2025. április 21., hétfő
ÍRORSZÁGI VÁLASZTÁS

A győztes nem visz mindent

Megismételheti öt évvel ezelőtti választási győzelmét az ír kormány főerejét adó liberális-konzervatív Fine Gael (Egyesült Írország Pártja), de kérdés, hogy sikerül-e tovább működtetnie a koalíciót eddigi partnerével, a balközép Munkáspárttal (Labour). A mai voksolás előtti felmérések ugyanis arra utalnak, hogy ketten sem tudják megszerezni a kormányzáshoz szükséges többséget a 158 tagú parlamentben.   

Az Enda Kenny miniszterelnök vezette Fine Gael a szavazatok 28 százalékára számíthat, a Munkáspárt csupán 6 százalékra. Persze az is lehet, hogy a közvélemény-kutatók tévednek, s Írországban is megismétlődik a brit forgatókönyv. Az Egyesült Királyságban tavaly a – felmérésekre rácáfolva – a kormányzó toryk bravúros sikert értek el. A David Cameron miniszterelnök vezette konzervatívok abszolút győzelmet arattak, és (már egyedül) folytathatták a kormányzást.

A karizmatikus 64 éves ír miniszterelnök csak álmodozhat arról, hogy pártja lesöpri ellenfeleit és egyedül alakíthat kormányt. Bár a Fine Gael a legnépszerűbb, már sokan elfordultak tőle. Főként azért, mert az utóbbi öt évben népszerűtlen intézkedésekkel oldott meg egy sor súlyos problémát. Elsősorban a gazdaságot és a pénzügyi rendszert kellett stabilizálni, mivel az állam – a veszteséges bankjai megmentésére költött óriási összegek miatt – az előző évtized végére az összeomlás szélére sodródott.

A csődtől az EU és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) mentette meg egy hitelcsomaggal, amelybe 2010-ben csaknem 85 milliárd euró került. A segítségért cserébe fájdalmas megszorításokba egyezett bele a centrista Fianna Fáil (Köztársasági Párt) vezette akkori kormány, de ebbe gyorsan bele is bukott.

Helyét a jelenlegi koalíció vette át. Az Írország békés újraegyesítéséért küzdő Fianna Fáil pedig azóta is az ellenzék meghatározó tagja. (Népszerűsége a választás előtti napokban 23 százalékra nőtt.).

A Kenny-kabinet derekas munkát végzett: már 2013 végére sikeresen teljesítette a hitelezők követeléseit. Az elmúlt öt évben – komoly megszorítások árán – stabilizálta a 4,9 millió lakosú szigetország gazdaságát és pénzügyi rendszerét, közben egyensúlyba hozta a költségvetést is. Az állástalanok aránya ugyan még tíz százalékhoz közeli, de 2011 óta 135 ezer új munkahely létesült.

Persze az is előfordulhat, hogy a választók mindezt nem díjazzák kellőképpen, s Kennyéknek nem sikerül stabil többséget szerezniük. Ebben az esetben össze kellene fogni az ősi riválissal, a Fianna Fáillal, ami lényegében nagykoalíciót jelentene.

Ez valóságos kuriózum lenne, hiszen az ír függetlenség 1921-es kikiáltása óta még egyszer sem léptek szövetségre. Ha viszont egyik nagy párt sem lesz képes saját (koalíciós) kormányt alakítani, az euróövezeti Írországnak politikai instabilitásra vagy új választásra kell készülnie.

Magyar ember Magyar Szót érdemel