2024. szeptember 2., hétfő

Ewa után Beata kormányozhat

Példátlan sikert ért el Lengyelországban a radikális jobboldali Jog és Igazságosság (PiS) párt a vasárnapi választáson, amelyen a voksolók arról döntöttek, kik töltsék be a parlament alsóházának, a szejmnek 460 képviselő helyét és a felsőház (szenátus) száz szenátori tisztségét.

Az eredménybecslések alapján a PiS többséget szerezett a szejmben, s így egyedül alakíthat kormányt. Ilyen bravúrra a kommunizmus bukása óta egyetlen párt sem volt képes Lengyelországban, ahol ezúttal öt párt jutott be az alsóházba.

A választás másik kuriózuma: két nő bizonyult a legesélyesebb kormányfőjelöltnek. Az egyik (Ewa Kopacz) az eddigi, a másik (Beata Szydło) a lehetséges miniszterelnök. Előbbi a nyolc éve kormányzó koalíció főerejét képező, jobbközép Polgári Platform (PO) jelöltjeként, egyszersmind elnökeként, utóbbi a PiS támogatottjaként indult.

A viszonylag alacsony, 51,6 százalékos részvétel mellett megtartott voksolás harmadik figyelemre méltó mozzanata, hogy kiesett a parlamentből a posztkommunista Egyesült Baloldal (ZL) koalíció, amelyet több párt és kisebb baloldali tömörülés alkot.

A szavazatok 38 százalékával elért abszolút többség (232 mandátum) bebiztosítása után Szydło kissé visszafogottan nyilatkozott, bár utalt arra, hogy reformokat kell bevezetni. Emiatt máris megkezdődtek a találgatások. Sokan elképzelhetőnek tartják, hogy a kormányfői székbe végül mégsem ő kerül, hanem Jarosław Kaczyński, a szálakat a kezében tartó euroszkeptikus pártvezető. Az államfői tisztséget már az ő embere, Andrzej Duda tölti be (augusztus óta). Kaczyński máris közölte: az új kormányra, „óriási, és hallatlanul nehéz feladatok” várnak.

Az eddigi kormánypárt, a PO a második helyen végzett, a szavazatok 23 százalékával, így az ellenzék főerejeként folytatja. Koalíciós partnere, a Parasztpárt (PSL) azonban (utolsóként) épp hogy átlépte a parlamentbe jutáshoz szükséges 5 százalékos küszöböt.

A harmadik helyre a Paweł Kukiz, volt rock- és punkzenész által vezetett Kukiz ’15 mozgalom futott be. Az idei elnökválasztáson független jelöltként nagyszerű eredményt elért politikus ezúttal a protesztszavazatok 9 százalékát szerezte meg. A negyedik helyen az idén májusban alakult, piacbarát liberális Modern párt végzett, a voksok 7,1 százalékával.

A leváltott PO népszerűségvesztését egyebek mellett azzal magyarázzák, hogy a pártban az utóbbi években egymást követték a botrányok. Az sem tett neki jót, hogy a felmérések alapján a lengyelek többsége szerint rosszul mennek a dolgok az országban. Elsősorban a gazdaság helyzetéről és a munkalehetőségekről lesújtó a véleményük.

Mindazonáltal Lengyelország gazdasága viszonylag jó helyzetben van a többi keleti EU-tagállamhoz képest. A munkanélküliség nem magas, a jövedelmek pedig fokozatosan emelkedtek az utóbbi években. A leköszönő Ewa Kopacz is azzal búcsúzott, hogy gazdaságilag fejlett országot ad át hivatali utódjának.