2024. július 17., szerda
KMÚEK-TANÁCSKOZÁS

Minél előbb ki kellene dolgozni egy egységes médiastratégiát

A Külhoni Magyar Újságíró Egyesületek Konvenciójába tömörült erdélyi, vajdasági, kárpátaljai és horvátországi tagszervezetek, valamint a muravidéki és felvidéki magyar szerkesztőségek képviselőinek részvételével szeptember 20–22. között megrendezett tanácskozás résztvevői által elfogadott zárónyilatkozatban üdvözlik és támogatják a felvidéki magyar szerkesztőségek szándékát, hogy magyar újságírói szervezetet hozzanak létre. Ezenkívül megelégedéssel nyugtázták, hogy a KMÚEK működésének nyolc éve alatt sikerült elérni a külhoni magyar újságírók együttműködését: javult a tagszervezetek közötti kommunikáció, felgyorsult az egyes magyar nemzetrészekre vonatkozó információk cseréje, valamint közös álláspontot sikerült kialakítani a külhoni magyar sajtóra és a kisebbségi magyar újságírók helyzetére vonatkozóan. Ugyanakkor a találkozón abbéli reményüknek adtak hangot, hogy a közös fellépés eredményeként a magyarországi és a külhoni magyar politikum a médiumokkal kapcsolatos szakmai kérdésekben egyre gyakrabban tekinti releváns tárgyalópartnernek a konvenció tagszervezeteit. Kiemelték, hogy a magyar–magyar nemzetrészek közötti kapcsolatok szorosabbra fűzése, a nemzeti öntudat erősítése, anyanyelvünk és kultúránk ápolása, az egymásrautaltság tényének folyamatos napirenden tartása és a magyar nemzettesten belüli széthúzás megakadályozásáért halogatás nélkül, minél előbb ki kell dolgozni egy egységes magyar médiastratégiát, amely a már meglévő médiumokat rendszerbe foglalva, az eddiginél jobb, hitelesebb, életképesebb, gazdaságosabb és hatékonyabb anyanyelvű médiahálózatot biztosítana a világ magyarsága számára.

A tanácskozás résztvevői fontosnak tartották, hogy az illetékes magyar állami intézményekkel és a külhoni magyarok politikai képviselőivel karöltve minél előbb készüljön el a kisebbségi magyar média zökkenőmentes működését szavatoló hosszú távú támogatási stratégia, amely pontosítaná a határon túli magyar sajtónak szánt pénzösszegek odaítélésének és folyósításának szempontrendszerét és alapelveit. E támogatási rendszernek szavatolnia kell azt is, hogy a Kárpát-medence minden magyarlakta régiójában a közhasznú információk, a kulturális tartalmak anyanyelven is hozzáférhetőek maradjanak mindenki számára. A KMÚEK egyben felajánlotta segítségét az állami

támogatásokról döntő grémiumoknak, mivel úgy véli, hogy pártatlan és szakmai szempontokat követő véleményezésének birtokában az adományozó az aktuális médiapiaci helyzet és a tények ismeretében helyesebben dönthet. A zárónyilatkozatban elhangzott az is, hogy az Európai Uniós intézmények szavatolta támogatási lehetőségeket, a konvenció tagszervezetei a közeljövőben megfogalmazzák a közérdekű írott sajtó kedvezményezett státusára és pozitív megkülönböztetésére vonatkozó javaslatokat, és tárgyalásokat folytat ennek érdekében a brüsszeli EP-képviselőkkel, illetve az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniójával (FUEN). A konvenció tagjai kitértek a magyar újságíróképzés fontosságára is, s a tanácskozás résztvevői egyben felhívták a figyelmet arra, hogy a Magyarországon és az egyes magyar nemzetrészekben már működő iskolákkal, műhelyekkel és médiumokkal karöltve meg kell találni a külhoni magyar újságíróképzés és -továbbképzés leghatékonyabb formáit. Javasoljuk az illetékes anyaországi alapoknak, alapítványoknak, kollégiumnak, hogy hozzanak létre ösztöndíjat a külhoni újságíró-továbbképzés támogatására, s e képzések során a célközönség és a médiafogyasztók szokásainak változása miatt figyelmet kell szentelni az online-újságírással kapcsolatos alapismeretek elsajátítására, az internetes tartalomszolgáltatásra vonatkozó szakmai és etikai előírások elfogadására is.