2024. szeptember 1., vasárnap

„A pártkönyvecske nem ment fel”

Aleksandar Vučić: A Galenika-ügy nem zárult le, újabb letartóztatások lesznek

Kihallgatták a Galenika gyógyszergyárban elkövetett visszaélések gyanújával letartóztatott mind a nyolc személyt. Miljko Radisavljević szervezett bűnözéssel megbízott ügyész elmondta, hogy a gyanúsítottak kihallgatásánál védőügyvédjeik is jelen voltak.

A bűnügyi rendőrség illetékes munkacsoportja szombaton hajnalban tartóztatta le Nenad Ognjenovićot, a Galenika volt igazgatóját, Goran Orlićot, a vállalat vezérigazgatójának volt segédjét, Miodrag Jeremićet, a Jeremić öntöde tulajdonosát, Dragan Pavlović vállalkozót, Željko Jovanovićot, az Unihemkom gyógyszerforgalmazó vállalat tulajdonosát, Ljubica Tricát, a Farmanari vállalat igazgatónőjét, valamint Milan Vladovićot és Željko Virmančević bírósági szakértőket.

A Belgrádban, Újvidéken és Vrnjačka Banján végrehajtott rendőrségi akció után Milorad Veljović, a rendőrség igazgatója elmondta, hogy a gyanúsítottak feltehetőleg nagyjából 12 millió euróval rövidítették meg a Galenikát. Veljović meg van róla győződve, hogy a további nyomozás során kiderül: a gyógyszergyárat még ennél is nagyobb összeggel rövidítették meg.

A szóban forgó nyolc személy mellett a Galenika-ügyben a bűnvádi feljelentés Dragoljub Vučićevićre, a Velefarm gyógyszerforgalmazó vállalat volt vezérigazgatójára és Radoslav Sekulićra, a Habit group vállalat keretében működő vállalatokat irányító üzletemberre is kiterjed, nyilatkozta Veljović, hozzátéve, hogy a pénzügyi tranzakciókat az Agrobankon keresztül bonyolították le.

A gyanú szerint hétmillió euróval a gyógyszerelőállításhoz szükséges nyersanyag beszerzése során éltek vissza, kétmillió euróval akkor, amikor a Jeremić öntödétől szobrokat vásároltak, több mint kétmillió euróval pedig olyan gyógyszereladás során, amellyel kapcsolatban a Galenika irányító szervei nem hoztak döntést, magyarázta Veljović, aki szerint az elkövetett bűncselekmények miatt maguk a polgárok is hátrányos helyzetbe kerültek, hiszen nem tudták beszerezni a Galenika egyes gyógyszereit.

A Blic napilap értesülései szerint a letartóztatás utáni házkutatás során Ognjenović lakásán 770 ezer euró banki letétről, Orlić lakásán pedig 88 ezer euró banki letétről találtak szerződéseket. Orlićnál ezenfelül egy verseci és egy görögországi ház adásvételi szerződését is megtalálta a rendőrség – írja a Blic.

A Galenika egyike annak a huszonnégy megkérdőjelezhető magánosításnak, amelyeket az Európai Parlament is gyanúsként minősített.

A belügyminisztérium illetékes munkacsoportja az idén januárban vette át a Galenika-ügyet. A nyomozást több mint két évvel ezelőtt a Szervezett Bűnözés Elleni Küzdelemmel Megbízott Szolgálat kezdte el. A Galenika az évek során az egyik legsikeresebb szerbiai vállalatból az egyik legeladósodottabbá vált. Sajtóértesülések szerint a vállalat adóssága mára nagyjából 180 millió euró.

Mint arra Veljović nyilatkozata is utalni enged, a nyomozás három vonalon halad. Az első vonalon az illetékesek arra kívánnak választ kapni, hogy vajon milyen alappal rendelt a Galenika 2009-ben és 2010-ben – amikor a vállalat már igencsak rossz körülmények között üzletelt – tizenegy szobrot két millió euróért. A szóban forgó alkotásokat ezt megelőzően Zimony községnek ajánlották fel megvételre, a községi illetékesek azonban közölték: esztétikai okokból kifolyólag sehol nem állítanák fel azokat.

A másik vonalon haladva a rendőrség és az ügyészség a Galenika, valamint a Marshall-szigeteken bejegyzett Farma trade és a Velefarm üzleti tranzakcióit vizsgálja ki. Nem sokkal tisztségre lépése után Ognjenović az előírásokkal ellentétben rendelt 10 millió euró értékben nyersanyagot. A nyersanyag behozatalában az Agrobank-ügyben már letartóztatott – majd rossz egészségi állapota miatt szabadon bocsátott – Sekulić, valamint a Velefarm volt vezérigazgatója, Dragoljub Vučićević közvetített. A szóban forgó két személy provízió címén állítólat 450 ezer eurót kapott.

A harmadik vonalon a rendőrség és az ügyészség annak igyekszik utánajárni, hogy az újvidéki Farmanari vállalat miért nem fizette ki azt a 2,5 millió eurót a Galenikának, amely egy aláírt szerződés alapján leszállított gyógyszerekért járt volna.

Aleksandar Vučić kormányfő-helyettes kijelentette, hogy a Galenika-ügy nem zárult le, és újabb letartóztatásokra számíthatunk. Az ügyészség megnyitotta az ügyet, és remélhetőleg a gyógyszergyárban elkövetett visszaélésekért felelős személyek mindegyike felelni fog tetteiért, hangsúlyozta Vučić, mondva: „Ebben az ügyben arról van szó, hogy miként is rabolták ki az elmúlt évtizedekben Szerbiát.”

– Amint azt a polgárok jól láthatják: Szerbia ma egy modern és rendezett ország, ahol zéró tolerancia uralkodik a korrupcióval, valamint a szervezett bűnözéssel szemben. Tragikomikus, hogy a Galenika gyógyszergyártás helyett szobrok vásárlásával foglalkozott. Akárki is vett részt az országban a szervezett bűnözésben, felelni fog tetteiért. Nem Európának tartozunk ezzel, hanem a szerbiai embereknek – fogalmazott Vučić.

Bár Nenad Ognjenović a Szerbiai Szocialista Párthoz áll közel, Ivica Dačić szerb kormányfő, az SZSZP elnöke cáfolja, hogy a letartóztatásnak bármi köze lenne a politikához. A szerbiai intézmények végzik a munkájukat, és az, aki törvényelleneset követett el, nem számíthat kegyelemre, a pártkönyvecske senkit nem ment fel – nyomatékosította Dačić.