2024. november 23., szombat

Fejlettebb az árvízvédelmi védekezőképesség

Orbán Viktor engedélyt adott a Lajta menti szükségtározó megnyitására

Jelenleg 540 kilométer hosszúságban védekeznek az árvíz ellen, ebből 200 kilométeren a legmagasabb, harmadfokú a készültség, közölte Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke kedden a közösségi oldalára feltöltött videóban, amelyben hangsúlyozta, a kedden reggel kapott jelentések szerint a legnehezebb helyzet a Lajta mentén alakult ki, emiatt át is vezényeltek a Duna túlsó oldaláról, az Alföldről több mint 800 szakembert, akik azóta a Dunántúlon teljesítenek szolgálatot, és kiválóan dolgoznak a katonákkal együttműködve. A kormányfő közölte, hogy több mint 400 katona van most kint a gátakon, és további ezreket vethetnek be, ha szükséges.

Orbán Viktor a helyszínen ellenőrizte a Lajta menti árvízvédelmi munkálatokat, ahol Nagy István országgyűlési képviselővel együtt meghallgatta a vízügyi szakemberek és a katasztrófavédők jelentését a Mosonmagyaróvár és térsége megvédéséért tett erőfeszítésekről, tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóirodát irányító helyettes államtitkár, kiemelve, a miniszterelnök megadta az engedélyt a Lajta főmedre és a Balparti Csatorna közötti szükségtározó megnyitására. A közlemény szerint a szükségtározó a másodrendű védvonal megnyitásával biztosítja, hogy az elsőrendű fővédvonalakat ne törje át a víz, illetve garantálja Mosonmagyaróvár és lakói biztonságát.

Habár Magyarország a 2013 utáni legnagyobb árvízzel néz szembe, ma már sokkal fejlettebb a védekezőképesség, mint akkoriban, mondta Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára keddi budapesti sajtótájékoztatóján, amelyen közölte, az egy héttel korábbihoz képest a tetőzéskor a vízállás a Szigetközben, a Dunakanyarban és Budapesten is 6–6,5 méterrel lesz magasabb, a tetőzéskor a vízhozam ötször nagyobb lesz, és 400 százalékkal megnövelt vízmennyiség halad majd végig a folyón. Az államtitkár felidézte, hogy a szomszédos országokban az árvíz miatt emberek haltak meg, és a közlekedés is sok helyen lehetetlenné vált, majd hozzátette, Magyarország azonban koordináltan veszi fel a küzdelmet, és védi meg a magyar emberek életét, biztonságát, vagyontárgyait, 2013 óta ugyanis jelentős árvízvédelmi fejlesztések valósultak meg 150 milliárd forint értékben, úgy mint árvízvédelmi védvonalak fejlesztése, műtárgyak rekonstrukciója, új létesítmények és záportározók építése, valamint mederrendezési beavatkozásokat is végeztek azóta.

Jelenleg is megfeszített munkára van szükség, ugyanakkor nem rövid távú védekezésre kell felkészülni, nem csupán a tetőzéssel kell számolni, mivel sok probléma merülhet fel utána, a levonuló szakaszban is, hívta fel a figyelmet Rétvári Bence, példaként említve a gátszakadást. Az államtitkár elmondta, hogy jelenleg 390 kilométeren, 35 településen folyik védekezés, amelyet elsősorban a polgármesterek szerveznek a katasztrófavédelem és a vízügy támogatásával. Rétvári Bence kitért arra is, hogy a büntetés-végrehajtás is kiveszi a részét a feladatokból, a börtönökben is homokzsákokat töltenek, az enyhébb fokozatú rabok pedig a börtön falain kívül is bekapcsolódhatnak a védekezésbe. A rendőrség kilenc helyszínen jelen van, néhol utakat zárnak le, máshol ők is homokzsákokat töltenek, a honvédek pedig a hétfői három település után kedden további kilencre érkeztek meg, magyarázta, hozzátéve, hogy szerdától a területvédelmi tartalékosokat is bevetik Pilismarót térségében. Eddig egy határállomást, Vámosszabadit kellett lezárni, ott ugyanis a gáton keresztül halad át a határátkelő, számolt be róla az államtitkár, aki megjegyezte, hogy az oktatás zavartalan, az egészségügyi és a szociális intézmények is megszokottan működnek.

Orbán Viktor a Lajta menti árvízvédelmi munkálatokat ellenőrzi (MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)

Orbán Viktor a Lajta menti árvízvédelmi munkálatokat ellenőrzi (MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)

Láng István, az Országos Vízügyi Főigazgatóság vezetője kifejtette, a jelenlegi árhullám 30–50 centiméterrel alacsonyabb vízállás mellett halad le a Dunán, mint a 2013-as árvíz idején, valamennyi érintett önkormányzatnál megkezdődött a védművek kiépítése, amelyek 20–50 százalékos készültségben vannak, ezért sikeresen befejeződik a megvalósításuk, amikorra a tetőző vízszint kialakul. Mint elmondta: számításaik szerint a Lajta Mosonmagyaróvárnál szerdán éjjel, a Duna a Szigetközben csütörtökön délelőtt, Győrben csütörtökön éjjel, Komáromban pénteken délelőtt, Esztergomban pénteken délután, Nyergesújfalunál szombaton hajnalban, Vácnál szombaton és Budapesten szombat este tetőzik. Az alsóbb szakaszokon nagyobb biztonsággal kezelhetik az árvizet, tette hozzá.

Az árvízi védekezésben több ezer középiskolás és felsőoktatásban részt vevő hallgató is segít, hangsúlyozta Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter kedden reggel a Pest vármegyei Pócsmegyeren, ahol köszönetét fejezte ki a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK), amellyel nem először szerveznek közös segítő megmozdulásokat, majd bejelentette, a következő napokban több ezer fiatalt mozgósítanak, hogy a Duna szakaszain végig segítsék az árvízi védekezést, amiért az érintettek „önkéntes krediteket” kapnak, a középiskolás diákok esetében pedig az árvízi védekezésben való részvétel beleszámít a középiskolások 50 órás kötelező közösségi szolgálatába.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Az áradás miatt vízben álló házak a Duna árterében, Vének üdülőövezetében (MTI/Jánossy Gergely)