A Tartományi Oktatási, Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi – Nemzeti Közösségi Titkárság meghirdette a 2025. évi pályázatok első körét, összesen tíz pályázatot írt ki. Mint beszélgetésünk során Ótott Róbert tartományi kormányfőhelyettestől, illetékes titkártól megtudtuk, az említett tíz pályázat közül hét az oktatás területére, három a nemzeti kisebbségek, nemzeti közösségek jogai érvényesítésének területére vonatkozik. Arra a kérdésünkre, hogy mekkora a keretösszeg, hogyan festenek a számadatok, összevetve a tavalyi adatokkal, a titkár elmondta, az idén a tavalyinál nagyobb keret áll rendelkezésükre.
– Január 29-én megjelent az oktatásügyi titkárság első tíz pályázata: hét oktatási témájú pályázat és három kisebbségügyi pályázat. Fontos elmondani, hogy szinte minden egyes keretösszegünket meg tudtuk növelni, mert jelentősen növekedett a titkárságnak az erre a célra szánt 2025-ös költségvetése. Ha egy összehasonlítással élhetek, azt lehet mondani, hogy az idén az összes pályázatra szánt keretösszegünk 773 millió dinár, a tavalyi 504 millióhoz képest. Ez azt jelenti, hogy a keretösszeg 53 százalékkal megnőtt, és ez mindenképp jó hír – számolt be a Magyar Szónak.
– A hét oktatási célzatú pályázatunk közül az egyik a középiskolások utaztatási költségeit takarja. Erre a célra 151 millió dinárt irányoztunk elő. Emellett 60 millió dinárt tudtunk meghirdetni térfigyelő kamerák beszerzésére. El kell mondani, hogy az iskolákban a biztonság növelése a titkárság egyik prioritása, ezért az ősszel is volt egy 60 millió dináros kiírásunk térfigyelő, biztonsági kamerák beszerzésére, amit az idei év elején ismét meghirdettünk, ugyancsak 60 milliós keretösszeggel – emelte ki a titkár.
Egy nagyon fontos új pályázat is megjelent, számolt be, ez pedig a műszaki tervdokumentációk kidolgozását segítő 30 millió dináros keret.
– Azért lényeges, mert számtalan oktatási intézmény pályázik épületrekonstrukciós kiírásunkon, de nemcsak tartományi, hanem köztársasági szinten is, és sok esetben ehhez műszaki tervdokumentáció kidolgozására van szükség, ami pluszköltség az oktatási intézményeknek, és nem mindig tudják ezeket önerőből finanszírozni. A titkárságon az a döntés született, hogy 30 milliós keretösszeggel külön pályázatot hirdetünk meg erre e célra. Ez majd azt eredményezi, hogy az iskolák a tervdokumentációval a kezükben szabadon indulhatnak a tartományi kiíráson, esetleg a köztársasági vagy bármelyik más szintű pályázaton, és nagyobb eséllyel nyerhetnek az épületek felújítására.
A továbbiakban a tehetséges diákok képzésének támogatását is célul tűzte ki a titkárság.
– Az Andrevljei Központ programjaira 15 millió dináros keretösszeget irányozott elő a titkárság. A diákotthonok programjaira 2,5 millió dináros keretösszeget irányoztunk elő, a vajdasági diákok utaztatási költségét az oktatási kiállításra kétmilliós összeggel tudjuk támogatni, míg a nyelvi kompetenciák fejlesztését meg az anyanyelvi versenyek szervezését 200 ezer dináros keretösszeggel segítjük – fejtette ki.
A további három kiírás közül az egyik a nemzeti közösségek jogainak érvényesítését szolgálja. A nemzeti kisebbségek jogainak előmozdítását szolgáló programok és projektek társfinanszírozása 45 millió dináros keretösszeget terveztek. Tavaly ez a keret csak 33 millió dinár volt – mutatott rá Ótott Róbert. A másik kiírás a multikulturalizmust és a nemzetek közötti tolerancia megerősítését és ápolását szolgáló programok és projektek finanszírozására vonatkozik, 19 millió dináros keretösszeggel, tavaly 14 milliós volt ez a keret. A harmadik megjelentetett pályázat pedig a Multikulturalizmus egy kattintásra című projektnek a társfinanszírozása, 800 ezer dináros keretösszeggel.
– A jelentkezési határidő az utóbbi három pályázat vonatkozásában február 14-e. Ez a három pályázati kiírás a diákotthonoknak a programjai, a diákok utaztatási költsége az oktatási vásárra, valamint a nyelvi kompetenciák fejlesztésére irányuló kiírásunk. Ezek tehát február 14-éig állnak nyitva, az összes többi pályázat esetében pedig február 28-a az átadási határidő. A titkárság honlapján a részletek a pályázatok rovatában találhatók meg – fogalmazott Ótott Róbert.
Az év eleji kiírások ezzel nem érnek véget, mert tervezik további pályázatok megjelentetését is, olyan jelentős pályázatokét, mint amilyen például az iskolaépületeknek a felújítását szolgáló nagy pályázat, amely során az idén 375 millió dináros keretösszeg áll majd rendelkezésre, vagy például az iskolai felszereléseknek a beszerzését elősegítő kiírás, 20 millió dinár értékben, de az általános és középiskolai oktatási programok és projektek támogatását is ki lehet emelni a leendő kiírások közül, ami 25 millió dinár értékben valósul majd meg. Már a következő hetekben megjelennek ezek is – tudtuk meg.
Nyitókép: Ótott Róbert