2024. szeptember 3., kedd

Véresre sikeredett piacfelosztás?

Munkács polgármestere sem tudja, mi jöhet a lövöldözés után

Teljes a bizonytalanság Munkácson, ahol a hétvégi fegyveres összecsapás óta fokozott biztonsági intézkedéseket vezettek be, és lemondták a tömegrendezvényeket. Petro Porosenko államfő és az ukrán nemzetbiztonsági tanács tagjai tegnap elemezték a helyzetet. Röviddel megbeszélésük előtt Lengyel Zoltán, a kárpátaljai város polgármestere kijelentette: elképzelése sincs arról, milyen fejleményekre kell felkészülni.

Bár Kárpátalja kormányzója, Vaszil Hubal az állítja, hogy semmi ok a pánikra, a régióban mindenütt nyugalom van (ezért szerinte rendkívüli állapotot sem kell bevezetni), az illetékesek elrendelték az állami intézmények fokozott védelmét. Munkács környékén pedig szigorú biztonsági intézkedéseket léptettek életbe. A rendőrök több közúti ellenőrző pontot létesítettek, munkájukat katonák és az Ukrán Biztonsági Szolgálat emberei segítik, akik 16 házkutatást is tartottak.

Munkácsnál új fegyveres összecsapás fenyeget. A város közelében ugyanis egy erdőben barikádozták el magukat a szombati lövöldözés életben maradt tagjai. Mindannyian a Jobboldali Szektor (PSZ) szélsőséges félkatonai alakulat emberei.

A történtek miatt egész Kárpátalján feszült a helyzet, amelynek rendezésébe több politikus kapcsolódott be. Munkácsra érkezett az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet ukrajnai missziójának küldöttsége és Dmitro Jaros PSZ-vezér is. A hatóságok megadásra szólították fel a rejtőzködő PSZ-tagokat, akiknek cserébe tisztességes jogi eljárást ígérnek.

Hírek szerint az EU-ba irányuló illegális cigarettaszállítmányokból származó bevétel felosztásán veszhettek össze a szélsőjobboldali fegyveresek a kárpátaljai alvilág egyik helyi vezetőjével, Mihajlo Lanyóval, aki civilben az ukrán parlament képviselője. Korábban a megbuktatott, és Oroszországba menekített Viktor Janukovics államfő pártján állt.

A virágzó csempészpiacot, így a kárpátaljait is, helyi kiskirályok, klánok uralják, politikusok és fegyveres banditák segítségével. A munkácsi események hátterében ezért sokan – politikai motívumokkal átszőtt – bandaháborút, a különböző érdekszférák újraelosztásának szándékát vélik felfedezni.

A hétvégi összecsapás Lanyo munkácsi sportközpontjában robbant ki, ahol a PSZ fegyvereseit a milliárdos politikus testőrei tűzharcban megfutamították. A menekülők útközben összetűzésbe kerültek a rendőrökkel is, majd a közeli erdőben rejtőztek el. A véres incidensben hárman meghaltak, tizenegyen megsebesültek. Az üggyel kapcsolatban megkezdődött Lanyo kihallgatása.

A Janukovics-rezsim elleni tüntetések önvédelmi erőiből szerveződött PSZ korábban nem állomásoztatott fegyvereseket a városban, az ország más térségeiben viszont igen. Jó részük kiválóan képzett harcos, és Kelet-Ukrajnában küzd (a hadsereg oldalán, de saját irányítás alatt) az oroszbarát szakadárok ellen.

A hétvégi összecsapás után a PSZ emberei több helyen utakat zártak le, hogy akadályozzák a rendőri és katonai erősítés Munkácsra küldését. A szervezet több városban tüntetett is, Arszen Avakov belügyminiszter és a tárca kárpátaljai vezetésének lemondását követelve.