2024. szeptember 2., hétfő
BRAZÍLIA

Az utca átírhatja a játékszabályokat

Egyetlen sportolónak vagy látogatónak sem kell aggódnia, aki Rio de Janeiróba utazik, mert Brazília felkészült az augusztusban kezdődő olimpiai játékokra.

A zikavírus okozta megbetegedéstől félőket igyekszik megnyugtatni a dél-amerikai ország kormánya az ilyen és ehhez hasonló, lassan már naponta elhangzó nyilatkozataival. A vendéglátók arra számítanak, hogy az ötkarikás játékok 900 ezer turistát vonzanak majd oda.
Lehet, hogy a kontinens legnagyobb és legnépesebb országában a zikajárvány hamarosan valóban alábbhagy, ám szakértők szerint a rengeteg külföldinek egyéb veszélyre is fel kell készülnie. Például arra, hogy az utcán simán kirabolhatják, esetleg lelövik, ha netán bandaháborúba csöppen.
A hatóságok azt állítják, hogy nem lesz gond a közbiztonsággal. A városban és az olimpiai helyszíneken 47.000 biztonsági ember áll szolgálatba, a hadsereg pedig további 38.000 tagjával siet a segítségükre. A szervezők ígérik: példátlan óvintézkedésekre kell számítani.
Optimista nyilatkozataikat azonban néhány furcsaság és mulasztás árnyékolja be. A bírálók ezek között említik a beígért biztonsági kamerák telepítésének halogatását vagy azt a tényt, hogy áprilisban lemondott az olimpia biztonsági főnöke.
Bár a brazil rendfenntartók legalább kétszer annyian lesznek, mint ahányan legutóbb (2012-ben) a londoni olimpiára ügyeltek, sokan attól tartanak, hogy még ekkora erő sem tudja hatékonyan ellenőrizni a 6,5 millió lakosú várost.
A helyi őrző-védő vállalkozások ezért már széltében-hosszában hirdetik szolgáltatásaikat. A stadionokat útba ejtő rendszeres körjáratokat is ajánlanak. A páncélozott járművekkel lebonyolítandó utazásra azonban csak azoknak érdemes jelentkezniük, akik képesek kifizetni a 3000–7000 dolláros napijegyet. Ha valaki nem kedveli ezt a megoldást, egyéni kirándulásokra, látogatásokra, városnézésre is vállalkozhat, szupertestőr társaságában. Ezeknek az idegen nyelv(ek)en is beszélő kísérőknek a napidíja „csak” 2500 dollár.
A tapasztalat és statisztikai adatok szintén azt igazolják, hogy a védelem és az elővigyázatosság nagyon is fontos arrafelé. Az országban ugyanis évente (átlagban) már csaknem 40 ezren (!) halnak meg fegyveres támadásokban. A recesszió, valamint a rendőrségi költségvetés csökkentése miatt tavaly a brazíliai utcai gyilkosságok száma 15,4 százalékkal, a közterületen elkövetett rablásoké pedig majdnem 24 százalékkal nőtt az előző évhez képest.
Előfordulhat azonban, hogy még testőrrel is kellemetlen helyzetbe kerül a turista. Akár tüntetésbe is sodoródhat, mivel az utóbbi időben szaporodnak az utcai megmozdulások.
Az országban nagy a politikai bizonytalanság, a gazdasági visszaesés miatt pedig folyamatosan gyarapszik az állástalanok tábora. Az emiatt elégedetlenkedők már-már el sem tudják dönteni, hogy a növekvő árak, a munkanélküliség, a romlott politikai elit, a korrupció vagy épp a rettenetes közbiztonság ellen tiltakozzanak.
A Petrobras állami olajvállalathoz kötődő súlyos korrupciós botrány kezdete óta szinte a fél parlament gyanúba keveredett, sőt politikusok tucatjai ellen vizsgálat is indult. A súlyos belpolitikai válságot csak tetézi, hogy május 12-én 180 napra felfüggesztették hivatalából Dilma Rousseff államfőt, amiért (2014-es) újraválasztása után állítólag meghamisította a költségvetési adatokat. A félreállított elnök asszony azt állítja, puccsot követtek el ellene.
A helyét ideiglenesen elfoglaló Michel Temernek, és a kormánynak azonban alacsony a támogatottsága; a lakosság többsége már az idén előrehozott választást akar.