2024. július 30., kedd

Világörökségi listán az Erdélyt is érintő, római határvonal

Nagy lehetőséget rejt Dacia tartomány Erdélyt is érintő római határvonalának, a római limesnek az UNESCO világörökségi listájára való felvétele – közölte Ötvös Koppány Bulcsú, a Maros Megyei Múzeum igazgatója hétfőn a Székelyhon erdélyi hírportálnak nyilatkozva.

A több erdélyi megyét is érintő római limes a Római Birodalom Dacia tartományának határvonalát jelzi a megmaradt várakkal, őrtornyokkal, utakkal. Ezt a hétvégén, a Világörökség Bizottság Indiában tartott ülésén vették fel az UNESCO világörökségi listájának jegyzékére.

Ötvös Koppány Bulcsú közölte: ez nagy lehetőséget rejt, hiszen a legfontosabb nemzetközi testület döntött úgy, hogy a lelőhelyek értékesek kulturális szempontból és állapotuk alkalmassá teszi őket arra, hogy megkapják a védettségi státuszt.
„A turisták számára bizonyíték, hogy a lelőhelyek valóban fontosak, érdemes őket meglátogatni. Azonban a lelőhelyek tulajdonosainak nagy a felelőssége is, hiszen ezeket továbbra is meg kell őrizzék, felújításuk esetén szigorúan be kell tartani az érvényben levő előírásokat, és amennyiben lehet, látogathatóvá kell tegyék" – idézte a múzeumigazgatót a Székelyhon.ro.
Hozzátette: fontos lenne egységes arculatot kialakítani a lelőhelyeknek, összehangoltan bemutatni őket, ebben az érintett helyi és megyei önkormányzatoknak, civil szervezeteknek is nagy a felelőssége.

Elmondta: a szakemberek az érintett önkormányzatok segítségére sietnek, támogatják őket az esetleges feltárásokban, megőrzésben, a lehetőségek kiaknázásában. Arra is rámutatott, hogy a világörökségi státuszt el lehet veszíteni.
A Románián keresztülhaladó, a többi között az erdélyi Szilágy, Kolozs, Maros, Hargita, Kovászna és Brassó megyét is érintő római határvonal 277 létesítményt tartalmaz több mint ezer kilométeren keresztül – írta a hírportál.
Több erdélyi település is érint, a listára Maros megyéből három katonai tábor és civil település (Marosvécs, Mikháza és Sóvárad), valamint hat őrtorony – Szakadát, Székelytompa, Pogor (Alsóköhér), Erdőlibánfalva, Alsóidecs, Felsőrépa – került fel a listára. Hargita megyéből Énlaka, Székelypálfalva, Székelyudvarhely, Homoródfürdő, Homorodszentpál, Oklánd a limes része. Kovászna megyéből az oltszemi Mikó-kastély, a Barót, Bereck, Nagyborosnyó és Réty településeken levő római lelőhelyek, létesítmények érveznek védettséget.

A Világörökség Bizottság ülésén Constantin Brancusi világhírű román szobrászművész monumentális szoboregyüttese, a zsilvásárhelyi (Targu Jiu) Hősök útja is felkerült az UNESCO világörökségi listájára. A szoborparkot Románia már 1991-ben felterjesztette, de az illetékes bizottság javaslatára évekkel később visszavonta a jelölést, majd kiegészítve ismét benyújtotta a dokumentációt.

A Hősök útjaként ismert monumentális szoborcsoport – A hallgatás asztala, A székek sétánya, A csók kapuja és A végtelen oszlop – egy kelet-nyugati irányú, csaknem 1,3 kilométer hosszú tengelyen helyezkedik el. Az 1938-ban elkészült térplasztikákkal a modern szobrászat úttörőjének tartott Brancusi az első világháborúban elesett román katonáknak állított emléket.

Nyitókép: Rab Zoltán/Székelyhon.ro