2024. július 19., péntek

Felavatták a nemzeti összetartozás hídját

Semjén Zsolt: Trianont elfelejteni nem szabad, nem tudjuk és nem akarjuk

Június 4-én, a nemzeti összetartozás napján felavatták Sátoraljaújhelyen a világ egyik leghosszabb függőhídját, amely a nevét a nemzeti összetartozásról kapta. A szalagot Sermjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, Szamosvölgyi Péter, Sátoraljaújhely polgármestere és Dankó Dénes alpolgármester vágták át.

Három év munkájára került fel ezzel a korona. A turistaattrakciónak szánt híd építése – amit a világ leghosszabb gyalogos függőhídjának terveztek – 2021 végén kezdődött. A sátoraljaújhelyi Szár-hegyről a Vár-hegyre lehet rajta átjutni. A függőhíd több mint 80 méter magasan húzódik a föld fölött, és hosszú ideig úgy tűnt, hogy 700 méteres hosszával világrekordot dönt. Időközben azonban két év alatt felépült a cseh Sky Bridge 721, azaz egy 120 centi széles és 721 méter hosszú függőhíd, amelyen egyszerre akár 500 ember kelhet át. A jelenleg világrekordernek számító cseh híd talapzattól mért hossza azonban néhány méterrel rövidebb a sátoraljaújhelyinél.

A sátoraljaújhelyi Nemzeti összetartozás hídja páratlan turisztikai látványosság. Egy szakaszon, ahol a híd a Május-patak felett ível át, a lépőrácsok helyett üveglapokon keresztül lehet letekinteni a mélybe. Az üveglap háromrétegű, ezért akár ugrálhat is rajta az ember anélkül, hogy tartania kellene az üveg megrepedésétől. A Sky Bridge 721-gyel ellentétben a sátoraljaújhelyi híd mindkét irányból járható – ami egyébként nem jellemző a legtöbb függőhídra –, és egyszerre 300 ember tud átkelni rajta.

„Trianont elfelejteni nem szabad, Trianont elfelejteni nem tudjuk és Trianont elfelejteni nem akarjuk” – mondta a június 4-ei hídavatón Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes.

A trianoni békediktátum örök seb, magyar stigma és a megmaradásnak a küldetése – tette hozzá. Szerinte a nemzeti összetartozásnak három értelme van, amelyek mégis egy egységet adnak: a gyász, a tanulságok levonása, valamint a nemzeti büszkeség, hogy a magyarság megmaradt.

Kiemelte, azt az igazságtalanságot, hogy hazánk kétharmadát elrabolták, a történelmi Magyarország lakosságának a felét elszakították tőlünk, és a magyarság egyharmada idegen impérium alá került, már sokan elmondták ünnepségeken, elmondják iskolákban; elmondták, elmondják és el fogják mondani az idők végezetéig a családokban.

A létesítmény 700 métert hidal át (Fotó: MTI)

A létesítmény 700 métert hidal át (Fotó: MTI)

Varga Tamásnak, a beruházást kivitelező Graboplan-Industrie Kft. ügyvezetőjének az átadóünnepségen elmondott beszámolója szerint a terhelési vizsgálatok alkalmával 300 ember súlya alatt a híd 1,2 métert süllyedt lefelé, a téli és a nyári állapot között pedig 2 méter magasságkülönbség jelentkezik majd. A függőhidat szilárd konstrukciójúra tervezték, hogy stabilan álljon az időjárási viszontagságok és a használat közepette.

A turistaattrakció, belépőjeggyel próbálható ki, amely jelenleg 5000 forintot tesz ki.

Az összetartozás napi átadóünnepségen csak a meghívott vendégek mehettek a létesítményre. Tegnap, június 5-én azonban a sátoraljaújhelyi és a sárospataki lakosok lakcímkártya felmutatása ellenében ingyenesen is kipróbálhatták.

Nyitókép: Semjén Zsolt és Dankó Dénes hordót gurít a függőhíd avatóján