2024. szeptember 2., hétfő

Merkeln a csúcson, névadója a lejtőn

Rendkívül népszerű a szíriai menekültek között Angela Merkel német kancellár, hazája választói körében azonban már korántsem tapasztalható akkora lelkesedés iránta. Bár az elmúlt tíz évben a jobbközép CDU/CSU pártszövetségnek három választási győzelmet is hozott zsinórban, támogatottsága az utóbbi időben látványosan visszaesett.

Ráadásul épp a sok vitát gerjesztő menekültpolitikája miatt, amely egyre nagyobb nyugtalanságot okoz az elnöklete alatt működő kereszténydemokrata CDU berkeiben. A párt múlt heti frakcióülésén állítólag csak úgy záporoztak rá a kritikák. Ilyen belső „hangzavart” eddig csak a Görögországnak szánt mentőhitelek váltottak ki. A szövetséges CSU elnöke, Horst Seehofer bajor tartományi kormányfő pedig épp a menekültügy miatt keveredett vele komoly és nyílt vitába.

A német sajtóban közben egyre többet írnak arról, hogy a menekültkérdés döntően befolyásolhatja a kancellár pályafutásának további alakulását. A közvélemény-kutatási adatok sem biztatóak számára. Sőt, az eredmények nagyon jelentős változásokról tanúskodnak. A legfontosabb német politikusok listáját már nem ő vezeti sem a Der Spiegel magazinban (két éve most először), sem a közszolgálati televízióban (ZDF). Az utóbbinál már a negyedik helyre esett vissza. A viszonylag még mindig jó tévés besorolást pedig annak köszönheti, hogy az ország nyugati felében több a szimpatizánsa, mint a keleti tartományokban, ahonnan származik.

A legfontosabb német politikus címét immár Wolfgang Schäuble (CDU) pénzügyminiszter birtokolja. Őt Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter követi, aki a koalíciós szövetséges szociáldemokrata párt (SPD) tagja.

A pártokról készített felmérések is elgondolkodtatóak, de nem nyugtalanítóak a CDU/CSU számára. A tandemnek nincs oka pánikra, de a 2013 szeptemberében tartott parlamenti választáskor mért 41,5 százalékos támogatottságából egy kevéske (1,5 százalék) azért „elpárolgott”. Ez nem vészes veszteség, s a konzervatív szövetség továbbra is a legnagyobb politikai erő az országban. Jócskán, csaknem 15 százalékkal megelőzi koalíciós partnerét, a közvélemény-kutatásokban második helyezett SPD-t. A többiekről nem is beszélve.

Ez azért vigasztaló lehet Merkel számára, és talán az is, hogy a német fiatalok körében rendkívül népszerű, legalábbis bizonyos tekintetben. Az év ifjúsági kifejezése versenyen a kancellár nevéből képzett merkeln (merkelezni) ige ugyanis a legkedveltebbek közé verekedte fel magát. Az október 31-én befejeződő online szavazáson a dobogós (első) helyét stabilan tartó új szó azonban valószínűleg nem nyerte el a névadó tetszését, hiszen a fiatalok a semmittevő, tétlenkedő embert jelölik vele.