Léphaft Pál
Tudósítónktól
Washington, június 27.
Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága hatályon kívül helyezte a fővárosi pisztolytartási tilalmat. Puskát eddig is lehetett törvényesen tárolni otthon, de csak szétszerelve vagy ravaszzárral ellátva. A tilalom ellenfelei önvédelmi célokkal magyarázták követelésüket. Az egész ügyre úgy került sor, hogy a fegyverlobbi felbérelt egy volt testőrt, aki személyes érdekből, vagyis „otthona védelmének céljából”, beperelhette a városi kormányzatot.
Ezzel a történelmi ítélettel először értelmezték át Amerikában a 217 évvel ezelőtti II. alkotmánymódosítást, amely „egy szabad állam védelméhez szükséges, jólszabályozott népi milícia érdekében” állapította meg a fegyverviselés sérthetetlen jogát. A konzervatív bírák most a hagyományossal ellentétes elvek szerint egyéni joggá emelték az eredeti megfogalmazást, és közben – ugyancsak hagyományellenesen, de a 2000. évi elnökválasztási dntéssel egyenértékűen – a helyi törvénykezés ellen foglaltak állást.
Jogtudósok szerint sem az egyik, sem a másik tolmácsolás nem következtethető ki megdönthetetlenül a XVIII. századi alkotmányos szövegből, vagyis a bírák „kreatívan olvasták” az alaptörvényt. Tény viszont, hogy a mindössze 27 szóból álló módosítás csak a (tag)államok önvédelmére hivatkozik, és az egyénnek azzal kapcsolatos feladatára, és egyáltalán nem említi a személyes önvédelmet mint jogalapot. Az amerikai történelmi hagyományok és a népi kultúra azonban nagyon nagy súlyt fektet arra, hogy az egyénnek sérthetetlen joga fegyverrel is megvédenie magát.
A 40 éve ezért küzdő fegyverlobbi máris bejelentette, hogy meg fogja támadni a hasonló chicagói rendeletet is. A Legfelsőbb Bíróság épülete előtt pro és kontra tüntetésre egyaránt sor került. A washingtoni tilalmat tartották eddig a legszigorúbbnak az országban. Most hogy az megbukott, a chicagóinak sem lesz sok esélye.
A fegyveres erőszak ellen harcolók szerint így még több pisztoly kerül olyanok kezébe, akik nem képesek indulataikat féken tartani. A „jogpártiak” szerint viszont az a tény, hogy vannak bűnözésre hajlamos emberek, nem korlátozhatja a törvénytisztelők jogait.
Az ideológiai határok mentén, egyetlen fős többséggel született határozat a Bush-korszak újabb alkotmánybíráskodási győzelmét jelenti, és az elnök azonnal üdvözölte is azt. Mindkét elnökjelölt – John McCain és Barack Obama egyaránt – sietett támogatni a döntést, de a demokrata Obama hozzátette: szükség van a szabályozásra is.
A csalódott washingtoni polgármester bejelentette: természetesen végrehajtja majd a döntést, de azonnal utasítást adott a most legalizálandó fegyverárusítás szigorú szabályozására. Az amerikai főváros évtizedek óta élen jár az egy főre jutó gyilkosságok számában: ezért is volt itt tilos pisztolyt tartani az otthonokban, fegyvert árulni a város belterületén, vagy pisztolyt behozni a szomszédos államokból. Ez persze gyakorlatilag ellenőrzihetetlen, hiszen elég átkelni a Potomac folyót átívelő hidak egyikén, sőt helyenként elég átmenni az utca egyik oldaláról a másikra ahhoz, hogy a szomszédos Virginia vagy Maryland államból a főváros területére lépjen az ember..
A fegyveres erőszak ellen küzdők azt a kedvező körülményt szűrik ki a döntésből, hogy a demokrata politikusokat ezentúl nem lehet azzal gyanúsítani, hogy meg szeretnék tiltani az egyéni fegyvertartást, mert az tegnaptól sérthetetlen alkotmányos jognak számít.