2024. július 17., szerda

A villamos berendezések ellensége

Az áramkimaradások és a nagy feszültség ellen szinte lehetetlen védekezni
Az elektromos rendszerben igen gyakran előfordulnak ingadozások és pillanatnyi áramkimaradások. Ez utóbbiak miatt az érzékenyebb villamos berendezések könnyen tönkremennek, a meghibásodásokat pedig nem lehet kivédeni.

Sokszor nem is tudjuk, hogy valamelyik készülék nem egyszerűen tönkrement, hanem meghibásodásának oka magában az áramellátásban keresendő. Néhány másodperces áramkimaradás a nap bármely szakában előfordulhat, sokszor nem is tudunk rá elég gyorsan reagálni, mindent áramtalanítani, és bármikor megtörténhet, hogy arra érünk haza, hogy tönkrement a DVD-lejátszónk, a tévénk vagy a számítógépünk. Bár az elektromos készülékek többségébe gyárilag beépítenek egy biztosítékot, de a túl nagy feszültséget ezek sem bírják el és leégnek.

Željko Popović, az Elektrovojvodina szabadkai igazgatási részlegének vezetője elmondta: az áramkiesések a biztonsági berendezések működésének eredményei. Az elektromos rendszerben jelentkező meghibásodások kárt okozhatnak az elektroenergetikai objektumokban és felszerelésben, a biztonsági berendezések pedig ezeket védik. A rövidebb árammegszakításokat átmeneti meghibásodások okozzák, ilyen például a madarak vagy a faágak miatt jelentkező hiba a távvezetékekben. Az ilyenek főleg a hosszabb távvezetékeken fordulnak elő, és a nyári hónapokban gyakoribbak.
– A rendszerben a feszültség nagysága is állandóan változik. Erre elsősorban a fogyasztás hat ki. A standard elektromos feszültség 230 V, az előírás szerint ennél legfeljebb 10, esetenként 15 százalékkal lehet magasabb vagy alacsonyabb a feszültség. Ha a feszültség a fogyasztónál meghaladja az előirányzott értéket, akkor értesítenie kell bennünket, hogy ezt orvosoljuk. Amikor visszakapcsoljuk az áramot, a középfeszültségű hálózaton a biztonsági berendezés működése miatt megjelenhetnek kiesések, de ezek nagyon rövidek és nem okoznak problémát a háztartási készülékekben, tény azonban, hogy a túl nagy feszültség tönkreteheti az otthoni elektromos berendezéseket, készülékeket, habár a legtöbbjük eleve védve van ez ellen – magyarázta Željko Popović.
Körmös Árpád, aki villanyszerelőként dolgozik, pontosan ismeri a feszültségingadozás veszélyeit és az elektromos készülékek érzékenységét. Mint mondta, a magasfeszültségű villamos berendezések ritkán mennek tönkre az áramingadozás és -kiesés miatt, de mindez kihatással van a biztosítékokra.
– A hűtőberendezések érzékenyebbek az áramingadozásokra. Sosem akkor van a probléma, amikor elmegy az áram, hanem amikor visszajön, ilyenkor ugyanis előfordul, hogy túl nagy, akár 50 V-tal is nagyobb a feszültség. Emellett problémát jelent az is, ha túl sokszor megy el és jön vissza az áram, mert ez olyan, mintha kihúznánk és visszadugnánk a konnektorba a hűtőt, vagyis a kapcsolórendszerre van kihatással, ami egy idő után tönkremegy vagy leég. Az áram a termosztátokra is hasonlóan hat. A technikai készülékekbe ma már általában beépítenek egyfajta védelmet, de attól még ezek is tönkremehetnek. Jó esetben a beépített biztosítékok megvédik a készülékeket, és az elektronika nem károsodik, de ha nincs meg bennük a védelem, a magas feszültség miatt leégnek – mesélte a villanyszerelő.
A hűtőkön és a frizsidereken kívül a számítógépek, a televíziókészülékek is érzékenyek a feszültség nagyságára, mert nemcsak a magasabb, hanem az alacsonyabb feszültség is kárt tehet bennük. Az áramellátásban előforduló ingadozások a háztartások elektromos hálózatában nem okoznak meghibásodást, legalábbis ha az szakszerűen van megcsinálva, vagyis csupán a készülékek vannak veszélyben. Ez ellen pedig nem sokat tehetünk.

– Nincs rá módszer, hogyan lehet az ilyesmit kivédeni. Tulajdonképpen meg lehetne oldani egy olyan rendszer beépítésével, amely hasonlít arra, ami a számítógépekben is van, ez az az úgynevezett UPS, de nagyon sokba kerülne egy egész háztartás készülékeinek védelmét kiépíteni. Az áramszolgáltatónál viszont jelenteni lehet, ha tönkremegy valamink, és nekik elméletileg kártérítést kell fizetniük a fogyasztónak, ha az ő hibájukból történt a kár. Volt rá példa, hogy egy utca néhány lakója összefogott és közösen jelentették, hogy az áramellátás ingadozása miatt egyszerre mentek tönkre a készülékeik. Tudomásom szerint az Eleketrovojvodina elismerte a hibáját, és kifizette nekik a kárt – mondta Körmös Árpád.
Az áramszolgáltató folyamatosan méri az áramingadozást, ezért akár be is lehet bizonyítani, hogy az ő hibájukból ért minket kár. Persze nem biztos, hogy sikerül kiharcolnunk a kártérítést, de a kárt mindenképpen érdemes jelenteni az Elektrovojvodina kártérítési bizottságánál, ahol kivizsgálják az esetet.