2024. szeptember 1., vasárnap

Újratárgyaltatnák a Taton-ügyet

A Fellebbviteli Bíróság azt követeli a Felső Bíróságtól, hogy vizsgálja ki a per újratárgyalásával kapcsolatos bizonyítékokat

A Felső Bíróság peren kívüli tanácsa a végzés során figyelmen kívül hagyta a Fellebbviteli Bíróság korábbi ajánlatát, miszerint az eljárásban figyelembe kellett volna venni azokat a tényeket és bizonyítékokat, amelyek alapján a vádlottak védőügyvédjei a per újratárgyalását követelték – áll a Fellebbviteli Bíróság közleményében. Az elítéltek védőügyvédjei tavaly augusztusban kérelmezték az ügy újratárgyalását, amelyben egy új tanú meghallgatását követelték, azonban a kérelmet a Felső Bíróság peren kívüli tanácsa a bizonyítékok kivizsgálása nélkül elutasította.

– A Fellebbviteli Bíróság meghagyta a Felső Bíróságnak, hogy a továbbiakban vizsgálja ki az új bizonyítékokat, amely után felülvizsgálhatja, hogy az új bizonyítékok elég jelentősek-e ahhoz, hogy a jogerős ítélet tényállását megkérdőjelezzék és ennek a fényében felülbírálhatják, vagy alátámaszthatják a védelem újratárgyalási kérelmének elutasítását – olvasható a közleményben.

A belgrádi Fellebbviteli Bíróság januárban semmissé nyilvánította a Felsőfokú Bíróság azon döntését, amellyel elvetették a Brice Taton francia állampolgár ügyében kezdeményezett bűnvádi eljárás megismétlését, azzal az indokkal, hogy a végzés nem tartalmaz semmilyen meggyőző okot arra nézve, hogy elutasítsák az eljárás újbóli lefolytatására tett kezdeményezést. Ezt követően a Felső Bíróság márciusban újból elutasította a per-újrafelvételi kérelmet, arra hivatkozva, hogy a javasolt tanú meghallgatása nem bizonyulna alkalmas bizonyítéknak, hogy az elítélteket szabadlábra helyezzék vagy enyhítsék büntetésüket. A bíróság indoklása szerint a per-újrafelvételi kérelemben feltüntetett további bizonyítékok azért nem alkalmasak az eset újratárgyalására, mert amellett, hogy nem mutatnak új tényeket és bizonyítékokat, a bíróság már figyelembe vette őket a jogerős ítéletet meghozatala során.

A Taton-ügy akkor került ismét a közvélemény figyelmének középpontjába, amikor tavaly Dragan C. nyugalmazott rendőr a sajtónak azt mondta, hogy 2009. szeptember 17-én az Obilić körúti parkoló őreként jelen volt a Taton halálát okozó események színhelyén, és saját szemével látta mindazt, ami történt. A parkolóőr elmondása szerint Tatont nem a támadói vetették a mélybe, hanem maga ugrott le, továbbá közölte, hogy a rendőrség a nyomozás során ezen állításának módosítására próbálta rábírni őt, arra, hogy azt mondja: látta, amint Tatont a gyanúsítottak ledobták. Az új fejlemények ismeretében az elítéltek védőügyvédjei az eljárás megismétlését és minden szemtanú újbóli meghallgatását követelték. Egyrészt arra hivatkoztak, hogy a Fellebbviteli Bíróság nem vette figyelembe annak a nőnek a telefonhívását, aki a sürgősségiekkel közölte, hogy Taton átesett a korláton, másrészt arra, hogy a parkolóőrt sem hallgatták ki mint szemtanút az ítélet meghozását megelőzően. A belgrádi Felső Bíróság peren kívüli tanácsa 2012 októberében elvetette a francia szurkoló meggyilkolásának ügyében jogerősen elítélt személyek elleni eljárás megismétlésére benyújtott kérelmet, s az ügyvédek a Fellebbviteli Bíróságnál tettek a döntés miatt panaszt.

Mint ismeretes, az elsődleges ítélet példamutató szigort alkalmazott az elkövetők ellen – összesen 240 év börtönbüntetést irányzott elő a tíz elítéltnek. A Fellebbviteli Bíróság 2012. január végén a felére csökkentette a kiszabott szabadságvesztést, melynek időtartama így hét és tizenöt év között alakul személyenként.

Brice Tatont (28) 2009. szeptember 17-én, a Partizan és Toulouse közötti labdarúgó-mérkőzés napján verte meg a hazai futballszurkolókból verbuválódott csoport, amelynek élén a ma is szökésben lévő Dejan Puzigaća és Đorđe Prelić állt, akit a spanyol rendőrség februárban tartóztatott le Barcelonában. A Partizan labdarúgóklub Alkatraz, Iridućibili és Rebels szurkolócsoportjainak tagjaiból álló csoport több irányból közelítette meg az Obilić körúti Irish Pub kávézót, maszkokat húztak, és a franciákra támadtak fáklyákkal, botokkal és üvegekkel. Tatont magukkal hurcolták, eltörték az arccsontját és a koponyacsontját, megsértették a gerincét, mellkasán és bordáin is töréseket okoztak, majd ledobták a 4,28 méter magas lépcsőkről. Tizenkét nap múlva Taton belehalt sérüléseibe. A bíróság az elsőfokú ítélethozatalkor megállapította, hogy Taton arcának bal felével zuhant a betonra és nem lehetséges, hogy ő maga ugrott volna le.