2024. augusztus 17., szombat

Csuhényuszik, nemezsapkák

A hagyomány új művészi meglátásokkal párosul – Fiatalok workshopja Palicson
(Molnár Edvárd felvételei)

Amikor kilátogattunk Palicsra a WARC – Megújuló művészetek és kézművesség elnevezésű négynapos workshopra, már több csoportban is javában folyt a munka. A szabadkai Fokus Alapítvány és a szegedi Mátrix Alapítvány közösen szervezett nemzetközi táborába először 14–19 éves szabadkai, Szabadka környéki és szegedi fiatalokat vártak, a 20–25 éveseknek szóló program, ugyanilyen munkacsoportokkal februárban lesz Szegeden.

Fotós kollégámmal a fiatalabbak foglalkozását lestük meg Palicson, a workshop harmadik napján, akkorra már az ügyes kezek alól számos kézműves tárgy került ki. A nemezelők éppen sapkát készítettek az előző napon kreált táskáikhoz, amelyek már ott sorakoztak az ablakpárkányokon. Egy másik helyiségben mobiltartókat, kis táskákat, faliszőnyegeket szőttek a gyerekek, míg az emeleten éppen csuhényuszik és falidíszek születtek. A táborlakók délelőtt kézműves foglalkozásokon vettek részt, délutánonként pedig fényképezőgéppel járták a környéket. Zenével, énekléssel, videózással is foglalkoztak, vagy éppen ecsetet ragadtak, ugyanis a fiatalok több szekcióban is kipróbálták magukat a négy nap alatt – ingyen.

Amíg habzott a szappan a gyapjún, amíg csattogott az olló a kezekben, és tekeredett az ujjak közé a fonal, addig megpróbáltam faggatni a 22 résztvevő fiatalt, és persze a csoportvezetőket is. Mint kiderült, bár akadtak olyanok, akik már többször foglalkoztak ilyen kézműves tevékenységekkel – például két nemezelő lány, akik már négy óra alatt el tudják készíteni a nemezsapkát – a legtöbben most találkoztak először ezekkel a dolgokkal. A csoportvezetők szerint a fiatalok nagyon ügyesek, de természetesen valamivel több időbe telik elkészíteni egy-egy alkotást az újoncoknak, mint a gyakorlott társaiknak. Ahogy láttam, ezt egyáltalán nem is bánták az újoncok, mert ahogy ők is, és a kissé gyakorlottabb társaik is elmondták, nagyon jól érzik magukat a foglalkozásokon, és ez a legfontosabb.

Ezt erősítette meg Kónya Oszkár, a WARC projektmenedzsere is, amikor a workshop létrejöttéről beszélgettünk. Mint mondta, az a lényeg, hogy a fiataloknak lehetőségük adódott együtt alkotni négy napig.

– A program az IPA Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében valósult meg, s nem csupán kézműves tábor, mert a résztvevőket arra ösztönözzük, hogy olyan termékeket készítsenek, amelyeket akár forgalmazhatnának is. Arról, hogy miként lehetne eladni ezeket, előadások formájában szerezhettek ismereteket. Megpróbáljuk összehozni a hagyományokat az új művészi meglátásokkal, hogy a résztvevők tudjanak úgymond piacra dobni új termékeket, amelyekben benne vannak a hagyományok is és az újítások is. Főként a kis településekről érkezőknek lehet ez kínálkozó lehetőség, hogy a saját környezetükben próbáljanak alkotni, ami esetleg értékesíthető is. A warc.eu honlapon lehetőségük lesz a fiataloknak a profiljuk elkészítésére, ezáltal a termékeik népszerűsítésére, ezekre a termékekre pedig lehet majd licitálni, tehát online megvásárolni. Ennek előnye, hogy a földrajzi országhatárok nem szabnak korlátokat. Hisszük azt, hogy a kézműves tárgyak igen értékesek, és reméljük, hogy ez az ötlet működőképesnek bizonyul – mondta Kónya Oszkár.