2024. november 27., szerda

Kiderülnek a titkok

A Fehér Ház „legmagasabb vezetői” adtak volna utasítást az egyetlen Szaddám-ellenes „tárgyi bizonyíték” fabrikálására?
Dick Cheney alelnök, George Tenet volt CIA-igazgató és George Bush elnök az Ovális Irodában stratégiát tervez

Tudósítónk jegyzete

Washington, augusztus 8.

Nagy szerencséje volt George Bushnak és Dick Cheneynek 2003 végén: az iraki háború ugyan sokkal nagyobb áldozatokkal járt, sokkal többe került, és sokkal kevesebb sikert hozott, mint várták és ígérték. Ám hirtelen kiderült, hogy az egykori iraki titkosszolgálat főnöke, Tahir Dzsalil Habus hivatalos levélben tájékoztatta Szaddám Huszeint arról, hogy a szeptember 11-ei terrortámadások irányítóját, Mohamed Attát Irakban képezték ki ördögi terve végrehajtására, valamint hogy az al-Kaida megszervezte a titkos urániumszállítmányt Nigerből Irakba.

Az ördöngös kémfőnök még szépen alá is írta saját kezűleg a nevét, nehogy kétségek támadjanak a forrás vagy a hivatalosság körül... Ráadásul az okmányt pont akkor, 2003 szeptemberében „találták meg” a nyugati hírszerzők, amikor Huszein is kézre került a Tikrit környéki gödörből, és készülhetett az akasztással végződő tárgyalás. Ha már tömegpusztító fegyverek nem akadtak horogra, a „tömegpusztító levél” is megtette bizonyíték gyanánt.

Túl szép ahhoz, hogy igaz legyen?! Hogy akár egy átlagos újságolvasó sem hinné el, hogy a rettegett titkosszolgálat vezére szépen gépbe diktálja a háborús bűnökkel felérő tetteit, és aláírva benyújtja közvetlen főnökének, hadd tetsszen neki?! És hadd találják majd azt meg a háború után a győztesek?!

Ilyen kételyek merültek fel néhány amerikai elemző agyában is annak idején, csakhogy senki sem figyelt rájuk. A Szaddám megbuktatására indított háború hirtelen igazolást nyert.

Most viszont egy Pulitzer-díjas, konzervatív(!) újságíró, Ron Suskind tette közzé a „bizonyítékra” vonatkozó – egészen másfajta – bizonyítékot. Két tanú beszámolóját arról, hogy a levél közönséges hamisítvány. Az említett két tanú ráadásul nem más, mint Rob Richer és John Maguire volt CIA-ügynök, akik azt állítják, hogy a Központi Hírszerző Ügynökség akkori igazgatójának, George Tenetnek az utasítására saját kezűleg állították elő a hamisítványt. Tenet viszont a Fehér Ház „legmagasabb vezetőitől” kapta a felszólítást.

Most kinek higgyen az ember? Azoknak-e, akikről rég kiderült, hogy hamisításokkal „adták el” választóiknak a háborút, vagy azoknak, akik az egyik legfontosabb hamisítást a számukra elvégezték?!

A héten megjelent könyv (meglehetősen „alacsonyra célzó” címmel: A világ dolgai – Igazság és remény terror idején) még számos ködös részletet tartalmaz arról, hogyan működött a Bush-féle Fehér Ház, és hogyan osztotta a parancsokat a CIA-nek a valódi hírforrásokkal homlokegyenest ellentétes „következtetések” gyártására. A Habus-féle sztorinak is van még egy élete: a volt kémfőnököt nem más, mint az amerikai hírszerzés ötmillió dollárján „mentették ki” Irakból, miközben hivatalosan a keresett háborús bűnösök listáján szerepelt.

A fátyol fellebbent tehát még egy fabrikálási ügyről, de nagy kérdés, mi lesz a folytatás: az éppen választási szünetre távozó kongresszusnak lesz-e még ideje és kedve az ügyben meghallgatásokat tartani, amelyek során a könyvben megszólaltatott hamisítók eskü alatt is megvallanák tettüket, illetve bemártanák főnöküket. Ha Tenetnek is be kéne számolnia a törvényhozók előtt, hogy igaz-e a sztori, és ha megerősítené, hogy az elnöki hivatalból jött a parancs, akkor pedig a leváltási eljárás megindítása sem állhatna messze...

Csakhogy nem véletlenül „nagy kérdés”, hogy mi lesz a folytatás... Meglátjuk, kinek (ha egyáltalán valakinek) áll majd érdekében felgöngyölíteni ezt az esetleg nagyon messzire vezető ügyet a választási évben.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás