A tulajdonos dolga kideríteni, hogy ki hordta el engedély nélkül a földet, s ha akar pereljen (Sztojánovity Lívia felvételei)
Hatalmas kráter tátong három mezőgazdasági földterületen is, melyet az Y-ág építése miatt ástak ki az elmúlt három hétben. Engedély nélkül hordtak el mintegy ötvenezer köbméter földet, úgy, hogy arról a földek tulajdonosait nem is értesítették. Az illetékesek azt ígérték, kárpótolják a megkárosított gazdákat.
Horvát Tamás egyike azoknak a tulajdonosoknak, akiket megkárosítottak. Mint mondja, három földterületről hordták el a termőföldet, nagyjából 1500 négyzetméteren, ennek mintegy fele az ő tulajdonukban van, de ahogy ő, úgy a másik két tulajdonos sem tudott róla, mi történt.
-- A föld negyven éve a családomé. Az ember, aki szántja a földet, két hete ideszólt, hogy szántana, de nincs mit. A helyszínre csak néhány nappal később tudtam kimenni, és láttam, hogy a miénken kívül a jobb és bal oldali szomszéd földjén is lyuk tátong. Akkor egy réteget már elhordtak, de azóta is tartanak a munkálatok és a gödör egyre mélyebb lesz. Most már megvan hét-nyolc méter mély is. A földem a vasút közelében, tőle alig kétszáz méterre fekszik, valószínűleg a vasúti átjáró fölötti töltéshez kellett az a rengeteg föld. Gondolom, azért innen hordják, hogy ne kelljen nekik több kilométerről ideszállítani a földet – mondja Tamás.
A munkálatokra a Srbija Putevi Közvállalatnak nem volt engedélye és a tulajdonosokat sem értesítették. Horvát Tamás felháborodva szembesült a helyzettel. Korábban földjének egy részét kisajátították, akkor nem is volt ebből probléma, hiszen időben értesítették erről, majd aláírták a szerződést és kifizették őt. Most az önkormányzathoz fordult segítségért.
-- A Városházán azt tanácsolták, keressem meg a munkavezetőt, vagy a kivitelezőt és náluk érdeklődjek, hogy mi is történt valójában, hogyan lehet ezt megoldani és mutassanak fel hivatalos engedélyt vagy bármilyen írásos jelét annak, hogy ezeket a munkákat elvégezhetik. Sikerült rábukkannom a munkavezetőre, aki azt mondta, ne aggódjak, elrendezik az ügyet és újra feltöltik a kérdéses területet, vagyis idehordanak földet és visszakapom a tulajdonomat. Hogy ez így lesz-e majd kiderül, mert ezt egy munkavezető mondta, s nem az illetékesek.
Ez valamikor szántóföld volt
Tamás és felesége, Zsuzsanna tisztában vannak azzal, hogy ha az ígéret szerint fel is töltik a terültet, ott annyira laza lesz a talaj, hogy hosszú évekig nem lehet majd ültetni semmit, mert nem lehet megfelelően visszatömöríteni a földet. Vízzáró réteg nincs, és állandóan képződik majd ott egy völgy, amit újra és újra fel kell tölteni. Ahonnan pedig több méter mélyen elhordták a földet, ott termőtalaj már nemigen van és az is kérdés, mivel töltik fel, s az milyen minőségű lesz, mert valószínűleg nem hét méter mélyen töltik vissza a termőtalajt, a kiásott terület pedig igen nagy, nagyjából kétszáz méter hosszú és hatvan-hetven méter széles.
-- Évekig nem marad meg ott semmi, még fát sem lehet ültetni, mert a gyökerei nem tudnak majd mibe megkapaszkodni a laza talaj miatt. Hosszú időre holt földet csináltak belőle. Eddig búzát és kukoricát termesztettünk a földünkön. Most kellet volna felszántani a földet, majd hagyni, hogy egy kicsit megcsípje a fagy. Most gabonát, tavaszra pedig kukoricát és napraforgót terveztünk ültetni, de ezt most nem lehet megcsinálni. Úgy hallottuk, majd kifizetik, de hiába, mikor nem tudjuk elvetni az őszi magot – mutat rá Zsuzsanna.
Amikor Horvát Tamás a Városházán járt, azt javasolták neki, hogy csütörtökön délbe ismét menjen el, mert akkor a Srbija Putevi vállalat illetékesei is itt lesznek és közösen megoldást kereshetnek. Horváték számára az egyetlen elfogadható megoldás az lenne, ha kifizetnék nekik a teljes földterület árát és ezen a pénzen vehetnének valahol egy másikat, ahol tavasszal megkezdhetik a munkát. Tamás úgy értesült, hogy a tulajdonosokat általában ilyen módon kárpótolják, és egy ilyen ajánlatot el is fogadna, abba azonban biztosan nem egyezik bele, hogy a feltöltött területet hagyják ott neki. Azzal, hogy elmaradtak az őszi munkálatok, mindenképpen veszteséggel kell számolniuk, illetve az új földterület megvásárlásával is egyéb költségeik lesznek. Valószínűleg ezt senki sem fogja kifizetni a Horvát családnak.
A csütörtöki találkozó azonban nem úgy sikerült, ahogy Horváték várták. A Sbija Putevi vállalat ügyvédjével találkoztak, aki elmondta, ebben az ügyben nem ők az illetékesek, ugyanis a munkát kiadták egy alvállalkozónak, akinek viszont nem volt engedélye a földet kitermelni. Az egyetlen megoldás, hogy Horváték összegyűjtsék a bizonyítékokat és bepereljék az alvállalkozót, mert a történtek őt terhelik, s nem a Srbija Putevi vállalatot. Ez a fejlemény egyben azt is jelenti, hogy Horváték tavaszig nem tudnak máshol földterületet vásárolni és a tavaszi vetés is elmarad, a veszteség tehát még nagyobb, arról nem is beszélve, hogy a földadót továbbra is fizetniük kell, miközben a terület használhatatlanná vált. Horvát Tamás attól fél, hogy tekintve, hogy több alvállalkozó is dolgozik az Y-ág építésén, nem fogják tudni kideríteni, ki a felelős és az ügy akár évekig is elhúzódhat. Ennek ellenére megteszik a szükséges jogi lépéseket és ha a másik két tulajdonos nem is kapcsolódik be az ügybe, ők egyedül is megpróbálják kiharcolni, hogy kárpótolják őket.