Páratlan politikai pályát futott be az amerikai törvényhozás egyetlen holokauszt-túlélője - Konkrét eredmények a Kárpát-medencében is
Tudósítónktól
Washington, január 3.
Jelenlegi mandátumának végén, egy év múlva visszavonul az aktív politikától az amerikai képviselőház külügyi bizottságának elnöke, az egyetlen holokauszt-túlélő, akit valaha is az amerikai kongresszus tagjává választottak. A magyar származású Tom Lantos szerdán közleményben jelentette be, hogy egy rendes orvosi vizsgálat közben nyelőcsőrákot állapítottak meg nála, és hogy a kezelés nem teszi lehetővé számára a megerőltető kampánymunkát, amit pedig hamarosan kezdenie kellene. A február elsején 80. életévét betöltő kaliforniai honatyát mindenki annyira vitálisnak ismerte, hogy a hír Washingtonban és külföldön egyaránt nagy meglepetést keltett.
„Csak az Egyesült Államokban lehetséges, hogy fillér nélküli holokauszt-túlélőként, a náciellenes illegális mozgalom volt harcosaként egyetemet végezhettem, eltarthattam a családomat és életem utolsó három évtizedében a Kongresszus tagjaként szolgálhattam. Sosem fogom tudni teljesen kifejezni mélységes köszönetemet ennek a remek országnak” - áll Lantos úr közleményében, amely a tőle megszokott hálával és elismeréssel szól az Egyesült Államok páratlan befogadókészségéről.
Negyed évszázados kongresszusi tevékenysége alatt Tom Lantos több országra odafigyelt, mint képviselőtársainak többsége együttvéve. Ennek az odafigyelésnek konkrét eredményei voltak itt, a Kárpát-medencében is. Emlékezzünk csak a vajdasági magyarverésekkel kapcsolatos képviselőházi meghallgatásra, amelynek kapcsán 2004 nyarán levelet is írt Vojislav Koštunica szerb miniszterelnöknek. Nem ez volt az egyetlen külföldi intervenció, de mindenképpen hozzájárult ahhoz, hogy a szerb hatalom kénytelen legyen odafigyelni az elfogadhatatlan jelenségre. Lantos azt sem hagyta szó nélkül, amikor a délvidéki magyarság vezetőit és képviselőit érték fenyegetések, illetve támadások. Döntő mértékben hozzájárult Ágoston Gabriella szabadlábra helyezésének kikényszerítéséhez is.
De sorolhatnánk a leveleket, akciókat, meghallgatásokat és tárgyalásokat, amelyek során Tom Lantos - mindig a tolerancia szavával és példájával, soha nem nagyhatalmi fenyegetéssel - rávette a külföldi államférfiakat, akik pedig rendre magasabb posztot töltöttek be, mint ő, hogy betartsák saját országuk törvényeit és egyáltalán odafigyeljenek a nemzetközileg elismert polgárjogi mércékre.
Tom Lantos nemcsak magyar ügyeket támogatott, hanem kész volt lépéseket tenni minden olyan kérdésben, ahol az emberi méltóságot fenyegette erőszak. Még az amerikai törvényekkel szembeni polgári engedetlenséget is hajlandó volt bevetni, ha más útja nem maradt a figyelemfelkeltésnek: például szándékosan hagyta magát letartóztatni az amerikai politika darfuri tragédiával szembeni kezdeti érdektelensége miatt.
Tette ezt ráadásul úgy, hogy közben mindig szem előtt tartotta a két nagy amerikai párt közötti együttműködést, ami nehéz kérdések esetében - mint az iraki háború - soha nem volt könnyű. Lantos eredetileg támogatta Szaddám Huszein rezsimjének megdöntését, de az utóbbi években egyre inkább a hosszúra nyúlt háború ellenfelévé vált. Többször járt a térségben, és még a szíriai elnökkel is tárgyalt, hogy hozzájáruljon a feszültségek csökkentéséhez.
Nem csoda hát, hogy Lantos az egyetlen demokrata párti politikus, akinek a kérésére George Bush elnök és Condoleezza Rice is hajlandó gesztusokat tenni. Így Lantos meghívására vett részt Bush elnök március 15-én a kongresszus épületében megtartott ünnepségen, amelyen a magyar forradalom 50. évfordulójára és a globális szabadságharchoz való hozzájárulására emlékeztek.
„Egész felnőtt életemben az emberi jogok, a polgári szabadságjogok és a szociális igazság hangjaként kívántam dolgozni itthon és a világ minden táján - áll Lantos úr minapi közleményében. - Feleségem, Anette és én minden erőnkkel folytatni szeretnénk ezt a fontos munkát.”
Anette Lantos valóban aktív részese férje számos kongresszusi tevékenységének, így az emberi jogi gyülekezetet, egy nemformális törvényhozási testületet Anette asszony önkéntes munkával segített férjének koordinálni. Kettejüknek oroszlánrészük volt abban is, hogy a Kapitólium épületében szobrot állítottak Kossuth Lajosnak és Raoul Wallenbergnek.
Tom Lantos 1928-ban született budapesti zsidó családban, és a magyar holokausztot egy Wallenberg által védetté nyilvánított házban élte át, miközben részt vett az ellenállási mozgalomban. A háború után vándorolt ki az USA-ba, ahol egyetemi tanulmányai után közgazdászprofesszorként tanított San Franciscóban, amíg 1980-ban kongresszusi képviselővé nem választották. Neki és feleségének két lánya és 17 unokája van. Lantosék rendkívüli fontosságot tulajdonítanak a család szerepének nemcsak a magánéletben, hanem a közösségi munkában is.
Tom Lantos (archív felvétel)