2024. augusztus 17., szombat

Fiatalos, bonyolult és kiszámíthatatlan

Bodzsoni István: Szeretnénk, hogy ha olyan televízióvá válnánk, amelyet minden vajdasági magyar szívesen néz
Bodzsoni István: Az a cél, hogy egy teljesen nyitott, szabad átjárású médiaház legyünk (fotó: Molnár Edvárd) December 26-tól új műsorstruktúrával várja nézőit a szabadkai székhelyű Pannon RTV. A változások a televíziós műsorokat érintik. Minderről Bodzsoni Istvánnal, a Pannon RTV igazgatójával beszélgettünk.

Milyen mértékű változás történt a műsorrácsban?
– Gyakorlatilag gyökeresen megváltozott a Pannon televízió műsorszerkezete. A változásokat lépcsőzetesen vezetjük be. Ez a folyamat most hétfőn kezdődött el és valószínűleg tavaszig eltart. Miért lépcsőzetesen? Mert a változtatás nemcsak elhatározás kérdése, hanem pénz, ember és műszaki háttér kérdése is. Azt, amit most meg tudtunk tenni, az már egy nagy lépés. A délután négykor kezdődő műsorsávot úgy alakítottuk át, hogy kilenc óráig elsősorban a Pannon televízió saját gyártású műsorai kerülnek adásba. A délutánt a tematikus magazinműsorokkal kezdjük, ezek félórás, dokumentumszerű műsorok, amelyek egyebek mellett környezetvédelmi, sport, ifjúságvédelmi, mezőgazdasági témákkal, problémákkal foglalkoznak. Ezeket a műsorokat követi a fél hatkor kezdődő élő híradó. Utána, hat órakor kezdődik a Közügyek című háttérműsor, hírelemző műsor. Ez eddig nem volt. Minden munkanapon egy órában beszélünk a legfontosabb politikai, gazdasági és egyéb közéleti problémákról a vendégekkel, érdekes adatokkal, riportokkal fűszerezve. A hírműsorokban is jelentős elmozdulás történt a hírbázis bővítése érdekében. A Pannon évekig – nagyon helyesen – mélyrehatóan foglalkozott a regionális és lokális kérdésekkel. Ez továbbra is így marad, de szeretnénk lépni a tartományi, köztársasági kérdések felé is, beszámolunk a jelentős magyarországi hírekről, és ami még nem teljesen kerekedett ki, az a világ eseményeiről való beszámolás. Itt annyi a probléma, hogy ezekhez a beszámolókhoz megfelelő képanyagot kell biztosítani, amit nem tudunk minden esetben elérni. Ezek zömében jogdíjas képanyagok és csak megfelelő előfizetés révén lehet őket felhasználni. De hiszem, hogy hamarosan sikerül szerződést kötni valamelyik nagy nemzetközi hírügynökséggel, és ilyen képanyagokhoz is hozzájutunk. Mi nem akarunk behatóan foglalkozni a világpolitikával, csak annyira, amennyire a legfontosabb hírek megkövetelik, és olyan hírekkel foglalkozunk, amelyek érdekelhetik a vajdasági nézőket.

Ezek szerint továbbra is a lokális hírek lesznek a leghangsúlyosabbak?
– Úgy fogalmaznék, hogy a lokális és a regionális hírek. Hiszen a Pannon televíziónak nem titkolt ambíciója, hogy vajdasági magyar televízióvá fejlődjön. Szeretnénk, hogy ha olyan televízióvá válnánk, amelyet minden vajdasági magyar szívesen néz. Szeretnénk olyan kommunikációs csatornát kiépíteni, amely lehetővé teszi a párbeszédet a többségi nemzettel, a különböző politikai alakulatokkal, a különböző társadalmi csoportokkal. Elsődleges feladatunk, hogy minél több ember, minél több vélemény számára kinyissuk a Pannon televízió képernyőjét. A híradó is ilyen irányban alakul át. Nem hanyagoljuk el tehát a helyi és a regionális témákat, de nemcsak Szabadka és nemcsak a környék hírei kerülnek be, hanem a különböző vajdasági közösségek hírei is, olyan témák is, amelyek a kisebb közösségeket is érintik. Előrelépés még, hogy ezentúl az este 8 órai híradót megújult alakban sugározzuk: tartalmas élő műsor lesz, ezzel gyakorlatilag az egyetlen magyar csatornává váltunk, melynek két erős, központi híradója van, fél hatkor és nyolc órakor. Hogy miért vállaltuk ezt? Elsősorban azért, mert úgy gondoljuk, hogy a nézőknek nagyon fontos, hogy tájékozódjanak a legfontosabb történésekről.
Januártól új kulturális, élő műsorunk lesz, hetente kétszer, kedden és pénteken. Olyan magazinműsorról van szó, amely a vajdasági kulturális élet eseményeivel, történéseivel foglalkozik lazább, szórakoztatóbb módon. Az új műsorrácsban tehát négytől este fél 9-ig tájékoztatásai blokkok váltogatják egymást, míg fél 9-től az éjféli órákig egy lazább, szórakoztatóbb rész következik filmekkel, zenés műsorokkal, színházi előadásokkal gazdagítva.
Ami valószínűleg a nézőket érdekelni fogja: ki szeretnénk bővíteni a tájékoztatási műsorainkat szombatra és vasárnapra. Eddig a Pannon televízió hétfőtől péntekig sugározta a híradókat és az egyéb tájékoztatási műsorokat. Ezek hamarosan majd megjelennek szombaton és vasárnap is, hiszen az azért mégsem jó, hogy ami péntek este vagy szombaton történik, arról mi hétfőn este számoljunk be.

Megszűnnek-e műsorok vagy átalakulva kerülnek a nézők elé?
– Tulajdonképpen nem szűnik meg semmi, átalakulva helyet kapnak az új műsorokban. Eddig a Közügyek hetente egyszer jelentkezett, most minden nap egy órában jelentkezik, és ebben kaptak helyet azok a témák is, amelyek más közélei jellegű, politikai vagy gazdasági, társadalmi jellegű műsorokban jelentek meg eddig. Az is fontos, hogy lehetővé tesszük a vélemények ütköztetését. Szeretném, ha különböző vélemények jelennének meg, és a párbeszéden keresztül jutnánk el bizonyos következtetésekig.

Úgy hírlik, hogy a Pannon televízió nyitni kíván más médiumok felé is úgy, hogy vendégszerkesztőknek ad teret.
– Igen, valóban szeretném, ha nyitnánk a vajdasági újságíró-társadalom felé, ha más médiumoknál dolgozó újságírók, szakemberek meg tudnának nálunk jelenni. Lehetőséget akarunk adni, hogy itt is megmutassák, hogy mit tudnak. Megnyitjuk a műsorainkat más újságoknál, rádióknál, televízióknál dolgozó szerkesztők előtt. Például vendégszerkesztőként műsorokat vezetnének, beszélgetnének. Az a cél, hogy egy teljesen nyitott, szabad átjárású médiaház legyünk, és minél több értékes szakember jelenjen meg a televízió műsoraiban. Tárgyalunk vajdaságból elszármazott újságírókkal, szerkesztőkkel is. Mi nem tudjuk nekik biztosítani a visszatérés lehetőségét, nem tudunk olyan anyagi körülményeket biztosítani, ami pótolná esetleg azokat a körülményeket, amelyben most élnek, de érdekes módon már három budapesti kolléga itt is van. Vállalták, hogy időközönként lejönnek Szabadkára műsorokat szerkeszteni, vezetni.

Az új műsorstruktúra mennyire változtat a televízió arculatán?
– A televízió képi arculata nagyon keveset fog változni, mert egy ilyen arculatváltás nagyon sok pénzbe kerül, és erre most nincs meg az anyagi keretünk. Annyiban fog változni a képi arculat, amennyire ezt megkövetelik az egyes műsorok. A jelenlegi kis stúdiónkat úgy alakítottuk át, hogy kényelmesen 4-5 vendég is elférhessen és kellemes környezetben lehessen beszélgetni. A híradó stúdiója is változik, hogy a jelenlegi egy műsorvezető helyett ketten férjenek el, és lehetővé tesszük, hogy időnként legalább egy vendég megjelenhessen. Ami viszont a tartalmat, a hozzáállást illeti, abban lesz változás. Elsősorban abban – amiről már beszéltünk –, hogy nyitni szeretnénk, és a cél, hogy a Pannon televízió fiatalosabb, kiszámíthatatlanabb, bonyolultabb tévé legyen ahhoz képest, ami eddig volt.