2025. január 21., kedd

Radnótira emlékeznek Borban

Több évforduló kapcsán a Magyar Nemzeti Tanács szervezi a megemlékezést

Idén 80 éve, hogy Radnóti Miklóst Abdánál kegyetlen módon megölték. A háború vége után holttestével együtt megtalálták a noteszét, benne utolsó verseivel. A tragikus sorsú költőnk születésének ugyanakkor idén van a 115. évfordulója. Radnótinak szobra is van a kelet-szerbiai Bor városában, ahol munkaszolgálatosként dolgozott.

Radnóti szobrának a sorsa is kalandosnak nevezhető. Magyarország ugyanis 45 évvel ezelőtt, 1979-ben egy Radnóti-szobrot ajándékozott Bor városának. A magyar líra gyöngyszemeit ugyanis ott írta. A szobrot annak alkotója, Varga Imre szobrászművész kérésére a Bori-tó partján állították fel, de 2001-ben ismeretlenek ellopták. Az eredeti szobor a lakott városrészen kívül, egy tóparton állt, és Magyarország felé nézett. Az eredeti hely a Žagubica-hegy lábánál található, egykoron ott volt a Heidenau-tábor, ahol munkaszolgálatosként dolgozott.

Kabók Erika, lapunk akkori főszerkesztő-helyettese amikor értesült arról, hogy a szobrot talapzatáról lefűrészelték és ellopták, kezdeményezte, hogy ismét legyen Radnóti-szobor a bányavárosban. Akkor Borba utazott, mert tudni akarta, hogy az ottaniak hogyan élték meg a szobor eltűnését. Akkor tapasztalta meg, mekkora kultusza van Radnótinak a városban. A helyiek is rendkívüli irodalmi értéknek tartják a Borban született verseket. Úgy gondolják, a „razglednicák” egyfajta szoros kapcsot is jelentenek a magyar és a szerb irodalom között. Kabók Erika elmondta, a helyiek megerősítették azt a közismert legendát, miszerint a munkaszolgálatos Radnóti kevéske élelemért cserélte a kockás füzetet, amelybe feljegyezte a magyar irodalom gyöngyszemeinek számító verseit. Kelet-Szerbiából egy „erőltetett menetben” több ezer társával együtt terelték vissza Magyarország felé. Halálának körülményei máig vitatottak, de biztosra vehető, hogy kivégezték. 1944. november elején (4-én vagy 9-én) a végletekig kimerült Radnótit 21 társával együtt Abda környékén végezték ki, és tömegsírba temették. Holttestét csak két évvel később, 1946. június 23-án találták meg. Kabátja zsebében ott lapult a notesze (Bori notesz), benne utolsó verseivel. A költőt augusztus 14-én, Budapesten helyezték végső nyugalomra a Kerepesi temetőben.

De egy másik évforduló is egybeesik a költő halálának évfordulójával. Kabók Erika kezdeményezésének köszönhető, hogy húsz éve ott áll Radnóti egész alakos szobra Bor városában, az egészségház előtti téren. Kabók Erika, aki jelenleg az MNT Végrehajtó Bizottságának tájékoztatással megbízott tagja, azt is elmondta, Tóth Péter Lóránt ismert kunszentmiklósi versvándor az idén szeptemberben ismét útra kelt, és Radnóti Miklós halálának 80. évfordulóján Cservenkától eljutott a költő halálának helyszínéig. A versvándor 2019-ben Bortól egészen Abdáig gyalogolt, követve Radnóti Miklós és az erőltetett menet útját.

A Magyar Nemzeti Tanács az évfordulók kapcsán szervez ma megemlékezést Borban, az egészségház előtt álló szobránál. November 5-én, pontban 12 órakor ünnepi beszédet mond ott dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke és Fremond Árpád, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke. A bejelentések szerint népes vajdasági küldöttség vesz részt a megemlékezésen. Az alkalmi műsorban vajdasági művészek lépnek fel. Az ünnepi műsort követően az egykori Heidenau tábor közelében, az emléktábla mellé egy diófát ültetnek el.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Radnóti szobra a bori egészségház előtti téren (Ótos András felvétele)