2024. november 24., vasárnap

Házi őrizetben a gyerekek?

Molnár Edvárd illusztrációja

Hamarosan a szerbiai parlament elé kerül a gyermekjogi törvény javaslata. A közvéleményt, s főképp az érintetteket leginkább az sokkolta, hogy a 10 év alattiak esetében a szülőnek állandó felügyeletről kell gondoskodnia. Ami sok kiskamasz önérzetébe belegázol: a 15 év alattiak este 11 óra után nem tartózkodhatnak felnőtt kísérete nélkül az utcán.

Pedofil-botrányok, szervkereskedelem, a narkódílerek gátlástalansága, a gyerekek, fiatalok körében eluralkodott agresszív viselkedés – amikor a kiskorúak láncok, boxerok, szúró- és vágóeszközök használatától sem riadnak vissza – indokolja a fokozott védelmet, figyelmet. Ám az a szülő, aki olyan szerencsés, hogy munkaviszonyban van, nem tudja mindenhova elkísérni a 10 évesnél fiatalabb csemetéjét, nem tud állandóan mellette ülni. Arról nem is szólva, hogy az ilyen korú nebulóknál rendszerint a nagyszülők sem akaszthatók le csak úgy a szögről, hisz még jó pár évük van a nyugdíjig.
Számos kérdés vetődik fel. Házi őrizetben kell tartani a 10 évnél fiatalabb gyereket? Üljön a tévé vagy a számítógép előtt órák hosszat a szobájában, ahelyett, hogy kinn szaladgálna, focizna, ugrálókötelezne? Bíróság előtt felel az a szülő, akinek a csemetéje az utcán, a parkban játszik? Így is mozgáshiányosabbak az itteni gyerekek más országokbeli társaiknál, amióta a nebuló sportolását, tehát az edzésre és versenyre járást csak a tehetősebb családok engedhetik meg maguknak. Főbenjáró bűn lesz, ha egyedül megy el a kislány vagy kisfiú a közeli boltba? Állítólag nem kell drákói szigorra számítani, de akkor meg mi értelme egy jogszabály meghozatalának, amit senkit se tart be, senki sem vesz figyelembe?! Szó sincs róla, gyerekeink ezernyi veszélynek vannak kitéve, joguk van a figyelemre, védelemre, biztonságra. Mégis, mintha elsietett lenne ez a készülő jogszabály, nem sok értelme van, amíg nem szervezik meg az iskolákban a napközis ellátást, hogy akár délután 5 órakor is mehessen az anyuka a csemetéjéért, aki a napköziben megtanulta a leckét, ebédelt, játszott is. Persze, a napközis ellátás is gyakran édeskevés, az is kellene, hogy a szülők ,,önszerveződjenek”, vagyis, hogy megbeszéljék, megszervezzék, mikor ki megy a környékbeli 3-4 nebulóért az iskolába, mikor kinél játszik a gyermekcsapat stb. Ezt is divatba kellene hozni.
Az, hogy a 15 évnél fiatalabbak csak felnőtt felügyeletével tartózkodhatnak este 11 után az utcán, még több dilemmát vet fel. Az, amit a legtöbben felteszünk ilyen esetben: mit is keres egy 11, 12 éves olyan későn az utcán? Tény azonban, hogy ott vannak. Néhány éve egy ismerős gyereket éjjel fél tizenkettőkor ütött el az autó, ugyanis a srácok az utcájukban az úttesten nekihevülve fociztak. Szerencsére az ijedelmen kívül nem lett nagyobb baja. Vajon felnőtt kíséretnek számít-e egy 21 éves narkódíler is? A nagykorú bemutatkozhat akár nem létező rokonként is, s a rendőr nem fog minden gyereket és a vele levő felnőttet hazakísérni, hogy leellenőrizze, a szülők tényleg ismerik-e a huszonévest, akivel gyerekük éjfél körül az utcán lógott. Mivel tilos lesz, a srácok sportot fognak űzni belőle, hogy csak azért is az utcán csatangolnak este 11 után, s szökni fognak a rendőröktől. Ez talán még veszélyesebb, mint a mostani állapot.
Két videofelvétel sokkolja a közvéleményt épp ezekben a napokban: az egyiken egy németországi focimeccsen a lelátón ülő, 10 éven aluli kisfiú egy műanyag pohárból sört kortyolgat. – Ez a sör nem lehet az övé, ez nem lehet az ő söre – ismételgette a meghökkent tévékommentátor, amikor az operatőr pár pillanatig a kis srácot pásztázta a kamerával. A másik, a Youtube-on igen népszerű felvétel az, amikor a Crvena zvezda kis 5 éves rajongója a szurkolói fáklyát gyújtja meg, körülötte idősebbek – biztos 18 és 20 év feletti is van közöttük –, akik tanítgatják, hogyan kell a fáklyát tartani. Tehát a probléma bonyolultabb, mint ahogyan azt a törvényjavaslat szövegének megfogalmazója látja. Nyilvánvaló, hogy valamit tenni kell. Csak nem biztos, hogy így. Nem biztos, hogy előbb kell megrendszabályozni a megélhetés után szaladgáló szülőket, mint a kábítószer-terjesztőket, az elvadult szurkolói csoportok főnökeit, a kőgazdag apukák agresszívan, gátlástalanul viselkedő, kötekedő gyerekeit, a részegen 120 km/órás sebességgel száguldó autósokat.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás