Az európai vezetés elszakadt az embereket foglalkoztató problémáktól, nem vesz tudomást a választói elégedetlenségről, és csak saját pozíciói megőrzésére összpontosít – állapították meg a Századvég Alapítvány elemzői szerdán Tusnádfürdőn, a 33. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor rendezvényén.
A magyar és az európai választás tanulságairól rendezett pódiumbeszélgetésen Megadja Gábor eszmetörténész, kutatóintézeti igazgató kifejtette: szinte közhellyé vált az európai elit legitimációs válsága, amely abban is megnyilvánult, ahogyan az ukrán gabona kapcsán kirobbant gazdatüntetéseket kezelte.
Úgy vélekedett: az európai politikai vezetés saját életet él egy párhuzamos világban, teljesen függetlenül az európai emberek életétől. Az elszakadásnak egy másik, vicces jele, amikor azt állítják, hogy a magyar miniszterelnök el van szigetelődve – mondta.
„Az Egyesült Államoktól Kínáig, Oroszországon keresztül egyre többen tudják, hogy hogy hívják a magyar miniszterelnököt. Kíváncsi lennék, hogy az európai vezetők neveit tudják-e ezeken a helyeken annyian, mint a magyar miniszterelnök nevét” – jegyezte meg a kutatóintézeti igazgató.
Faragó Csaba, a Századvég külkapcsolati vezetője úgy értékelte: az európai parlamenti választásokon mindenhol düh és csalódottság alapján szavaztak az emberek. Példaként Németországot említette, ahol óriási frusztrációt okozott, hogy 2011-től kezdődően lenyomtak a németek torkán egy olyan energiapolitikát, amelyet a lakosság túlnyomó többsége nem támogatott.
„Kezdeményező szereplőkre van szükség, olyan kezdeményezőkre, akik a nép hangját meg tudják jeleníteni. Orbán Viktor ilyen. Nemcsak a megközelítőleg 10 milliós Magyarországét, vagy a szomszédos országokban élő magyar kisebbségeket felkarolva tud véleményt alkotni, hanem lassan már ott tartunk, hogy egy nullát oda lehetne írni a Fidesz választási eredménye mögé, mert napi szinten aktívan legalább annyian támogatják Európa-szerte azt a politikát, amit ő képvisel” – fogalmazott az elemző.