2024. szeptember 8., vasárnap
KORONAVÍRUS

Lezárva, bezárva, kitiltva

Ha történetesen a legnagyobb európai pestisjárvány (1347–1353) ütötte volna újfent a fejét az ókontinensen, aligha foganatosíthattak volna ennyi és ilyen léptékű megszorító, szabad mozgást korlátozó intézkedést, mint a napokban azt a koronavírus okán tették és teszik. Az óvintézkedések érdekében hozott korlátozások, határzárlatok és tiltások egész sora pénteken is tekintélyes mértékben nőtt; Bulgária és Észtország is szükségállapotot hirdetett, Csehország és Ukrajna bejelentette, lezárja határait, Tirol egy részét pedig karantén alá helyezték, valamint visszaállították az ellenőrzést a svájci–osztrák határon.

Az osztrák korlátozások egyikeként karantén alá helyezték a tiroli Panznauntalt és Sankt Anton am Arlberget. Emellett hétfőtől nem indulnak repülők azon országokba, ahol magas a fertőzöttek száma; így Spanyolországba, Franciaországba és Svájcba sem lehet légi úton eljutni. A kancellár elrendelte az éttermek, kávézók és bárok nyitva tartásának 15 óráig tartó korlátozását. Bezár az üzletek nagy része, csak az élelmiszerboltok, a gyógyszertárak, a bankok, a drogériák, a posták maradnak nyitva.

Vöröskeresztesek gyógyszereket helyeznek el egy római lakás bejárati ajtajánál (LaPresse via AP/Beta)

Vöröskeresztesek gyógyszereket helyeznek el egy római lakás bejárati ajtajánál (LaPresse via AP/Beta)

Több latin-amerikai ország is intézkedéseket hozott a járvány terjedésének lassítása érdekében. Leállítottak Európába induló és onnan érkező légi járatokat, betiltottak sok nyilvános rendezvényt, és bezártak iskolákat. Argentína, Bolívia, Paraguay, Peru, Costa Rica és Honduras hozott korlátozó intézkedéseket, az Egyesült Államok példáját követve, amely megtiltotta az Európából érkezők beutazását. Mexikó viszont közölte, nem tervezi korlátozni a külföldi turisták belépését.

További szigorító intézkedéseket hozott több arab-félszigeti ország is, Nepál pedig törölte az összes, tavaszi szezonra kiadott hegymászói engedélyt, valamint ismét bevezette az érkezési vízumot minden külföldi számára. A rendelet április 30-áig tart.

Kínában eközben csupán 5 újabb fertőzöttet diagnosztizáltak a 11 milliós Vuhanban, ahol már második napja 10 alatti a napi új esetek száma. Hupej tartomány többi részén nyolc napja nem jelentettek egyetlen új fertőzöttet sem. Dél-Koreában is csökkent a fertőzötek száma; mindössze 10 új esetet regisztráltak.

Ukrajnába nem léphet be külföldi

Ukrajna lezárja határait minden külföldi előtt március 15–e és 29-e között, a koronavírus-járvány terjedése elleni védekezésül – jelentette be pénteken Olekszij Danyilov, a Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács (RNBO) titkára. A tisztségviselő kijelentette, hogy az összes külföldön tartózkodó ukrán ez alatt az idő alatt is visszatérhet Ukrajnába. Két hét elteltével újabb ülést tart a testület, és a járvány akkori helyzetétől függően felülvizsgálja a döntést.

Lezárják Csehország határait

Külföldi állampolgárok vasárnap éjféltől nem léphetnek be Csehországba, a cseh állampolgárok pedig nem utazhatnak külföldre az új típusú koronavírus terjedése miatt – jelentette be Andrej Babiš a kormány pénteki prágai rendkívüli ülése után.

„Március 16-ától, tehát hétfőre virradóra minden idegen állampolgárnak tilos lesz belépni Csehország területére, ugyanakkor a cseh állampolgárok nem utazhatnak külföldre” – mondta a kormányfő. Kivételt csak azok képeznek, akiknek tartós lakhelyük van Csehországban, vagy 90 napnál hosszabb tartózkodásra feljogosító vízummal rendelkeznek.

A kormány kiterjesztette a kötelező kéthetes házi karantént mindazokra, akik azon 15 ország valamelyikéből térnek vissza, amelyeket a szükségállapot bevezetéséről hozott csütörtöki kormánydöntés megnevez. Eddig a karanténkötelezettség csak az Olaszországból visszatérő csehekre vonatkozott. Ez az intézkedés mintegy 200–250 ezer személyt érint.

Von der Leyen: Mindannyian olaszok vagyunk

A jelenlegi, új koronavírus okozta járványhelyzetben mindannyian olaszok vagyunk – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke Brüsszelben.

A német politikus leszögezte: az EU teljes mértékben készen áll, hogy megadjon Rómának minden szükséges segítséget a koronavírus-járvány kezelésében.

„Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nem tartja túl hatékonynak az általános utazási tilalmak elrendelését” – mutatott rá az uniós tisztségviselő. Ezeknek az lépéseknek annál erősebb társadalmi és gazdasági hatásaik vannak – jegyezte meg, bejelentve egyúttal: az EU 37 milliárd eurós befektetési kezdeményezést hoz létre, hogy segítsen mérsékelni a járvány gazdasági hatásait.

Von der Leyen aláhúzta: arányos válaszokat kell adni a kihívásokra. Szerinte a kiterjedt egészségügyi ellenőrzések elrendelése megfelelő intézkedés lenne a jelenlegi helyzetben.

Iránban kiürítik az utcákat

Iránban a biztonsági erők kiürítik a városi utcákat 24 órán belül a koronavírus-járvány megfékezése érdekében – adta hírül pénteken délután az IRNA iráni hírügynökség.

„A törvények betartására és a biztonságra ügyelő bizottságaink a belügyminisztériummal és a tartományi kormányzatokkal együtt ki fogják üríteni az üzleteket, az utcákat és az utakat. (...) Mindezt a következő 24 órában” – mondta a vezérkari főnök, Mohamed Bageri dandártábornok a járványról tartott megbeszélésen.

Nyitókép: Vöröskeresztesek gyógyszereket helyeznek el egy római lakás bejárati ajtajánál (LaPresse via AP/Beta)