztségviselőket vendégül látó belgrádi EBESZ-közgyűlésben, a hazai küldöttségnél, Szerbia nemzetközi pozíciójának megszilárdulását látják.
A szervezet reformját is megvitatják az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) huszadik, Belgrádban megrendezésre kerülő éves parlamenti közgyűlésén. Ötven állam 250 képviselője vesz részt a közgyűlésen, melynek ez évi fő témája az EBESZ hatásosságának és hatékonyságának a növelése. A közgyűlés, egyébként, összesen 320 képviselőt számlál ötvenöt európai, közép-ázsiai és észak-amerikai államból.
Több mint huszonöt határozatot illetően kell dönteniük a szerdán kezdődött ülésen a képviselőknek, köztük arról a szerbiai javaslatról is, mely egy nemzetközi kivizsgálást szorgalmaz a koszovói illegális szervkereskedelem részleteinek feltárása érdekében. A várakozások szerint, Az illegális szervkereskedelem elleni harc című határozatjavaslatot tizenhét ország 41 képviselője biztosan támogatni fogja szombaton, a szavazás napján.
MARTY NEM JÖN
Slavica Đukić-Dejanović, a szerb képviselőház elnöke egy, a határozatról esedékes szavazást megelőző beszámoló megtartása miatt Belgrádba invitálta Dick Martyt, az Európa Tanács koszovói és albániai illegális szervkereskedelemmel foglalkozó jelentéstevőjét, aki azonban fontos elfoglaltságaira hivatkozva jelezte, nem tud részt venni a közgyűlés munkájában. Ha elfogadják a szerb indítványt, az mindenképp bekerül majd abba a Belgrádi Nyilatkozatba, melyet a parlamenti közgyűlés munkájának befejezését követően fogadnak el.
A szerbiai tervezet szövege elítél minden illegális szervkereskedelmet, felhívja az illetékes nemzetközi szerveket, köztük az EULEX-et és az UNMIK-ot is, egy átfogó együttműködés megvalósítására, s egy, az ENSZ védnöksége alatt álló, az illegális szervkereskedelemmel kapcsolatos részletes kivizsgálásnak a lefolytatására. A dokumentum elítéli továbbá a szervezett bűnözés minden típusát, s felszólítja az EBESZ-tagokat az ezzel a jelenséggel szembeni határozottabb fellépésre.
A képviselők foglalkoznak majd azzal a határozatjavaslattal is, melyet az EBESZ emberi jogi kérdésekkel foglalkozó bizottsága terjesztett be, s mely a keresztény vallásúak egyenlő jogainak a szavatolásáért száll síkra, miután néhány nyugat-európai esetben diszkrimináció érte a vallási motívumokat tartalmazó ékszereket, kiegészítőket viselő lelkészeket, foglalkoztatottakat.
SZERBIA EGYENRANGÚ TAG
A munka kezdetét megelőzően adott nyilatkozatában Oliver Spencer, az EBESZ Parlamenti Közgyűlésének főtitkára kijelentette, a szervezet igyekszik minél hatékonyabban segíteni Szerbia csatlakozását az Európai Unióhoz, illetve a nyugati demokráciákhoz. Spencer kiemelte, jó irányba halad a hágai Nemzetközi Törvényszékkel folytatott együttműködés, Szerbia sikeres a szomszédos országokkal megvalósított együttműködés felújítása terén, s a Koszovóval kapcsolatos gondok rendezése terén is.
– Szerbiának folytatnia kell a demokratikus intézményrendszer megszilárdítására irányuló munkát. A parlamentben, a meglehetősen erősnek nevezhető politikai pártok között is építő jellegű párbeszéd folyik – értékelte az eddig elért eredményeket a közgyűlés főtitkára.
Dragoljub Mićunović, a szerbiai EBESZ-küldöttség vezetője fontosnak tartotta kihangsúlyozni, hogy a közgyűlés belgrádi megtartása egyértelműen annak a jele, hogy Szerbiát az európai család egyenrangú tagjaként tisztelik.
Az öt napon át tartó ülésszak ideje alatt a képviselők előtt beszédet tart majd Audronius Ažubalis litván külügyi tárcavezető, az EBESZ elnöklője, Petrosz Eftimiu, az EBESZ Parlamenti Közgyűlésének elnöke, Mirko Cvetkovićszerbiai kormányfő, Vuk Jeremićkülügyminiszter és Slavica Đukić-Dejanović parlamenti elnök is.
JÚLIUS VÉGÉIG MEGALAKUL A NYOMOZÓCSOPORT
Litván kollégájával a közgyűlés első napján megbeszéléseket folytatott a szerb külügyminiszter, melynek során Ažubalis dicsérettel illette a vendéglátó országot az EBESZ munkájában vállalt szerepéért, valamint a Belgrád és Prishtina közötti párbeszéd iránti elkötelezettségéért. Az illegális szervkereskedelem, azaz a szerbiai felvetés kérdéskörét a tárgyalás során nem érintették, mert, mint azt Jeremić mondta, e téma megvitatása az EBESZ közgyűlésének a képviselőire tartozik a jelen pillanatban.
Irina Gudeljević, az EULEX sajtószóvivője szerdán azt közölte, hogy az EULEX munkacsoportja készen áll arra, hogy július végén megkezdje az illegális szervkereskedelemmel kapcsolatos állítások kivizsgálását. A csoport megalakítása már megkezdődött, s a hónap végére az minden bizonnyal munkaképes állapotba kerülhet – mondta. Hozzátette, a munkacsoportot, melynek nyomozók, jogászok, fordítók is tagjai lesznek, az ügyész vezeti majd. Januárban az EULEX már elkezdett bizonyos előzetes kivizsgálásokat, s ehhez a feladathoz csatlakozik majd az új munkacsoport – számolt be a részletekről Guduljević.