2024. szeptember 3., kedd

Sendaiban vége az atomtilalomnak

Jóváhagyta a japán bíróság a Sendaiban létesített atomerőmű két reaktorának újraindítását

Jóváhagyta a japán bíróság a Sendaiban létesített atomerőmű két reaktorának újraindítását. A 2011-es fukusimai katasztrófa után bevezetett atomtilalom óta így valószínűleg a sendai lesz az első nukleáris erőmű, amely Japánban megkezdheti működését.

A szigetországban minden reaktort leállítottak 2011-ben, miután Fukusimában egy földrengés és szökőár súlyosan megrongálta a tenger partján épített atomerőmű három reaktorát, nukleáris katasztrófát okozva. Az atomstopot azzal indokolták a hatóságok, hogy alaposan át kell vizsgálni a nukleáris berendezéseket, és szükség esetén felújításokat is el kell végezni rajtuk. A katasztrófa után a kormány ugyanis szigorúbb biztonsági előírásokat fogadott el az üzemi balesetek, természeti csapások vagy terrortámadások kivédésére.

A helyi atomlobbi azonban sürgeti az erőművek üzembe helyezését. Az energiaipari cégek 21 reaktor újraindítását kérelmezték. Japánban korábban 48 áramtermelő atomreaktor működött. Ezekből azonban – egy felmérés szerint – legfeljebb 14 indítható újra, 17 sorsa bizonytalan, a maradékot pedig biztosan nem lehet ismét „befűteni”.

Abe Sindzó miniszterelnök koalíciós kormánya ugyancsak szeretné a biztonsági előírásoknak megfelelő rektorokat mielőbb munkába állítani, de a lakosság nagy része elutasítja az ötletet. Az ellentábor végleg bezárná az ilyen áramtermelő központokat, és örökre száműzné az atomenergiát Japánból. A hatóság eddig két erőmű, két-két blokkjának üzembe helyezését hagyta jóvá. Az egyik központ Sendaiban, a másik pedig Takahamában található. A biztonsági vizsgálatokat már mindkét helyszínen elvégezték, s a szakértők szerint akár már júniusban áramot termelhetnek.

A helyi környezetvédők azonban perre mentek. Első fokon nyertek is: a bíróság elutasította a hatósági döntést, vagyis megvétózta az újraindításokat. Másodfokon azonban fordult a kocka: az egyik (a sendai) atomerőmű zöld utat kapott. A kormány azonnal üdvözölte a döntést. Az Abe-kabinet abban bízik, hogy a másodfokú eljárás során a takahamai reaktorok elleni ítéletet is felülbírálják.

Ha a leállított központok fokozatosan elkezdenek ismét áramot termelni, az nagy segítségére lesz a gazdaságnak. A fukusimai tragédia előtt az ország áramszükségletének ugyanis 29 százalékát az atomerőművek fedezték. A kényszerű leállás óta Japánnak egyéb módon kellett pótolnia a hiányzó áramot, ami rengeteg többletkiadással járt. A kormány ezért továbbra sem akar lemondani az atomenergia békés felhasználásáról. Bizonyos engedményekre azért hajlandó. Hosszú távon állítólag húsz százalékra csökkentené a nukleáris forrásból származó áram arányát.

A kérdés politikailag rendkívül érzékeny. Egyfelől azért, mert minden felmérés azt igazolja, hogy a választók többsége elutasítja az atomenergiát. Másfelől pedig azért, mert a koalíció kisebb pártja, a Komeito szintén a nukleáris erőművek fokozatos leállítását támogatja.