2024. szeptember 3., kedd
Lengyel lehallgatási botrány

Kormánysöprő politikai földindulás

Máris megsínylette a złoty árfolyama a lengyel kormányban tapasztalható felfordulást, a kétpárti jobbközép koalíció vezető ereje, a konzervatív Polgári Platform (PO) pedig alighanem az őszi parlamenti választáson érzi meg a következményeket. A PO népszerűségvesztése legalább egy éve tart. Azóta, hogy a Wprost hetilap 2014 júniusában több mint tíz magas rangú állami hivatalnok és üzletember – varsói luxuséttermekben lehallgatott – magánbeszélgetéseiből idézett. A sokszor káromkodásokkal és trágárságokkal tarkított társalgások részleteinek ismertetése óriási botrányt és megrökönyödést váltott ki.

A tisztázatlan körülmények között, törvénytelenül rögzített hangfelvételek szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök, David Cameron brit és Orbán Viktor magyar kormányfő is megkapta a magáét, obszcén megjegyzések kíséretében. A kínos ügybe több miniszter is belekeveredett, ami komoly bizalmi válságot okozott, a kormányt pedig rendkívül kellemetlen helyzetbe hozta. A PO az idén májusban már megtapasztalhatta ennek a következményeit: jelöltje (Bronisław Komorowski államfő) alulmaradt az elnökválasztáson az euroszkeptikus Jog és Igazságosság (PiS) vezetőjével, Andrzej Dudával szemben.

A kudarcból okulva Ewa Kopacz kormányfő szerda este elfogadta a lehallgatási botrányhoz kapcsolódók jó részének, közöttük három miniszternek és három miniszterhelyettesnek, továbbá a titkosszolgálat felügyelőjének a lemondását. Távozott Radosław Sikorski házelnök, volt külügyminiszter is, akit sokan a legnagyobb „áldozatnak” tartanak. Ő állítólag 2013-ban alpári stílusban beszélt a lengyelek fő szövetségeséről, az Egyesült Államokról. Azt mondta beszélgetőtársának – a miniszterelnök asszony főtanácsadói székéből szerdán szintén kibillentetett – Jacek Rostowski akkori pénzügyminiszternek, hogy a lengyel–amerikai szövetségesi viszony semmit nem ér. A részleges kormányátalakítást Grzegorz Schetyna külügyminiszter tegnap politikai földindulásnak nevezte, az ellentábor azonban úgy véli: a botrány kipattanása után az érintetteket azonnal meneszteni kellett volna, így viszont – vélik – már a kormányfő asszonynak kellene lemondania.

Kopacz inkább Andrzej Seremet főügyészt menesztené, mert feltehetően az ügyészségről szivárgott ki a lehallgatási botrány nyomán indított nyomozás anyagának egy része. A több mint 3000 oldal az ügyészség által kihallgatott személyek vallomásait és a bizonyítékok egy részét tartalmazza. A nyomozati iratok keddi közzététele a Facebookon hatalmas politikai botrányt okozott, ami a választási kampányban valószínűleg az ellenzéki PiS malmára hajtja a vizet.

A PO népszerűsége már így is elég alacsony (24 százalékos), miközben a PiS támogatottsága 32 százalék. Elemzők egy része attól tart, hogy az ellenzéki párt nyeri a választást, s kormányra kerülve ismét kiélezi Lengyelország és az EU viszonyát.