2024. szeptember 2., hétfő

Merkelt marja a nép szava-borsa

Bevándorlásellenes párt a nagy nyertese a három tartományi választásnak

Több győztese, de csak egy igazi nyertese van a németországi választásoknak. Igaz, vasárnap csak helyi szinten voksoltak, s a 16 tartományból csak háromban, az eredmény mégis figyelemre méltó.

Meggyengültek ugyanis az országot irányító kormánykoalíció tagjai: a konzervatív CDU–CSU pártszövetség és a szociáldemokrata SPD. A Merkel-kabinet migrációs politikáját ostorozó, a határok lezárását követelő és az ország iszlamizálódása ellen kampányoló Alternatíva Németországért (AfD) ugyanakkor megerősödött, látványos sikert ért el.
A 2013-ban alapított euroszkeptikus, bevándorlás- és elitellenes AfD ezúttal Szász-Anhalt, Rajna-Pfalz és Baden-Württemberg törvényhozásába (Landtagba) jutott be. Részben annak köszönhetően, hogy a három tartományban rendezett szavazáson besöpörte az Angela Merkel kancellár és kormánya migrációs politikájával elégedetlen tömegek szavazatainak nagy részét.
A határok lezárását is követelő jobboldali-populista párt az egykori NDK területén fekvő Szász-Anhaltban a szavazatok 24,2 százalékát szerezte meg, és ezzel a második legnagyobb politikai erővé lépett elő. Ez az AfD eddigi legnagyobb sikere. Látványos előretöréséről Reiner Haseloff, a tartomány CDU-párti miniszterelnöke annyit mondott, ez nem helyi, hanem „össznémet és európai probléma”, amire reagálni kell.
A tartományban egyébként a CDU végzett ismét az élen, de az előző választáshoz képest valamivel gyengébb teljesítménnyel. A Merkel vezette párt eddigi (helyi) koalíciós partnerének, az SPD-nek a támogatottsága viszont óriásit zuhant.
Az ország egyik legfejlettebb tartományában, Baden-Württembergben a Zöldek győztek, akik a párt történetében először nyertek választást. Ráadásul úgy, hogy maguk mögé utasították a tartományt évtizedekig uraló CDU-t, amely minden eddiginél rosszabbul szerepelt. Az AfD itt is jól teljesített: a voksok 15 százalékával jutott be a Landtagba, a közeli Rajna-Pfalzban pedig a 12,6 százalékával.
Rajna-Pfalzban a tartományt 25 éve kormányzó SPD győzött (36 százalékkal), fél százalékkal túlszárnyalva korábbi eredményét. Bár a Merkel-féle CDU itt ellenzékben politizál, ezúttal a megszerzett szavazatok 32 százalékával is története legrosszabb helyi eredményét érte el.
A CDU és az SPD ugyan Szász-Anhaltban, illetve Rajna-Pfalzban továbbra is kormányozhat, de új koalíciós partner(eke)t kell keresniük.
Az eredmények arra utalnak, hogy egyetlen párt, az AfD ünnepelhet felhőtlenül a három tartományi választás után. A többieknek – egy-egy sikerük ellenére – nincs okuk az örömre.
A CDU és az SPD összességében ugyanis sok szavazatot vesztett. Az előbbi mindhárom tartományban visszaesett, holott tavaly ősszel még azt mutatták a felmérések, hogy mindegyikben nyerni fog. Az SPD támogatottsága „csak” kettőben csökkent.
Mindezt sokan inkább (nagy) vereségként és a Merkel-kabinetnek szánt komoly figyelmeztetésként értékelik.
A CDU- és SPD-szavazók egy részének átpártolása a kormány migránspolitikája elleni tiltakozó üzenetként értelmezhető. A protesztszavazatok legnagyobb részét pedig az AfD zsebelte be. A félelem a migránsoktól sok apolitikus polgárt is mozgósított; többségük valószínűleg az AfD-t támogatta. Erre a párt elnöke is utalt. Frauke Petry szerint a választás üzenete azonban „ennél messzebbre mutat”, s azt jelzi, hogy „az emberek egy másfajta politikát akarnak”.
A három tartományban mind a CDU és az SPD, mind a Zöldek kénytelenek lesznek koalíciós partnereket keresni. Az AfD-vel azonban egyik sem szövetkezne. Azt is megüzenték: megértették a voksolások félreérthetetlen üzenetét, s mindent megtesznek azért, hogy visszaszerezzék az „elzárkózásra” voksolók bizalmát.