2024. szeptember 3., kedd

A pápa harmadikként érkezett

A pápát tömeg várta a repülőtérről kivezető út mentén (Fotó: Beta/AP)

A pápát tömeg várta a repülőtérről kivezető út mentén (Fotó: Beta/AP)

Lelkes tömegek fogadták Ferenc pápát Havannában. Az egyházfő szombaton érkezett négynapos látogatásra a kommunista, ateista Kubába, ahol azonban hivatalos ünnep a húsvét és a karácsony, az emberek szabadon gyakorolhatják vallásukat. Tíznapos amerikai útján a katolikus egyházfő (keddtől) az Egyesült Államok három nagyvárosát is felkeresi.

Kubában transzparensekkel, plakátokkal várták. Sőt, a hatalom az – országban luxusnak számító és a magas előfizetői díj miatt csak kevesek által elérhető, ráadásul a korlátozott hozzáférésű és cenzúrázott – interneten keresztül népszerűsíti magát és a pápai programot.

Ferenc pápát a havannai repülőtéren Raúl Castro államfő és Jaime Lucas Ortega y Alamino bíboros, havannai érsek, a kubai katolikus egyház vezetője fogadta. Üdvözlő beszédének nagy részében Castro az amerikai–kubai kapcsolatokkal foglalkozott. Vendégének megköszönte, hogy 2013 óta komoly erőfeszítéseket tett a Kuba és az Egyesült Államok közötti fél évszázados feszültség enyhítéséért.

Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy Havannának és Washingtonnak még sok közös problémára kell választ találnia. Ezek között említette a hazája elleni kereskedelmi embargó megszüntetését és a guantánamói amerikai haditengerészeti támaszpont felszámolását.

Az argentínai születésű pápa a megbékélés mintapéldájának nevezte az amerikai–kubai kapcsolatokban tapasztalható enyhülést. Vendéglátóit és Barack Obama amerikai elnököt ugyanakkor a viszony további enyhítésére, illetve teljes normalizálására biztatta. Üzenete meglepetést keltett a megfigyelők körében, hiszen a Vatikán nemrég jelezte: jelenlegi amerikai útján Ferenc nem beszél politikai kérdésekről.

A pápa Havannában azt is elmondta, hogy látogatásával segíteni akarja a helyi katolikus egyházat. A „remények és aggodalmak között hánykolódó kubai népet” pedig támogatásáról biztosította. Az emberi jogok helyzetéről nem ejtett szót, bár kijelentette: azért imádkozik, hogy a szigetország népe „elnyerje az igazságot, a békét és a szabadságot”.

Zsúfolt programja részeként tegnap Havannában megbeszélést folytatott Raúl Castróval, misét pontifikált a (fővárosi) Forradalom terén, este pedig fiatalokkal találkozott.

A tervek szerint ma az ország keleti részében fekvő Holguínba megy. Felkeresi továbbá az El Cobre-i zarándokhelyet, ahol misézik is. Látogatásának utolsó napján (kedden) Santiago de Cubában vendégeskedik, ahol hívekkel, egy másik helyszínen pedig a püspöki karral találkozik. Programja befejeztével (még aznap) az Egyesült Államokba utazik, ahol Washingtonban, Philadelphiában és New Yorkban várják. Az USA-ban találkozik az elnökkel, beszédet mond a Kongresszus két háza előtt, és felszólal az ENSZ-ben.

Kuba az utóbbi 18 évben már harmadszor lát vendégül pápát. Ferenc előde, XVI. Benedek 2012-ben, II. János Pál pedig 1998-ban járt a szigeten.