2024. szeptember 3., kedd

Pénzért lobbiznak az EP-képviselők

A fizetéssel még csak-csak elégedettek az Európai Parlament (EP) képviselői, de a különböző juttatásokkal, amelyekből szintén havonta részesülnek, már korántsem. A testületbe beválasztott politikusok 2009 óta egységes bért kapnak az EP költségvetéséből. Mindegyikük markát havonta nettó 6250,37 euró üti. A bruttójuk ugyan 8020,53 euró, de a közösségi adó és a járulékok levonása után be kell érniük a kevesebbel.

Havi nettó alapbérük azonban kiegészül. Elsősorban juttatásokkal, amelyek többnyire a munkájuk végzésekor adódó kiadások fedezésére szolgálnak. A 751 képviselő többsége mégis azt szeretné, ha a juttatásaikat (tehát nem a fizetésüket) megemelnék. Erre szerintük azért lenne szükség, mert 2011 óta változatlan a havi költségkeret.

Az emelést a két legnagyobb frakció is támogatja. A konzervatív és jobbközép erőket tömörítő Európai Néppárt havi 3000 eurós növelést akart, a szociáldemokraták pártszövetsége csak 1500 eurót. Az EP költségvetési bizottsága az utóbbi összegre voksolt, vagyis ilyen mértékű változtatást fog javasolni. A választókat valószínűleg meg tudják győzni arról, hogy a több pénz valójában a munkavégzéshez kell. Igaz, a képviselők már eddig is szép juttatásokban részesültek, ennek egy része pedig a saját zsebbe vándorolt.

Általános költségtérítésként például mindannyian havi 4320 eurót kapnak. A pénzt az EP által rendelkezésre bocsátott saját iroda fenntartására, számítógép, vagy épp telefonok vásárlására lehet fordítani. Brüsszelben (ahol az EP időnként ülésezik) legfeljebb két kis szobát használhat a képviselő irodaként. Strasbourgban, az EP székhelyén, csak egy iroda jár.

Az uniós főváros, azaz Brüsszel és Strasbourg közötti utazások költségeit szintén a ház állja. De csak akkor, ha a politikusok legfeljebb business osztályú repülőjegyet, vagy első osztályú vonatjegyet váltanak, és ezt bizonylattal igazolják. Az autóval utazók kilométerenként fél euró költségtérítésre számíthatnak.

Ahányszor csak egy képviselő megjelenik Brüsszelben vagy Strasbourgban, és az aláírásával igazolja, hogy részt vett a parlament valamelyik tanácskozásán, 306 eurós napidíjban részesül. Az összeg számlák és egyéb bizonylatok bemutatása nélkül jár.

A legbőkezűbb (havi) juttatás értéke 21 379 euró, amelyből a képviselő a munkatársait fizetheti ki. Brüsszelben akár három titkár(nő)t is alkalmazhat, hazájában meg annyit, ahányat nem szégyell. Az EU változtatna az utóbbi gyakorlaton (számbeli korlátot vezetne be), de a képviselők ellenzik a tervet. Talán arra hivatkozva, hogy a jó munkához idő, sok alkalmazott és elég pénz is kell.