2024. július 17., szerda

Hol a helye a médiának az Európai Unióban?

Eurorégiós Sajtónapot tartottak Szegeden a Szegedi Tudományegyetem Média Centruma szervezésében

A csütörtökön Szegeden megtartott II. Eurorégiós Sajtónap alkalmával a Duna–Körös–Maros–Tisza Eurorégió (DKMT) által érintett három országhoz (Magyarország, Románia, Szerbia) tartozó térség felsőoktatási intézményei – Vajdaságból a szabadkai és újvidéki egyetem képviseltette magát – és a regionális sajtó kommunikációs szakemberei megvitatták, hogy mi a szerepe és hol a helye a médiának az Európai Unióban és az egyetemi oktatás területén.
A rendezvény különböző előadók szemszögéből tekinti át, hogy hol a helye a sajtónak az Eurorégióban, milyen a diplomaták, uniós szervezetek képviselőinek a kapcsolata a helyi médiumokkal, az Európai Parlamenti választások foglalkoznak-e régiónkkal, a választások során mi a sajtó szerepe, és mit tehet a sajtó azért, hogy az európai identitás kialakuljon az Európai Unió állampolgáraiban.
Kardos Lili, az Európai Unió Magyarországi Tájékoztatási Irodája képviseletében beszámolt a 20 magyar iroda munkájáról, az EU-s parlamenti választások fontosságáról, a választási kampányról. Magyarország ezúttal eggyel kevesebb, 21 képviselőt választhat az unió parlamentjébe.
Györgyné Pintér Ilona, a Külügyminisztérium, EU Kommunikációs Osztály Sajtó Főosztályáról az EU-identitás kérdését feszegette. Kialakulhat-e EU identitás? Magyarországon az EU-hoz való csatlakozás után kezdetben nőtt a unió iránti bizalom, de később valamelyest csökkent, ami mérhetően a gazdasági helyzet alakulásával függ össze. A megkérdezett magyar polgárok 59 százaléka érzi magát az unió polgárának, bár háromnegyede a lakosságnak még nem utazott másik tagállamba.
Csókás Eszter, a DKMT Eurorégió Fejlesztési Ügynökségének ügyvezetője szemléletes példákon mutatta be a DKMT és a média  kapcsolatát. Amikor a régió borászati és gasztronómiai turisztikai lehetőségeinek bemutatására hívták meg a sajtó képviselőit, a 3–5 napos teljes ellátás ellenére külföldről ímmel-ámmal még csak volt érdeklődő újságíró, de a magyar média képviselőinek, a napilapok szerkesztőinek könyörögni kellett, hogy küldjenek már valakit. Állítólag több napra nem tudnak nélkülözni embereket. Hogy mit jelent a sajtó a régió számára, igazolja az is, hogy az útról készült beszámolóknak köszönve Aradon például megmenekült a bezárástól az egyik borpincészet.
Az II. Eurorégiós Sajtónap bemutatkoztak a régió rádiói, a Temesvári Rádió magyar és román szerkesztősége, a Szabadkai Rádió, a Temesvári Körzeti Televízió. Kimpián Péter, a Regionális Média Alapítvány szaktanácsadója, nyugalmazott rádióriporter beszélt a régió három országában azonos tartalommal működő DKMT Eurorégió Információs Centrumának portáljáról (www.ericinfo.eu), amely három nyelven szólította meg a régió polgárait egy ötéves projektum keretében, aminek a továbbvitelét szorgalmazta.
Prof. Dr. Pál József, a Szegedi Tudományegyetem nemzetközi és közkapcsolati  rektorhelyettese a harmincezer hallgatóval és több mint hétezer foglalkoztatottal büszkélkedő egyetemnek a médiában történő bemutatásáról, a köztudatban való hazai és nemzetközi jelenlét fontosságáról beszélt az egybegyűlteknek. A magyar mellett angol és német nyelven is folyik oktatás, elsősorban az orvosi és fogorvosi karon, és egyre több a külföldi hallgató Szegeden. A SZTE több mint 400 partner-egyetemmel épített ki kapcsolatot, köztük az újvidéki és a szabadkai egyetemekkel. A sajtó szerepével kapcsolatban a rektorhelyettes kiemelte az egyetemen felhalmozott szellemi termék széles körű bemutatásának a fontosságát. A tájékoztatás terén SZTE jelen van saját lapjával, a Szegedi Egyetem Magazinjával.