2024. november 25., hétfő

Lelkesítő szórványsors

A nikincei batyubálban hallottuk
Az egyesület múltját idézi fel néhány képpel Hegedűs János (Dávid Csilla felvételei)

A nikinceiek minden évben batyubállal ünneplik meg a magyar művelődési egyesület megalapításának évfordulóját. Alkalom ez arra, hogy magyar élőzene szólhasson, összejöjjenek a szórványban élő szerémségi magyarok, és nem kizárólag az említett faluból, hanem Herkócáról (Hrtkovciról), Platicsról (Platićevóról) is eljönnek vigadni.

Persze az eseménynek nagy híre van, e rendezvény találkozója lett a környékbeli táncegyesületek, az amatőr művelődési élet tevékeny tagjainak. A helyszínen járva meggyőződhettünk arról, hogy szerb és magyar beszédet egyaránt hallani lehetett az ünnepségen, mely iránt akkora az érdeklődés, hogy már este hét óra körül megtelt a Petőfi Sándor Művelődési Egyesület nagyterme.

A havonta tartott református istentiszteletekre berendezett szobácska – az anyanyelvórákon használatos tankönyvekkel


– Nyolcadik alkalommal tartjuk meg ezt a batyubált, hagyományosan a nagykikindai Hajnal együttes zenél, őket szinte már az egyesület tagjaiként tartjuk számon. Három falu magyarságát kapcsolja össze az egyesület. Kétezer lakosa van Nikincének, ebből mára olyan kétszáz-kétszázötven a magyar, Platicson és Herkócán még kevesebben vannak. Voltak olyan kezdeményezések, hogy ezekben a falvakban is hozzanak létre magyar egyesületeket, de akarat vagy erő híján ezek kudarcba fulladtak – hallottuk Hegedűs Jánostól, a nikincei egyesület elnökétől.

Mintegy fél évszázada nézett ki így az egyesület kölcsönkapott székháza

Amíg a városi művelődési egyesületek elnökségi tagjai leginkább papírok töltögetésével, telefonálgatással foglalatoskodnak, addig Nikincén kötényt ragadnak, s a tűzhely mögé állnak – valakinek meg kell főznie a marhapörköltet az egyesület vendégei számára. Szívesen teszik. A konyhába betérve két dolgos „elnök asszony” váltogatta egymást a mosogatónál és a fazéknál. Mint mondták, minden efféle alkalomkor besegítenek az ételkészítésbe, s már tessékeltek is bennünket befelé, mondván, foglaljunk helyet az asztalnál. A magunk részéről annyit mondhatunk, hogy soha ne terheljék le őket adminisztratív feladatokkal…

A konyhában elnökségi tagok sürögnek-forognak

Szerémségben Satrincán, Maradékon, Dobradón alakultak meg az első magyar művelődési egyesületek, ezek példáját követte Nikince, Szávaszentdemeter (Sremska Mitrovica), Ruma és Ürög, tehát ma összesen hét működik, ezeket a Horizont Dél-bácskai és Szerémségi Civil Szervezetek Szövetsége köti össze. A nikinceiről valóban elmondható, hogy lehetőségeihez mérten lendületbe hozta az itteni magyarok közösségi életét. Amatőr népi tánccsoportot alapítottak, hetente kétszer is kijárnak az újvidéki oktatók. Állandóak a vendégszereplések, és a közelmúltban szerémségi szemlét is tartottak. Beindult a faluban az amatőr színjátszás is, kisebb darabok, zenés-verses előadások kerülnek bemutatásra, a leggyakrabban valamelyik vallási vagy nemzeti ünnep alkalmával. A kirándulások sem ritkák, minden évben ellátogatnak a palicsi március 15-ei központi ünnepségre.

„Mindent az alapoktól kell kezdeni” – Jovanović Edit tanítónő


– Két autóbusz is indul, akkora az érdeklődés. Mondhatom, egész évben azt várják sokan, hogy Palicsra utazhassanak. Magyarországra is el-ellátogatunk, úgy gondolom, fontos megismerni az anyaországot ahhoz, hogy ápolni tudjuk magyarságunkat. Jártunk már a Balatonon, Ópusztaszeren, Budapesten. Szeretném, ha a Hortobágy lehetne a következő úti célunk.

Az egyesületnek a Szekeres László Alapítvány meg a tartományi kormány biztosít anyagi forrásokat, a református egyház támogatása nélkül azonban aligha alakulhatott volna meg 2002-ben. Az egyház ugyanis ötven évre használatra adta azt a házat, amelyben az egyesület ma is székel, s hogy állandó bevétele is legyen, a tulajdonában lévő kilencholdnyi földterület használatát is átengedte. Ebből a pénzből sikerült lassan teljesen felújítani az utca legrosszabb állapotban lévő házát, tetőszerkezetet cserélni, s megvásárolni mindazt, amire a működéshez szükség van.

– A faluban mára csupán egyetlenegy református hívő maradt, havonta egyszer mégis tartanak istentiszteletet az erre a célra kialakított kis teremben. Eljövünk persze mi, nem reformátusok is, csak hogy magyarul hallgathassuk az istentiszteletet. 1963 óta nincsen magyar tannyelvű oktatás sem, megalakulásunkkor az volt az elsődleges célunk, hogy ezen változtassunk. Megszerveztük a magyarórákat, ma már több mint húsz nikincei jár ide, hogy magyarul tanuljon, de Herkócára és Platicsra is kijár a tanítónő – közölte velünk Hegedűs János.

A batyubálban a tanítónőt is megtaláltuk.

– A három faluban jelenleg nyolcvanöten tanulják a magyar nyelvet az anyanyelvápoló program keretében, személy szerint nagyon elégedett vagyok, évről évre növekszik a diákok száma, akik nagy lelkesedéssel jönnek ide az egyesületbe. Voltak olyan elképzelések, hogy az órák megtartásának helyszínét az iskolába helyezzék át, de szerintem az nem lenne jó megoldás. Így a gyerekek lassan ideszoknak az egyesületbe, kedvet kapnak a tánchoz, színjátszáshoz is, és még több mindent megtanulnak. Ami a nyelvtanítást illeti, az alapoktól kell indulnunk, minden újnak számít a tanulók számára, de játékosan, az érdeklődésükhöz igazítva a tananyagot, lépésről lépésre egyre inkább el tudják sajátítani az alapokat – a lényeg, hogy minden egyes óra után néhány kifejezéssel gyarapodjon a szókincsük. Elmondhatom, tökéletesen megtaláltam a helyem itt – mondta Jovanović Edit tanítónő.

Idősek és fiatalok a gazdagon terített asztalok körül

A bál hangulatára senkinek sem lehetett panasza, a vendégek jó része érkezés után, helyet sem foglalva, azonnal a terem közepére igyekezett, hogy táncra perdüljön. Pedig az asztalokon vég nélkül sorakoztak a pogácsákkal, sültekkel, kalácsokkal megrakott tányérok. Az sem maradt éhen, akinek hajnalig maradhatnékja volt.

Már-már egyesületi tagoknak számítanak: a nagykikindai Hajnal együttes

Nem kellett sokat várni a táncra ösztönző hangulatra

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás