2024. szeptember 2., hétfő
RIO DE JANEIRO

Sok intő jel tarkítja az öt karikát

Néhány nap múlva kezdődik a riói olimpia. Abban a brazíliai nagyvárosban, ahol minden idők leghíresebb karneválját rendezik. A fél világ ezért ismét Rio de Janeiróra és természetesen a majdnem 200 millió lakosú Brazíliára figyel. Türelmetlenül várja az olimpiai láng fellobbanását.

A sportteljesítményektől lehet, hogy sokan el lesznek majd ragadtatva, de az országban uralkodó politikai-gazdasági helyzettől már aligha, a közbiztonságról nem is beszélve. A legutóbbi hírek legalábbis arra utalnak, hogy a turistáknak sok kellemetlenségre is fel kell készülniük. A helyszínre érkezett versenyzőknek nemkülönben. Az ausztrál sportolók, akiket már ki is raboltak, valószínűleg sokat tudnának mesélni.
A közállapotok romlása miatt Rióban megnőtt a bűncselekmények száma az elmúlt hónapokban. A megállapítás a gyilkosságokra, a betörésekre és a lopásokra egyaránt vonatkozik.
Az országban évente (átlagban) már csaknem 40 ezren halnak meg fegyveres támadásokban. A recesszió és a rendőrségi fizetések csökkentése miatt tavaly a brazíliai utcai gyilkosságok száma 15,4 százalékkal, a közterületen elkövetett rablásoké majdnem 24 százalékkal nőtt az előző évhez képest. A helyzet az idén tovább romlott, mivel folytatódik a recesszió, s egyre több a munkanélküli.

A Rióban tartózkodóknak tehát nem árt az óvatosság az ötkarikás játékok ideje alatt sem. Különösen akkor kell vigyázniuk, ha a „nem megfelelő” zónákban tartózkodnak, merthogy ilyenek is vannak szép számmal.
Ide magántestőrrel sem ajánlatos kirándulni. Máshová igen, ha a kedves vendégnek van napi 2500 dollárja a számára megfelelő, idegen nyelven is beszélő fegyveres „kísérő” megfizetésére.
A helyi őrző-védő vállalkozások már hónapok óta hirdetik szolgáltatásaikat a külföldieknek. A stadionokat útba ejtő körjáratokat és csoportos utazásokat is kínálnak.
A költségek megosztásával olcsóbban meg lehet úszni a látogatást, ami csöppet sem mellékes szempont, hiszen a páncélozott járművekkel lebonyolítandó utazáson a magányos turistának mélyen a zsebébe kell nyúlnia: 3000–7000 dollárt kell kipengetnie a napi jegyért, a csoport azonban már kedvezményben részesülhet.
Persze nem kötelező a testőr, sem a különleges óvintézkedés mellett lebonyolított helyi utaztatás. A hatóságok legalábbis azt állítják, nem lesz gond a közbiztonsággal. A 6,5 millió lakosú városban és az olimpiai helyszíneken 47.000 biztonsági ember áll szolgálatba, a hadsereg pedig további 38.000 tagjával siet a segítségükre. A szervezők ígérik: példátlan óvintézkedésekre kell számítani.
A kétkedők mindazonáltal attól tartanak, hogy még ekkora erő sem tudja hatékonyan ellenőrizni a várost.
Előfordulhat az is, hogy tüntetésbe is belekeverednek a gyanútlan látogatók. Az utóbbi időben ugyanis gyakoriak az utcai megmozdulások Brazíliában, elsősorban a politikai bizonytalanság és a gazdasági visszaesés okozta problémák miatt.
A világ hatodik legnagyobb gazdasága régen látott mélyrepülésbe kezdett. A lakosság közben azt tapasztalja, hogy miközben egyre nehezebb a megélhetés, a politikusok élik világukat, sőt sorra derül ki róluk, hogy dollármilliókat őriznek titkos svájci bankszámlákon.
Bár a nyári olimpiai játékokat most először tartják Dél-Amerikában, a hangulat a brazilok egy részének körében nem kimondottan ünnepi.
Az elégedetlenkedők olykor már szinte el sem tudják dönteni, hogy a rossz közbiztonság, a munkanélküliség, a növekvő árak, a romlott politikai elitjük vagy épp a mindent átszövő korrupció ellen tiltakozzanak.
A Petrobras állami olajvállalathoz kötődő hatalmas korrupciós botrány kirobbanása óta már majdnem a fél parlament gyanúba keveredett, sőt politikusok tucatjai ellen vizsgálat is indult az ügyben. A súlyos válságot és zűrzavart csak tetézi, hogy májusban 180 napra felfüggesztették hivatalából Dilma Rousseff államfőt, amiért 2014-es újraválasztása után állítólag kozmetikázta (meghamisította) a költségvetési adatokat. Az elnöki széktől ideiglenesen megfosztott Rousseff tagad, és azzal vádolja az ellenfeleit, hogy puccsot követtek el ellene.
A helyét ideiglenesen elfoglaló Michel Temer és a kormány sem sokkal népszerűbb nála. A legutóbbi felmérésekben csak a megkérdezettek 10-12 százaléka vélekedett pozitívan a tevékenységükről. A lakosság többsége inkább azt szeretné, ha előrehozott választást tartanának, lehetőleg már az idén.