2024. november 25., hétfő

Fortuna házi feladatai

Hogyan kell egy égből pottyant lehetőségből megbecsült tevékenységet létrehozni?
A Magyar Szó nyomdájában kisebbségi nyelvű tankönyvek készülnek (fotó: Ótos András)

Az iskolapadokban érdeklődő tekintettel figyelő vagy alkalomadtán éppen unottan ásítozó tanulók valószínűleg nem bánnák, ha valamivel kevesebb tantárgy, s ezáltal tankönyv veszélyeztetné az év végi bizonyítvány kinézetét. Emlékszem, azokban az időkben, amikor még jómagam is a csengő megmentő zenebonájára vártam minden negyvenöt percben, s a tankönyvek korántsem tűntek ennyire érdekfeszítőeknek, mint manapság, azokat a könyveket kedveltük a legjobban, amelyekben egy-egy tananyagot követően szép röviden, lényegre törően összefoglalták az adott téma tartalmát.

Ezek a néhány soros „lényegek”, mondanom sem kell, igen olvasottnak számítottak iskolás körökben, nem tartott sokáig megtanulni azokat, mégis, voltak olyan osztálytársaim is, akik még ebben a kurta összefoglalóban is meg tudták találni, alá tudták húzni a legesleglényegesebb mondatokat…

A korszerű gépeknek köszönhetően egyre több megrendelést vállalhat a nyomda

Ami egy diák számára olykor fejfájást is okozhat, az egy nyomda történetében korszakalkotó újításként, jelentős előrelépésként is hathat – ilyen a tankönyv, illetve annak nyomtatása. A régi szemmel nézve meglehetősen színesnek, olvasmányosnak látszó mai tankönyvek nyomtatásának története valamikor három évvel ezelőtt indult el a Forum nyomdában, amikor is megszerezték a minőséghez köthető ISO–9001-es, illetve a környezetvédelmi előfeltételekkel kapcsolatos ISO–14000-es szabványokat – tudtuk meg Berta Zoltántól, a nyomda igazgatójától. Hogy a tankönyvnyomtatás valóban beinduljon, ahhoz azonban még egy szerencsés beruházás is kellett. Egy csődeljárási kiárusítás során a Forum 200 ezer euróért meg tudott venni öt olyan gépet (a hozzáértők kedvéért: egy többfunkciós ívszedő-formázó-ragasztó Wohlenberget, egy négyszínű nyomtatást lehetővé tevő Heidelberg Speedmastert, egy B1-es formátumú Stahl falcgépet, egy automata Grapha kapocsgépet, meg egy utómunkálatokat végző kiegészítő egységet), melyek közül csak az egyik gép régebbi változatáért korábban kétmillió márkát kellett a nyomdának fizetni… Az alacsony ár miatt sokan kételkedtek a gépek teljesítőképességében, de, mint azt az igazgató ravasz mosollyal megjegyzi, a gépek egy hónap múlva már „csatasorba” lettek állítva. Rögtön hozzáteszi: az óriási segítségért mindenképp köszönet jár a Magyar Nemzeti Tanácsnak, a Szülőföld Alapnak, s a Szekeres László Alapítványnak is. A tervezett beruházások közül a közeljövőben egy még gyorsabb könyvvarrógépet, illetve a CtP-technológia (computer-to-plate – számítógépről nyomólemezre) bevezetését emeli ki, mellyel kiiktatják majd a filmre vitelt, s a digitális anyag egyből az ofszetlemezre kerülhet – egyszerűbben fogalmazva: gyorsabbá, minőségibbé válik a tankönyvek nyomtatása is.

A Forum 2010 augusztusában sikeresen vette a tankönyvnyomtatás első „akadályát”, amikor is az előtendernek is nevezhető megmérettetésen a tankönyvkiadó intézet jóváhagyta a kilátásba helyezett terveket, s az ellenőrzéseket követően feladta a nyomdának a „leckét”: az első könyvcsomag kinyomtatását. A visszajelzések jobbak nem is lehettek volna – meséli Horvát Eszter, a Forum nyomda tankönyvfelelőse. Azóta is hasonlóan, nyomtatási „csomagok” megszerzésével történik az üzlet becserkészése, minden két-három hónapban újabb versenypályázaton kell a nyomdának részt vennie. Az adott csomagra a nyomda árajánlatot tesz, persze végül mindig a legjobb ajánlat győzedelmeskedik.

Kizárólag kisebbségi nyelvű tankönyveket készítenek – a munkát, ennélfogva, a legkomolyabban veszik, hiszen, mint mondják, jó tudni, hogy amíg ez a nyomda áll, minőségi magyar nyelvű tankönyvek is biztosan lesznek. Munka is egyre több van, jóllehet még friss ez az új vállalkozás. Jelenleg például már egy hat tantárgyat magába foglaló tankönyvcsomag kinyomtatásába kezdtek, holott még az előző, kilenc tankönyves csomagot sem fejezték teljesen be – nem a munkamenet a lassú, hanem a munkaszerzés üteme gyorsult fel.

A szerencsés beruházás tehát abszolút kifizetődött – értenek egyet a tankönyvnyomtatási részlegnél. Éppen ez okból, máris szövögetik az újabb beruházások terveit, melyekre elengedhetetlenül szüksége van egy nyomdának, ha meg akar felelni az egyre keményebb piaci versengés szabályainak.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás