2024. szeptember 2., hétfő

Elbukott a maratonon az exgerilla

Felfüggesztették hivatalából az első brazil elnöknőt

Pénzügyi machináció gyanúja miatt megbukott Brazília első női elnöke. A 2014-ben újraválasztott munkáspárti (PT) Dilma Rousseff ellen ráadásul – parlamenti támogatással – büntetőjogi felelősségre vonási eljárás (impeachment) indul.

A felsőház (szenátus) 81 tagjának többsége (55 fő) tegnap, az alsóház pedig még áprilisban megszavazta a 2011 óta hivatalban levő államfő felfüggesztésével járó törvényi intézkedéseket.
A szenátus húszórás maratoni vitáját követő voksolása utána az elnököt 180 napra felfüggesztették hivatalából, teendőit ideiglenesen (ügyvivőként) az alelnök, Michel Temer látja el. A Rousseff elleni eljárást a határidő lejártáig kell lefolytatni, utána a törvényhozás ismét szavaz a sorsáról. A megvádolt elnök előzőleg közölte: a 180 nap alatt tisztára akarja mosni a nevét, hogy visszatérhessen a hivatalába.
Ha azonban a vizsgálat bűnösnek találja, s a szenátorok kétharmada ellene szavaz, le kell mondania. Ebben az esetben Temer a következő (2018-as) választásig maradna az ország élén.
A csaknem 200 millió lakosú Brazíliában nem példa nélküli az államfő menesztése: legutóbb 1992-ben Fernando Collor de Mello elnököt távolították el impeachmenttel a hatalomból.
Az egykor marxista gerilla Rousseff ellen pénzügyi bűncselekmények miatt indult hadjárat. A vád szerint állami bankoktól szerzett hitelekkel kozmetikázta (lényegében meghamisította) az állami költségvetés adatait a 2014-es elnökválasztási kampányban.
Menesztése valószínűleg összefüggésbe hozható az ország legnagyobb korrupciós botrányával is. Ő személy szerint nem keveredett bele, de a lakosság jó része kizártnak tartja, hogy semmit sem tudott a Petrobras állami kőolajvállalattól a – 13 éve kormányzó – PT-hez juttatott több millió dollár kenőpénzről.
Az elnök mindent tagad, s azt állítja, hogy puccs zajlik ellene. A szenátusi szavazáson csak néhányan értettek egyet vele, a többség azonban sok mindent a fejére olvasott. Különösen nehezményezték, hogy a jó ideje már rendkívül népszerűtlen és széles körben elutasított Rousseff ötéves mandátuma alatt a nemrég még virágzó gazdasága évtizedek óta nem tapasztalt válságba zuhant. (A tavalyi recesszió 2016-ban is folytatódik. A 9 százalék körüli munkanélküliség és a rekordmagas infláció visszaesésére sem lehet számítani.).
A Rousseff-pártiak és ellenfeleik egy része az utcákon csoportosulva várta a szenátusi döntést. Az elnök maradását támogatók követelték a jogi eljárás megszüntetését, az ellentábor pedig az államfő mielőbbi menesztéséért tüntetett.
A rivális csoportok – a szavazás előtt – több nagyvárosban, így Brazíliavárosban, Rio de Janeiróban és Sao Paulóban egymásnak estek. Másutt „csak” a rendőrökkel csaptak össze.
Bár Latin-Amerika legnagyobb országában óriási a politikai bizonytalanság, az elnök asszony felfüggesztését sokan kedvezően értékelik. Sőt pozitív változást várnak.
Az elmúlt hónapokban ugyanis nagyon akadozott már a kormányzás. Rousseff félreállításával azonban felcsillant a remény, hogy az ügyvivő elnök végre kezébe veszi az irányítást és megpróbálja orvosolni a bajokat.