2024. november 26., kedd

Harminc éve zeng a dal a vajdasági prérin

Születésnapját ünnepli a Folton Folk zenekar

Az Isten útjai kifürkészhetetlenek. Van, amikor a leglehetetlenebb helyen pattan ki valakiből az isteni szikra, és vág bele egy csodálatos dolog megalkotásába. Valahogy így történt a szabadkai/szegedi Folton Folk zenekarral is.

Harminc év után ismét újra együtt a jó barátok (Puskás Károly felvételei)

Harminc évvel ezelőtt Szabó Róbert éppen a gitárját szándékozta eladni a szabadkai ócskapiacon. Itt találkozott régi zenész cimborájával, Szekula Lászlóval, aki mellészegődött, és elkezdtek együtt muzsikálni.

Annyira megtetszett nekik a rendhagyó helyszínen történő muzsikálás, hogy felmerült bennük az ötlet, hogy zenekart alapítanak.

Nagy Kornél

Nagy Kornél adva volt Magyarkanizsán mint jó hegedűs, és nem sokra rá már a szabadkai városháza dísztermében, az első közös koncertjükön találták magukat. Ezután felléptek a szabadkai Pedagógiai Akadémián is, ahol ráakadtak Robi egyetemista társára, Grácsik Emesére, aki miután több fellépésen is együtt énekelt velük, csatlakozott a zenekarhoz.

Anyja és a lánya: Nagy Grácsik Emese és Nagy Réka

Így alakult meg a vajdasági Folton Folk zenekar, amelynek tagjai ugyan csendben találtak egymásra, de gyorsan a térség legendás countryzenekarává váltak, s harminc éve vannak jelen a zenei színtéren. A tartományunkban és Magyarországon egyaránt jelen lévő együttes régebben country és bluegrass szerzeményeivel vált népszerűvé. A zenekar első nagylemeze Teherautó címmel jelent meg 1988-ban, s az óriási sikerét követően felléptekfelléptek a diósgyőri Kaláka Fesztiválon, a Szegedi Ifjúsági Napokon, a Budapesti Country Fesztiválon, és sok rendezvényen. A kilencvenes évek háborúit a zenekar is megsínylette, tagjainak ideiglenesen elváltak az utai, de2004-ben már ismét együtt folytatták a muzsikálást. Az elmúlt években rendszeres vendégei voltak az Énekelt Versek Zentai Fesztiváljának, s felléptek többek között az abaligeti Nemzetközi Bluegrass és Akusztikus Zenei Fesztiválon, s Szegeden is számos rendezvényen koncerteznek.A legutóbb, 30 éves jubileumuk alkalmából Magyarkanizsán megtartott hangversenyükön szinte egy tűt sem lehetett leejteni, annyian voltak kíváncsiak a csend városából elindult zenekar fellépésére, s ami a legszebb, idősek, középkorúak és fiatalok egyaránt nagy élvezettel hallgatták a Folton Folk nagy slágereit, de vastapssal köszöntötték az új, angolszász és kelet-európai népzenével ötvözött szerzeményeket is. Ha a közönségen múlik, a zenekar tagjai – akik a countryegyüttesben is egykoron zenélő, illetve a zenekarhoz kötődő neves előadókkal egészültek ki mint Nagy Réka (ének), Varga Attila (furulya), Mészáros Attila (gitár), Kaleta Csaba (basszus gitár) és Szerda László (dob), s jelenlegi felállásban Tóth Bagi Árpád és Priboj Gábor – még talán most is nagyban az Ifjúsági Otthon rögtönzött pódiumán húzhatnák a szebbnél szebb dalokat.

Akcióban a Folton Folk

És mi a titka annak, hogy a zenekar tagjai ennyi idő után is együtt vannak, s derűsen lopják be szívünkbe a vajdasági préri melódiáit? Nagy Grácsik Emese szerint az, hogy az élet belesodorta őket egy olyan helyzetbe, amikor sajnos megtapasztalhatták az együttlét hiányát is, gondolva ez alatt a kilátástalan kilencvenes évekre, amikor a zenekar tagjai a szélrózsa minden irányába szétszéledtek.

– Igazán akkor értékelsz valamit, amikor azt elveszíted – jegyezte meg az énekesnő, de egyben hangsúlyozta azt is, hogy ezzel szemben nekik megadatott az, hogy nem vesztek el sem a zene, sem pedig egymás számára.

Szabó Róbert a gitárját akarta eladni, de végül zenekart alapított

A zenekar egyébként jelenleg a második nagylemezét készíti. Valójában az első bakelit nagy sikere után elkészítették a második hanganyagot is. Sikerült is szponzorokat találniuk ehhez, ám mire elkészült volna a lemez, kitört a háború és a támogatók visszavonták a nekik nyújtott segítséget – mesélte Emese, aki elmondta azt is, hogy a stúdió viszont nem adta vissza nekik az úgynevezett mesteranyagot, amely lényegében mindennek az alapja, s így akkor nem jelent meg ez a hanganyag.

– De miután ismét muzsikálni kezdtünk, a dalok egy része adva volt, és sok új dal is született, ezért elhatároztuk, hogy saját erőből kiadunk egy lemezt – most már CD formájában. Ennek a több éves munkának a végén járunk, minden dalt felvettünk, a bekeverés munkálatai vannak még hátra – mesélte az énekesnő. Ezen a lemezen hallható lesz néhány régebb keletkezett dal is, amelyek a countryhangzást folytatják, de lesznek rajta népdalfeldolgozások is. A lemezen közreműködik Emese lánya, Nagy Réka is. A zenekar legközelebb december 22-én Szabadkán, a Lányi Ernő Művelődési Egyesület székházában lép fel a karácsonyi koncerten – újságolta Emese. A zenekarról és fellépéseivel kapcsolatban a Folton Folk Facebook-oldalán kaphatnak bővebb tájékoztatást az érdeklődők.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás